We never sell your data to third parties
WEG 00218ET3E145TC-W22 is a 2 HP, 1800 RPM, NEMA Premium (IE3) efficiency, three-phase motor with a 145TC frame and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) IP55 enclosure. This W22 product line motor features a cast iron construction, 208-230/460V dual voltage rating, 1.15 service factor, and Class F insulation. It is designed for severe duty applications, offering IEEE 841 vibration levels, Class I Div 2 certification, and inverter duty capability with a 20:1 constant torque speed range.
MODEL 00218ET3E145TC-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$592.41 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
Enclosure
TEFC
Frame
143/5T
HP
2
Hz
60
Phase
3
RPM
1700 - 1800
Voltage
208-230/460
Specifications
| Output | 2 HP |
|---|---|
| Poles | 4 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 5. 92 lb. ft |
| Voltage | 208-230/460 V |
| Frame | 143/5T |
| RPM | 1750 |
| Full Load Amps | 5. 77-5. 22/2. 61 A |
| Efficiency (100%) | 86. 5 |
| Power factor (100%) | 0. 84 |
| Insulation | F |
| Noise | 51 dB(A) |
| No load current | 2. 73/1. 36 A |
| Locked rotor current (II/In) | 7. 5 |
| Output HP | 2 HP |
|---|---|
| Frame | 143/5T |
| Full Load Amps | 5. 77-5. 22/2. 61 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Weight | Efficiency (%)2 |
SKU: 6377159
Very pleased
Easy to order, fast delivery, great price and unit works great. couldn't be more pleased with this purchase.
Read moreSKU: 1315116
Motor purchase
Excellent pricing, very fast delivery, accurate tracking information, motor arrived in perfect condition.
Read moreSKU: 1307933
Just what i needed
This part arrived quickly and the price was right. Worked great for our application.
Read moreBrand
Baldor
Model
CEM3558T
Brand
Baldor
Model
VEM3554
Brand
Baldor
Model
CEM3558
Brand
Leeson
Model
121181.00
Brand
Baldor
Model
CEM3554T
Brand
Baldor
Model
EM3554
Brand
Leeson
Model
Y368
Brand
Baldor
Model
CEM3554
SKU: 6377159
Very pleased
Easy to order, fast delivery, great price and unit works great. couldn't be more pleased with this purchase.
Read moreSKU: 1315116
Motor purchase
Excellent pricing, very fast delivery, accurate tracking information, motor arrived in perfect condition.
Read moreSKU: 1307933
Just what i needed
This part arrived quickly and the price was right. Worked great for our application.
Read more