We never sell your data to third parties
Baldor CESSWDM3710T is a 7.5 HP, 1770 RPM three-phase washdown duty motor with a NEMA 213TC frame and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) enclosure. Designed for food and beverage, pharmaceutical, and other washdown applications, it features a C-face mounting flange, corrosion-resistant construction, and operates on 60 Hz power. This motor is part of Baldor's washdown product line built for demanding sanitary environments.
MODEL CESSWDM3710T
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$3,538.79 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
Rigid
Conduit Box Material
Steel
Design Code
A
Duty Rating
CONT
Enclosure
TEFC
Frame
213TC
Frame Material
Stainless Steel
HP
7.5
Hz
60
Insulation Class
F
Inverter Code
Inverter Ready
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
137
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
4
Overall Length
20.07 in
Phase
3
Power Factor
81
Pulley Face Code
C-FACE
RPM
1700 - 1800
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
1.375IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
1800
Voltage
230/460
| Output | 7. 5 |
|---|---|
| RPM | 1770 |
| Pallet Quantity | 0 |
| Specification Number | 37J639T864G1 |
| Frame | 213TC |
| Multiplier | WD |
| Enclosure | TEFC |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Voltage | 230/460 |
| Poles | 04 |
| Class | STOCK |
| Type | 3739M |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 52. 4000 |
| Origin | US |
| Explosion Proof Class/Group | NONE |
| Revision | M |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 783713 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 3739M |
| Elec. Spec | 37WGT864 |
| CD Diagram | CD0005 |
| Enclosure | TEFC |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Mech. Spec | 37J639 |
| Layout | 37LYJ639 |
| Frame | 213TC |
| Mounting | F1 |
| Poles | 04 |
| Created Date | 7/20/2006 |
| Base | RG |
| Rotation | R |
| Insulation | F |
| Eff. Date | 2/5/2013 |
| Leads | 9#14 |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By |
Specification History for CESSWDM3710T
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| 37J639T864G1 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 9/7/2006 | 39M 4P TEFC HOR 213TC S/P#9-4 | |
| 37H884T864E7 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 3/2/2006 | 39M 4P TEFC HOR 213TC S/P#9-2(ALL | |
| 37H884T859G1 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 9/21/2005 | 36M 4P TEFC HOR 213TC S/P#9-2(ALL | |
| 37H884Y770G1 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 8/2/2005 | 44M 4P TEFC HOR 213TC S/P#9-2(ALL | |
| 37H884T859G1 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 3/22/2005 | 36M 4P TEFC HOR 213TC S/P#9-2(ALL | |
| 37H884Y770G1 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 2/21/2002 | 44M 4P TEFC HOR 213TC S/P#9-2(ALL | |
| 37H352Y770G1 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 12/6/2001 | 44M 4P TEFC HOR 213TC S/P#9-2(ALL |
| Nameplate No. | NP1953C01 |
|---|---|
| CAT. NO. | CESSWDM3710T |
| SPEC. | 37J639T864G1 |
| HP | 7. 5 |
| VOLTS | 230/460 |
| AMP | 19/9. 5 |
| RPM | 1770 |
| FRAME | 213TC |
| HZ | 60 |
| PH | 3 |
| SER. F. | 1. 15 |
| CODE | J |
| DES | A |
| CLASS | F |
| NEMA-NOM-EFF | 91. 7 |
| PF | 81 |
| RATING | 40C AMB-CONT |
| CC | 010A |
| USABLE AT 208V | |
| DE | 6307 |
| ODE | 6206 |
| ENCL | TEFC |
| SN |
General Characteristics
| Full Load Torque | 22. 3 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 4. 3 Amps |
| Break-Down Torque | 71. 3 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 1. 34 Ohms A Ph / 0 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 38. 7 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 69°C |
| Locked-Rotor Torque | 46. 5 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 87°C |
| Starting Current | 73 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 42 | 65 | 75 | 81 | 83 | 84 | 82 |
