We never sell your data to third parties
WEG 01512ET3ECT284T-W22 is a 15 HP, 1200 RPM, NEMA Premium efficiency (IE3) three-phase motor with a 284T frame and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) IP55 enclosure. This W22 severe duty motor features cast iron construction, 208-230/460V dual voltage, and is specifically designed for cooling tower applications. It includes Class F insulation, a 1.15 service factor, and meets IEEE 841 vibration standards for reliable operation in demanding environments.
MODEL 01512ET3ECT284T-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$3,453.04 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
284T
HP
15
Hz
60
Phase
3
RPM
1100 - 1200
Voltage
208-230/460
Specifications
| Output | 15 HP |
|---|---|
| Poles | 6 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 66. 1 lb. ft |
| Voltage | 208-230/460 V |
| Frame | 284T |
| RPM | 1175 |
| Full Load Amps | 39. 6-35. 8/17. 9 A |
| Efficiency (100%) | 91. 7 |
| Power factor (100%) | 0. 84 |
| Insulation | F |
| Noise | 59 dB(A) |
| No load current | 15. 0/7. 50 A |
| Locked rotor current (II/In) | 6. 7 |
| Output HP | 15 HP |
|---|---|
| Frame | 284T |
| Full Load Amps | 39. 6-35. 8/17. 9 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Weight | Efficiency (%)2 |
SKU: 2853624
Happy customer
My first time using MRO . The fast delivery " free" was fantastic .. received exactly what ordered at a very reasonable price , making my customer happy..
Read moreSKU: 1312372
New 40hp motor
We had our 40hp compressor go down. We determined over the weekend that a motor winding was bad. First think Monday morning I consulted with the techs at MRO and verified that the manufacturer had a replacement in stock so I placed the order. The new motor (600 lbs) arrived on Wednesday... WOW. Granted the motor was in Georgia and we are in Tennessee but still the service and speedy delivery was incredible!
Read moreSKU: 2853624
Happy customer
My first time using MRO . The fast delivery " free" was fantastic .. received exactly what ordered at a very reasonable price , making my customer happy..
Read moreSKU: 1312372
New 40hp motor
We had our 40hp compressor go down. We determined over the weekend that a motor winding was bad. First think Monday morning I consulted with the techs at MRO and verified that the manufacturer had a replacement in stock so I placed the order. The new motor (600 lbs) arrived on Wednesday... WOW. Granted the motor was in Georgia and we are in Tennessee but still the service and speedy delivery was incredible!
Read more