We never sell your data to third parties
WEG 01018ET3H215TC-W22 is a W22 Premium Efficiency three-phase motor rated 10 HP at 1800 RPM. This NEMA Premium (IE3) TEFC motor operates on 575V, 60Hz power and features a 215TC frame with a C-face mount. The cast iron construction, IP55 enclosure, and Class F insulation provide durability for industrial applications. It offers a 1.15 service factor and is suitable for inverter duty with a 20:1 constant torque speed range.
MODEL 01018ET3H215TC-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$1,195.81 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
213/5T
HP
10
Hz
60
Phase
3
RPM
1700 - 1800
Voltage
575
Specifications
| Output | 10 HP |
|---|---|
| Poles | 4 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 29. 4 lb. ft |
| Voltage | 575 V |
| Frame | 213/5T |
| RPM | 1760 |
| Full Load Amps | 9. 92 A |
| Efficiency (100%) | 91. 7 |
| Power factor (100%) | 0. 83 |
| Insulation | F |
| Noise | 58 dB(A) |
| No load current | 4. 52 A |
| Locked rotor current (II/In) | 6. 4 |
| Output HP | 10 HP |
|---|---|
| Frame | 213/5T |
| Full Load Amps | 9. 92 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
When your electric motor fails, it is important to ask the main question: “Do you buy a new one or repair the current one” If you decide to buy a new motor, the first step should be to understand its design and how it works. Then, you should follow the outlined five steps to pick the perfect fit for your appliance.
Read More| Brand | WEG |
| Model | 06018OT3H364TC-W40 |
| Brand | Timken Belts |
| Model | RBP128-12 |