We never sell your data to third parties
WEG 10012ET3ERB444T-W22 is a 100HP, 1200RPM, NEMA Premium IE3 efficiency three-phase motor with a 444T cast iron frame and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) IP55 enclosure. This W22 severe duty motor features 208-230/460V dual voltage, Class F insulation, a 1.15 service factor, and roller bearings (RB) for belt-driven applications. It is IEEE 841 compliant, suitable for Class I Division 2 locations, and offers inverter duty capability with a 20:1 constant torque speed range.
MODEL 10012ET3ERB444T-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$13,911.59 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
444/5T
HP
100
Hz
60
Phase
3
RPM
1100 - 1200
Voltage
208-230/460
Specifications
| Output | 100 HP |
|---|---|
| Poles | 6 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 437 lb. ft |
| Voltage | 208-230/460 V |
| Frame | 444/5T |
| RPM | 1185 |
| Full Load Amps | 268-242/121 A |
| Efficiency (100%) | 95. 0 |
| Power factor (100%) | 0. 82 |
| Insulation | F |
| Noise | 69 dB(A) |
| No load current | 100/50. 0 A |
| Locked rotor current (II/In) | 6. 2 |
| Output HP | 100 HP |
|---|---|
| Frame | 444/5T |
| Full Load Amps | 268-242/121 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Weight | Efficiency (%)2 |
SKU: 2519509
Review of motor purchase
Excellent response to online ordering with the lowest price found on the net. Part supplied as advertised with quick shipment. Very satisfied with the first-time purchase from MRO Supply.
Read moreSKU: 1313760
Weg premium efficiency motors
MRO Supply Rocks - My motor shipped the next day, free shipping, and their price was the lowest that I could find. I will be pricing all our motors with them first.
Read moreSKU: 1309979
Always easy to order, usually the best price!
Not our first order from MRO Supply. Will order again as the need arises.
Read moreSKU: 1315116
Motor purchase
Excellent pricing, very fast delivery, accurate tracking information, motor arrived in perfect condition.
Read more| Brand | Electra/Grove Gear |
| Model | GR-HMQ826-25-H1-56-24 |
| Brand | Nord Gear |
| Model | SK92172.1AB-90S/4 CUS BRE20 HL |
| Brand | Nord Gear |
| Model | SK1SM50-30-56C-LEFT |
SKU: 2519509
Review of motor purchase
Excellent response to online ordering with the lowest price found on the net. Part supplied as advertised with quick shipment. Very satisfied with the first-time purchase from MRO Supply.
Read moreSKU: 1313760
Weg premium efficiency motors
MRO Supply Rocks - My motor shipped the next day, free shipping, and their price was the lowest that I could find. I will be pricing all our motors with them first.
Read moreSKU: 1309979
Always easy to order, usually the best price!
Not our first order from MRO Supply. Will order again as the need arises.
Read moreSKU: 1315116
Motor purchase
Excellent pricing, very fast delivery, accurate tracking information, motor arrived in perfect condition.
Read more