We never sell your data to third parties
WEG 00136ET3E143TC-W22 is a 1 HP, 3600 RPM, NEMA Premium efficiency (IE3) three-phase motor in a Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) enclosure. This W22 product line motor features a 143TC frame with a C-face mount, cast iron construction, and a voltage rating of 208-230/460V at 60Hz. It offers a 1.15 service factor, Class F insulation, and is suitable for inverter duty applications with a 20:1 constant torque speed range. The motor is IP55 rated for protection against dust and water jets.
MODEL 00136ET3E143TC-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$523.91 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
143/5T
HP
1
Hz
60
Phase
3
RPM
3400 - 3600
Voltage
208-230/460
Specifications
| Output | 1 HP |
|---|---|
| Poles | 2 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 1. 48 lb. ft |
| Voltage | 208-230/460 V |
| Frame | 143/5T |
| RPM | 3495 |
| Full Load Amps | 3. 16-2. 86/1. 43 A |
| Efficiency (100%) | 78. 5 |
| Power factor (100%) | 0. 84 |
| Insulation | F |
| Noise | 68 dB(A) |
| No load current | 1. 35/0. 676 A |
| Locked rotor current (II/In) | 8. 2 |
| Output HP | 1 HP |
|---|---|
| Frame | 143/5T |
| Full Load Amps | 3. 16-2. 86/1. 43 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Weight | Efficiency (%)2 |
SKU: 1308050
312 amp soft start qty 3
Very fast shipping and each one was crated very well.
Read moreSKU: 2519509
Review of motor purchase
Excellent response to online ordering with the lowest price found on the net. Part supplied as advertised with quick shipment. Very satisfied with the first-time purchase from MRO Supply.
Read moreSKU: 2853624
Happy customer
My first time using MRO . The fast delivery " free" was fantastic .. received exactly what ordered at a very reasonable price , making my customer happy..
Read more| Brand | WorldWide Electric |
| Model | HdRF154-10/1-L-56C |
SKU: 1308050
312 amp soft start qty 3
Very fast shipping and each one was crated very well.
Read moreSKU: 2519509
Review of motor purchase
Excellent response to online ordering with the lowest price found on the net. Part supplied as advertised with quick shipment. Very satisfied with the first-time purchase from MRO Supply.
Read moreSKU: 2853624
Happy customer
My first time using MRO . The fast delivery " free" was fantastic .. received exactly what ordered at a very reasonable price , making my customer happy..
Read more