We never sell your data to third parties
Marathon GT1031A (model 286TTFCD6026) is a 30 HP, 1800 RPM, three-phase general purpose motor with a NEMA 286T frame and Totally Enclosed Fan Cooled enclosure. It operates on 230/460V at 60 Hz with a 1.15 service factor. This Globetrotter series motor is designed for industrial duty applications.
MODEL GT1031A
Contact supplier for technical support on: 715-675-8090
$3,226.29 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
286T
HP
30
Hz
60Hz
Phase
3
RPM
1700 - 1800
Voltage
230/460
Marathon Globetrotter AC Motor, 4-Pole Continuous-Duty, General Purpose AC Motors Application, Inverter Ready Special Features, 30 hp, 230/460 VAC, 72.5/36.5 A, 60 Hz Frequency, 3 ph ph, 1775 rpm Speed, 1 Speed, Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) Enclosure, 286T Frame, 1.88 in Dia x 4.62 in L Shaft, Reversible Rotation, 1.15 Service Factor, Ball Bearing, 111 ft-lb Torque, Rigid Base Mounting, 40 deg C, Insulation Class: Class F, Cast Iron, 10:1 Constant Torque Speed, 10:1 Variable Torque Speed, 28.14 in L x 18.83 in W x 17.16 in H Dimensions
Features:
- Standard assembly F1 and reversible to F2 assembly
- IP55 construction
- Hazardous Duty motors division 2 UL certification nameplate
- Division 2/zone 2 class 1 (gases), groups A, B, C, D
- Meets temperature code T2B
- Horizontal motor orientation
- Squirrel cage inverter rated
Specs:
| Variable Torque Speed Range | 10:1 |
|---|---|
| Constant Torque Speed Range | 10:1 |
| Service Factor | 1.15 |
| Special Features | Inverter Ready |
| Application Type | General Purpose AC Motors |
| Insulation Class | Class F |
| Shaft Size | 1.88 in Dia x 4.62 in L |
| Torque Rating | 111 ft-lb |
| Phase | 3 ph |
| Horsepower | 30 hp |
| Number of Speeds | 1 |
| Rotation | Reversible |
| Frame | 286T |
| Bearing Type | Ball |
| Temperature Rating | 40 deg C |
| Enclosure Type | Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) |
| Speed | 1775 rpm |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Mounting Type | Rigid Base |
| Amperage Rating | 72.5/36.5 A |
| Voltage Rating | 230/460 VAC |
| Dimensions | 28.14 in L x 18.83 in W x 17.16 in H |
| Material | Cast Iron |
| Type | 4-Pole Continuous-Duty |
SKU: 2270509
Marathon electric motor
motor started and ran as it should have .Very pleased with it ,also MRO supply Fast shipping.Recieved the very nrxt day
Read moreSKU: 2938572
Great service
Its always good to shop at MRO Supply. good quality items at great prices. Good service too !
Read moreSKU: 2270613
Ordered new motor
New motor came within 3 days of ordering thanks for the perfect product and service
Read moreSKU: 2267999
1/2 hp. motor
Purchased the motor easily and received it quick and well packaged. The entire purchase went very well.
Read moreBrand
Baldor
Model
EM4104T
Brand
WEG
Model
03018ET3E286T-W22
Brand
Baldor
Model
ECP4104T
Brand
Baldor
Model
EFM4104T
Brand
Baldor
Model
EM4104T-8
Brand
Baldor
Model
ECP4104T-4
| Brand | Brook Crompton |
| Model | PX4N125-9C |
| Brand | Marathon Electric |
| Model | 254TTDBD6028 |
| Brand | NTN Bearing |
| Model | 23034EAW33C3 |
SKU: 2270509
Marathon electric motor
motor started and ran as it should have .Very pleased with it ,also MRO supply Fast shipping.Recieved the very nrxt day
Read moreSKU: 2938572
Great service
Its always good to shop at MRO Supply. good quality items at great prices. Good service too !
Read moreSKU: 2270613
Ordered new motor
New motor came within 3 days of ordering thanks for the perfect product and service
Read moreSKU: 2267999
1/2 hp. motor
Purchased the motor easily and received it quick and well packaged. The entire purchase went very well.
Read more