| Efficiency | 87. 4 | 91. 6 | 92. 2 | 91. 9 | 91 | 89. 8 | 91. 4 |
| Speed (RPM) | 1793 | 1786 | 1778 | 1770 | 1760 | 1750 | 1764 |
| Line Amperes | 4. 8 | 5. 95 | 7. 62 | 9. 47 | 11. 6 | 13. 9 | 10. 7 |
Parts for current product
| Product Number | Description | Quantity |
|---|---|---|
| SA147567 | SA 37J639T864G1 | 1 EA |
| RA136608 | RA 37J639T864G1 | 1 EA |
| 37FN3002B01 | EXFN, PLASTIC, 7. 50 OD, 1. 155 ID | 1 EA |
| HW3200S01 | EYEBOLT 3/8-16 X3/4 S. S. TDR #35988 | 1 EA |
| 37CB1004A01 | CONDUIT BOX, MACH | 1 EA |
| 37GS3011 | 1/8'WHITE NEOPRENE BOX GS | 1 EA |
| 51XW2520A12 | . 25-20 X. 75, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD | 2 EA |
| 11XW1032G06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD U | 1 EA |
| HW3001B01 | 003SS CUP WASHER, FOR #8 SCREW | 1 EA |
| 37FE1907A01 | FR ENDPLATE ASSY | 1 EA |
| HW4606A03 | JM CLIPPER/SEAL (LWE-1156-1875-AL44) | 1 EA |
| HW5100A06 | W2420-025 WVY WSHR (WB) | 1 EA |
| 37EP1908A02 | PU EP FOR LOCKED 307 BRG | 1 EA |
| HW4500A33 | 1/8 NPT STAINLESS, HOLO-KROME #13002, PRES | 3 EA |
| HW4606A04 | JM CLIPPER/SEAL (LWE-1376-2125-AL45) | 1 EA |
| 10XN2520S32 | 1/4-20 X 2 HEX HEAD SS | 4 EA |
| XY3118S12 | 5/16-18 HEX NUT, STAINLESS STEEL | 4 EA |
| 37FH4000A45 | STAINLESS FAN COVER, NO GREASER SLOT (FO | 1 EA |
| 10XN1032S06 | HEX HD CAP SCREW, SS | 3 EA |
| 36CB4517 | 36 LIPPED CB LID #304 STAINLESS STEEL | 1 EA |
| 37GS3010SP | 1/16'WHITE LID GASKET | 1 EA |
| 59XN0832S07 | 8/32 X 7/16 HX WS HD SER X | 4 EA |
| HW2502F21 | #303 SS, SQ KEY 5/16 X 2. 375 | 1 EA |
| HA7000A02 | KEY RETAINER RING, 1 1/8 DIA, 1 3/8 DIA | 1 EA |
| MJ5001A02 | 732 CL SEALANT 3 OZ DIXIE BEARING 289100 | 0. 001 EA |
| MJ1000A75 | GREASE, POLYREX EM EXXON | 0. 05 LB |
| 51XB1214A20 | 12-14X1. 25 HXWSSLD SERTYB | 1 EA |
| HA3104S30 | T-BOLT, . 31-18 X 13. 875SSTDR#100207 | 4 EA |
| LB1125C02 | SUPER-E (STOCK CTN LABEL SUPER-E WITH FL | 1 EA |
| 37PA1052 | PALLET PACK GRP, 150 LB MTR 2 X 4 RUNNER | 1 EA |
SKU: 25590
2 hp motors
This order came in without any issues. The price on this order was very competitive.
Read moreSKU: 25344
Outstanding customer service & competetive pricing
The website is great and easy to navigate but when we run into $1000+ orders a simple phone call is available.
Read moreSKU: 23169
Olha saves the day.. again.
I needed a great big motor, in a great big hurry, at a fair price, and Olha came through again. When I'm in the field, I do not have time to muck-around shopping for what I need - hoping that I get the part. It's imperative that I KNOW the part is coming. Prompt communications, and follow-up, is critical to my business, and Olha delivers.
Read moreSKU: 701029
Quality, fast shipping
This is a very professional supply company. They have excellent prices, fast deliveries and parts that you will not find any where else. i am glad I found them when I purchased a Baldor Motor, now I just purchased the cap.
Read moreBrand
Leeson
Model
140826.00
| Brand | Century |
| Model | B222 |
SKU: 25590
2 hp motors
This order came in without any issues. The price on this order was very competitive.
Read moreSKU: 25344
Outstanding customer service & competetive pricing
The website is great and easy to navigate but when we run into $1000+ orders a simple phone call is available.
Read moreSKU: 23169
Olha saves the day.. again.
I needed a great big motor, in a great big hurry, at a fair price, and Olha came through again. When I'm in the field, I do not have time to muck-around shopping for what I need - hoping that I get the part. It's imperative that I KNOW the part is coming. Prompt communications, and follow-up, is critical to my business, and Olha delivers.
Read moreSKU: 701029
Quality, fast shipping
This is a very professional supply company. They have excellent prices, fast deliveries and parts that you will not find any where else. i am glad I found them when I purchased a Baldor Motor, now I just purchased the cap.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/