We never sell your data to third parties
Leeson 140826.00 7.50 HP, 1765 RPM three-phase washdown duty motor with 213TC NEMA frame and Totally Enclosed Fan Cooled enclosure. Operates on 230/460V at 60 Hz with 1.15 service factor. Stainless steel frame, Class F insulation, 91.7% efficiency. Designed for harsh washdown environments requiring corrosion resistance.
MODEL 140826.00
$3,579.48 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
Drive End Bearing Size
6209
Drive End Bearing Type
Ball
Efficiency
91.7
Enclosure
TEFC
Frame
213TC
Frame Material
Stainless Steel
Frequency
60
HP
7.50
Hz
60
Insulation Class
F
KW
5.6
Number of Poles
4
Opp. Drive End Bearing Size
6207
Opp. Drive End Bearing Type
Ball
Phase
3
RPM
1700 - 1800
Shaft Diameter
1.375
Shaft Length
3.38
Voltage
230/460
Regal Beloit Leeson&Reg; 140826.00
UPC: | UNSPSC: 26101100 | GTIN:
Electric Motors > AC Motors
LEESON AC Motor, Type AC Continuous Duty, C Face With Base, 91.7% Full Load Efficiency Special Features, 10 hp, 208 to 230/460 VAC, 21.6 A, 50/60 Hz Frequency, 1800 rpm Speed, 1 Speed, TENV Enclosure, 213TC Frame, 1-3/8 in Dia Shaft, Reversible Rotation, 1.149 Service Factor, Ball Bearing, Rigid Mounting, 40 deg C, Insulation Class: Class F, Stainless Steel, 18.69 in L Dimensions
Features:
- All exterior components are 300 series stainless steel
- Nothing on the motors exterior is painted or coated in any way
- All sealing components are viton for superior chemical resistance
- Full fact nameplate is laser etched on the motor frame - no separately attached nameplate to trap dirt or contaminants
- Endshields are O-ring sealed to the frame
- Removable hydrophobic breathers in opposite shaft endbell and conduit box equalize pressure without allowing moisture to enter
- Exterior fastener use minimized reducing the number of entry points for moisture
- There are no holes in the frame for attaching ok nameplate
- Bearing lock screws are located inside the motor and conduit box
- Interior coatings applied to rotor and stator to protect against corrosion
- New conduit box mounting system provides optimum sealing
- Ease to clean construction is BISSC certified for bakery applications
Specs:
| Type | Type AC Continuous Duty |
|---|---|
| Material | Stainless Steel |
| Dimensions | 18.69 in L |
| Voltage Rating | 208 to 230/460 VAC |
| Amperage Rating | 21.6 A |
| Mounting Type | Rigid |
| Frequency Rating | 50/60 Hz |
| Speed | 1800 rpm |
| Enclosure Type | TENV |
| Temperature Rating | 40 deg C |
| Bearing Type | Ball |
| Frame | 213TC |
| Rotation | Reversible |
| Number of Speeds | 1 |
| Horsepower | 10 hp |
| Shaft Size | 1-3/8 in Dia |
| Insulation Class | Class F |
| Special Features | C Face With Base, 91.7% Full Load Efficiency |
| Service Factor | 1.149 |
Packaging:
Certifications/Standards:
CE Marked | CSA File No. LR2025 | UL File No. E49747
SKU: 2526281
Washguard electric motors
MRO Supply has very good customer service. Items are at a good price and shipped most of the time the same date as ordered.
Read moreSKU: 726525
Boat lift motors
MRO had the right products at a good price and fast delivery. Easy to do business with them.
Read moreSKU: 726526
Staff assistance - leeson 1.5hp x 2 boat lift motors
I am just now installing these 2 quality motors. This review is more for the staff at MRO Supply. One of my 2 existing motors died just as my boat was barely high enough to be firmly on the lift at high tide. The replacement was out of stock. Within 24 hours I was helped with the various options, pricing and then a very quick turn around to get my order shipped. Free shipping was FedEx Ground and I had my motors in 3 days from my first order submission. Outstanding and knowledgeable assistance from the the team at MRO. THANK YOU!
Read moreBrand
Baldor
Model
CESSWDM3710T
| Brand | MROSupply Fasteners |
| Model | FSTPCK-396060 |
| Brand | Marathon Electric |
| Model | 182THTCD19033 |
SKU: 2526281
Washguard electric motors
MRO Supply has very good customer service. Items are at a good price and shipped most of the time the same date as ordered.
Read moreSKU: 726525
Boat lift motors
MRO had the right products at a good price and fast delivery. Easy to do business with them.
Read moreSKU: 726526
Staff assistance - leeson 1.5hp x 2 boat lift motors
I am just now installing these 2 quality motors. This review is more for the staff at MRO Supply. One of my 2 existing motors died just as my boat was barely high enough to be firmly on the lift at high tide. The replacement was out of stock. Within 24 hours I was helped with the various options, pricing and then a very quick turn around to get my order shipped. Free shipping was FedEx Ground and I had my motors in 3 days from my first order submission. Outstanding and knowledgeable assistance from the the team at MRO. THANK YOU!
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/