We never sell your data to third parties
WEG 02018AT3ECT256T-W22 is a 20 HP, 1800 RPM, NEMA Premium efficiency (IE3) three-phase motor designed for cooling tower applications. This Totally Enclosed Air Over (TEAO) motor features a 256T cast iron frame, 208-230/460V dual voltage rating, and the W22 severe-duty platform with IP55 protection, Class F insulation, and a 1.15 service factor. It is suitable for inverter duty with a 20:1 constant torque speed range and is built for reliable operation in demanding industrial environments.
MODEL 02018AT3ECT256T-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$2,354.35 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEAO
Frame
256T
HP
20
Hz
60
Phase
3
RPM
1700 - 1800
Voltage
208-230/460
Specifications
| Output | 20 HP |
|---|---|
| Poles | 4 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 58. 7 lb. ft |
| Voltage | 208-230/460 V |
| Frame | 256T |
| RPM | 1765 |
| Full Load Amps | 53. 3-48. 2/24. 1 A |
| Efficiency (100%) | 93. 0 |
| Power factor (100%) | 0. 84 |
| Insulation | F |
| Noise | 64 dB(A) |
| No load current | 20. 0/10. 0 A |
| Locked rotor current (II/In) | 6. 5 |
| Output HP | 20 HP |
|---|---|
| Frame | 256T |
| Full Load Amps | 53. 3-48. 2/24. 1 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Weight | Efficiency (%)2 |
SKU: 2853624
Happy customer
My first time using MRO . The fast delivery " free" was fantastic .. received exactly what ordered at a very reasonable price , making my customer happy..
Read moreSKU: 2519509
Review of motor purchase
Excellent response to online ordering with the lowest price found on the net. Part supplied as advertised with quick shipment. Very satisfied with the first-time purchase from MRO Supply.
Read moreSKU: 1315116
Motor purchase
Excellent pricing, very fast delivery, accurate tracking information, motor arrived in perfect condition.
Read more| Brand | PEER Bearing |
| Model | FHSFTJ206-18G |
SKU: 2853624
Happy customer
My first time using MRO . The fast delivery " free" was fantastic .. received exactly what ordered at a very reasonable price , making my customer happy..
Read moreSKU: 2519509
Review of motor purchase
Excellent response to online ordering with the lowest price found on the net. Part supplied as advertised with quick shipment. Very satisfied with the first-time purchase from MRO Supply.
Read moreSKU: 1315116
Motor purchase
Excellent pricing, very fast delivery, accurate tracking information, motor arrived in perfect condition.
Read more