We never sell your data to third parties
WEG 06036ET3E364TS-W22 is a 60 HP, 3600 RPM, NEMA Premium (IE3) efficiency, three-phase motor with a 364TS frame and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) IP55 enclosure. This W22 severe duty motor operates on 208-230/460V 60Hz power, featuring cast iron construction, Class F insulation, a 1.15 service factor, and IEEE 841 vibration levels. It is rated for inverter duty (20:1 constant torque) and is Class I Div 2 certified for hazardous locations.
MODEL 06036ET3E364TS-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$6,721.28 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
Enclosure
TEFC
Frame
364/5TS
HP
60
Hz
60
Phase
3
RPM
3400 - 3600
Voltage
208-230/460
Specifications
| Output | 60 HP |
|---|---|
| Poles | 2 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 87. 3 lb. ft |
| Voltage | 208-230/460 V |
| Frame | 364/5TS |
| RPM | 3560 |
| Full Load Amps | 148-134/67. 0 A |
| Efficiency (100%) | 93. 6 |
| Power factor (100%) | 0. 90 |
| Insulation | F |
| Noise | 79 dB(A) |
| No load current | 30. 0/15. 0 A |
| Locked rotor current (II/In) | 6. 6 |
| Output HP | 60 HP |
|---|---|
| Frame | 364/5TS |
| Full Load Amps | 148-134/67. 0 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Weight | Efficiency (%)2 |
SKU: 1308050
312 amp soft start qty 3
Very fast shipping and each one was crated very well.
Read moreSKU: 1313760
Weg premium efficiency motors
MRO Supply Rocks - My motor shipped the next day, free shipping, and their price was the lowest that I could find. I will be pricing all our motors with them first.
Read moreSKU: 2853300
Web motors
The best price I have found plus great and fast shipping would recommend
Read moreBrand
Baldor
Model
EM4310T
Brand
Baldor
Model
ECP4310T
Brand
Baldor
Model
ECP4310T-4
SKU: 1308050
312 amp soft start qty 3
Very fast shipping and each one was crated very well.
Read moreSKU: 1313760
Weg premium efficiency motors
MRO Supply Rocks - My motor shipped the next day, free shipping, and their price was the lowest that I could find. I will be pricing all our motors with them first.
Read moreSKU: 2853300
Web motors
The best price I have found plus great and fast shipping would recommend
Read more