We never sell your data to third parties
WEG 01536OT3E215JM is a 15 horsepower, 3600 RPM, three-phase NEMA Premium efficiency motor with an open drip proof (ODP) enclosure. It features a 208-230/460V dual voltage rating, 60 Hz operation, and a 215JM close-coupled pump frame for direct mounting to pumps. This cast iron motor is designed for demanding industrial applications requiring high efficiency and reliable performance.
MODEL 01536OT3E215JM
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
Call for Pricing - 888-671-2883
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
ODP
Frame
213/5JM
HP
15
Hz
60
Phase
3
RPM
3400 - 3600
Voltage
208-230/460
Specifications
| Output | 15 HP |
|---|---|
| Poles | 2 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 22. 1 lb. ft |
| Voltage | 208-230/460 V |
| Frame | 213/5JM |
| RPM | 3515 |
| Full Load Amps | 38. 5-34. 8/17. 4 A |
| Efficiency (100%) | 91. 0 |
| Power factor (100%) | 0. 87 |
| Insulation | F |
| Noise | --- |
| No load current | 11. 6/5. 80 A |
| Locked rotor current (II/In) | 7. 2 |
| Output HP | 15 HP |
|---|---|
| Frame | 213/5JM |
| Full Load Amps | 38. 5-34. 8/17. 4 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
SKU: 2521370
Centrifugal switch
Absolutely what I expected in much less time than I expected! Will definitely order again.
Read moreSKU: 2519509
Review of motor purchase
Excellent response to online ordering with the lowest price found on the net. Part supplied as advertised with quick shipment. Very satisfied with the first-time purchase from MRO Supply.
Read moreBrand
Baldor
Model
EJMM3314T
Brand
Marathon Electric
Model
GT0421A
Brand
Baldor
Model
EJMM3314T-G
Brand
WEG
Model
JM015402DPW01
Brand
WEG
Model
JM015402DPNPW01
| Brand | Jason Industrial |
| Model | 420H150 |
| Brand | Boston Gear |
| Model | X610-7S |
SKU: 2521370
Centrifugal switch
Absolutely what I expected in much less time than I expected! Will definitely order again.
Read moreSKU: 2519509
Review of motor purchase
Excellent response to online ordering with the lowest price found on the net. Part supplied as advertised with quick shipment. Very satisfied with the first-time purchase from MRO Supply.
Read more