We never sell your data to third parties
WEG 05018EG3E326T-W22 is a 50 HP, 1800 RPM, three-phase Super Premium (IE4) efficiency motor in a 326T NEMA frame. This W22 platform TEFC motor features a 208-230/460V dual voltage rating, cast iron construction, and a 1.15 service factor. It is designed for severe duty applications with IEEE 841 vibration levels, IP55 enclosure protection, Class I Division 2 certification, and inverter duty capability for a 20:1 constant torque speed range.
MODEL 05018EG3E326T-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$4,992.90 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
324/6T
HP
50
Hz
60
Phase
3
RPM
1700 - 1800
Voltage
208-230/460
Specifications
| Output | 50 HP |
|---|---|
| Poles | 4 |
| Frequency | 60 Hz |
| Voltage | 208-230/460 V |
| Frame | 324/6T |
| RPM | 1780 |
| Full Load Amps | 133-120/60. 1 A |
| Efficiency (100%) | 95. 4 |
| Power factor (100%) | 0. 81 |
| Insulation | F |
| Noise | 66 dB(A) |
| No load current | 60. 0/30. 0 A |
| Locked rotor current (II/In) | 7. 4 |
| Output HP | 50 HP |
|---|---|
| Frame | 324/6T |
| Full Load Amps | 133-120/60. 1 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
SKU: 6377159
Very pleased
Easy to order, fast delivery, great price and unit works great. couldn't be more pleased with this purchase.
Read moreSKU: 1309979
Always easy to order, usually the best price!
Not our first order from MRO Supply. Will order again as the need arises.
Read moreSKU: 1315116
Motor purchase
Excellent pricing, very fast delivery, accurate tracking information, motor arrived in perfect condition.
Read moreSKU: 6377159
Very pleased
Easy to order, fast delivery, great price and unit works great. couldn't be more pleased with this purchase.
Read moreSKU: 1309979
Always easy to order, usually the best price!
Not our first order from MRO Supply. Will order again as the need arises.
Read moreSKU: 1315116
Motor purchase
Excellent pricing, very fast delivery, accurate tracking information, motor arrived in perfect condition.
Read more