We never sell your data to third parties
WEG 03018ET3E286T-W22 is a 30 HP, 1800 RPM, NEMA Premium (IE3) efficiency, three-phase motor with a 286T frame and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) IP55 enclosure. This W22 severe duty motor features cast iron construction, 208-230/460V dual voltage, Class F insulation, a 1.15 service factor, and is rated for inverter duty (20:1 constant torque). It is IEEE 841 compliant, Class I Div 2 certified, and suitable for demanding industrial applications.
MODEL 03018ET3E286T-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$2,890.70 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
Enclosure
TEFC
Frame
284/6T
HP
30
Hz
60
Phase
3
RPM
1700 - 1800
Voltage
208-230/460
Specifications
| Output | 30 HP |
|---|---|
| Poles | 4 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 88. 1 lb. ft |
| Voltage | 208-230/460 V |
| Frame | 284/6T |
| RPM | 1765 |
| Full Load Amps | 77. 6-70. 2/35. 1 A |
| Efficiency (100%) | 93. 6 |
| Power factor (100%) | 0. 84 |
| Insulation | F |
| Noise | 64 dB(A) |
| No load current | 26. 0/13. 0 A |
| Locked rotor current (II/In) | 6. 1 |
| Output HP | 30 HP |
|---|---|
| Frame | 284/6T |
| Full Load Amps | 77. 6-70. 2/35. 1 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Weight | Efficiency (%)2 |
SKU: 2853624
Happy customer
My first time using MRO . The fast delivery " free" was fantastic .. received exactly what ordered at a very reasonable price , making my customer happy..
Read moreSKU: 2520103
Thanks, olha!
Olha, unlike the other service reps, actually got this order completed. If it wasn't for her, I would never spend another dime with your company, after what happened to my last order.
Read moreSKU: 2521370
Centrifugal switch
Absolutely what I expected in much less time than I expected! Will definitely order again.
Read moreSKU: 1315116
Motor purchase
Excellent pricing, very fast delivery, accurate tracking information, motor arrived in perfect condition.
Read moreBrand
Baldor
Model
EM4104T
Brand
Marathon Electric
Model
GT1031A
Brand
Baldor
Model
ECP4104T
Brand
Baldor
Model
EFM4104T
Brand
Baldor
Model
EM4104T-8
Brand
Baldor
Model
ECP4104T-4
| Brand | MRO Supply |
| Model | 147434-000 |
| Brand | McGill Bearing |
| Model | SB 22207 C3 W33 |
| Brand | Nord Gear |
| Model | 201218597-100 |
SKU: 2853624
Happy customer
My first time using MRO . The fast delivery " free" was fantastic .. received exactly what ordered at a very reasonable price , making my customer happy..
Read moreSKU: 2520103
Thanks, olha!
Olha, unlike the other service reps, actually got this order completed. If it wasn't for her, I would never spend another dime with your company, after what happened to my last order.
Read moreSKU: 2521370
Centrifugal switch
Absolutely what I expected in much less time than I expected! Will definitely order again.
Read moreSKU: 1315116
Motor purchase
Excellent pricing, very fast delivery, accurate tracking information, motor arrived in perfect condition.
Read more