We never sell your data to third parties
WEG 02536ET3E284TS-W22 is a 25 HP, 3600 RPM, NEMA Premium (IE3) efficiency, three-phase motor with a 284TS frame and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) IP55 enclosure. This W22 severe duty motor operates on 208-230/460V 60Hz power, featuring cast iron construction, Class F insulation, a 1.15 service factor, and IEEE 841 vibration levels. It is inverter duty rated for 20:1 constant torque and is certified for Class I Division 2 hazardous locations.
MODEL 02536ET3E284TS-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$2,688.89 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
Enclosure
TEFC
Frame
284/6TS
HP
25
Hz
60
Phase
3
RPM
3400 - 3600
Voltage
208-230/460
Specifications
| Output | 25 HP |
|---|---|
| Poles | 2 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 36. 6 lb. ft |
| Voltage | 208-230/460 V |
| Frame | 284/6TS |
| RPM | 3535 |
| Full Load Amps | 63. 0-57. 0/28. 5 A |
| Efficiency (100%) | 91. 7 |
| Power factor (100%) | 0. 89 |
| Insulation | F |
| Noise | 72 dB(A) |
| No load current | 15. 0/7. 50 A |
| Locked rotor current (II/In) | 6. 3 |
| Output HP | 25 HP |
|---|---|
| Frame | 284/6TS |
| Full Load Amps | 63. 0-57. 0/28. 5 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
SKU: 1307933
Just what i needed
This part arrived quickly and the price was right. Worked great for our application.
Read moreSKU: 1312372
New 40hp motor
We had our 40hp compressor go down. We determined over the weekend that a motor winding was bad. First think Monday morning I consulted with the techs at MRO and verified that the manufacturer had a replacement in stock so I placed the order. The new motor (600 lbs) arrived on Wednesday... WOW. Granted the motor was in Georgia and we are in Tennessee but still the service and speedy delivery was incredible!
Read moreSKU: 2853624
Happy customer
My first time using MRO . The fast delivery " free" was fantastic .. received exactly what ordered at a very reasonable price , making my customer happy..
Read moreBrand
Baldor
Model
EM4107T
Brand
Teco-Westinghouse
Model
EP0252
Brand
Baldor
Model
ECP4107T-4
Brand
Baldor
Model
ECP4107T
SKU: 1307933
Just what i needed
This part arrived quickly and the price was right. Worked great for our application.
Read moreSKU: 1312372
New 40hp motor
We had our 40hp compressor go down. We determined over the weekend that a motor winding was bad. First think Monday morning I consulted with the techs at MRO and verified that the manufacturer had a replacement in stock so I placed the order. The new motor (600 lbs) arrived on Wednesday... WOW. Granted the motor was in Georgia and we are in Tennessee but still the service and speedy delivery was incredible!
Read moreSKU: 2853624
Happy customer
My first time using MRO . The fast delivery " free" was fantastic .. received exactly what ordered at a very reasonable price , making my customer happy..
Read more