We never sell your data to third parties
WEG 03026EP3QCT364V-W22 is a 30 HP, 1200/600 RPM, three-phase motor with a 364V frame and TEFC enclosure. This high efficiency EPAct motor operates at 460V, 60Hz and is designed for cooling tower applications. It features the W22 premium cast iron construction, Class F insulation, and a 1.15 service factor for reliable performance in demanding environments.
MODEL 03026EP3QCT364V-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$6,617.15 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
364T
HP
30/7.5
Hz
60
Phase
3
RPM
1200/600
Voltage
460
Specifications
| HP | 30/7.5 HP |
|---|---|
| kW | 22/5.5 kW |
| RPM | 1200/600 RPM |
| NEMA Frame | 364 T |
| Mult. Symbol | H1 |
| Service Factor | 1.15 |
| Fl Amps | 35.4 |
| Fl Efficiency | 91.7% |
| 'C Dimension | 33.709 in |
| Voltage | 460V |
SKU: 1312372
New 40hp motor
We had our 40hp compressor go down. We determined over the weekend that a motor winding was bad. First think Monday morning I consulted with the techs at MRO and verified that the manufacturer had a replacement in stock so I placed the order. The new motor (600 lbs) arrived on Wednesday... WOW. Granted the motor was in Georgia and we are in Tennessee but still the service and speedy delivery was incredible!
Read moreSKU: 1312255
Large motor purchased
Great website. prices very competitive. Would use again.
Read more| Brand | Gates Rubber |
| Model | WH-1600-100-LLUKNT |
SKU: 1312372
New 40hp motor
We had our 40hp compressor go down. We determined over the weekend that a motor winding was bad. First think Monday morning I consulted with the techs at MRO and verified that the manufacturer had a replacement in stock so I placed the order. The new motor (600 lbs) arrived on Wednesday... WOW. Granted the motor was in Georgia and we are in Tennessee but still the service and speedy delivery was incredible!
Read moreSKU: 1312255
Large motor purchased
Great website. prices very competitive. Would use again.
Read more