We never sell your data to third parties
WEG 00318ET3E182JP-W22 is a 3 HP, 1800 RPM, NEMA Premium efficiency (IE3) three-phase motor with a 182JP close-coupled pump frame. This W22 product line motor features a Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) IP55 enclosure, cast iron construction, and a 208-230/460V dual voltage rating. It is designed for direct face mounting to pumps with a stainless steel shaft and includes Class F insulation with a 1.15 service factor for demanding applications.
MODEL 00318ET3E182JP-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$963.59 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
182JP
HP
3
Hz
60
Phase
3
RPM
1700 - 1800
Voltage
208-230/460
Specifications
| Output | 3 HP |
|---|---|
| Poles | 4 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 8. 83 lb. ft |
| Voltage | 208-230/460 V |
| Frame | 182JP |
| RPM | 1760 |
| Full Load Amps | 8. 58-7. 76/3. 88 A |
| Efficiency (100%) | 89. 5 |
| Power factor (100%) | 0. 79 |
| Insulation | F |
| Noise | 56 dB(A) |
| No load current | 4. 00/2. 00 A |
| Locked rotor current (II/In) | 8. 1 |
| Output HP | 3 HP |
|---|---|
| Frame | 182JP |
| Full Load Amps | 8. 58-7. 76/3. 88 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
SKU: 1312213
Great service and motor
This company rocks!!! They have done everything right by offering the best price and then delivering the product on time
Read moreSKU: 2520103
Thanks, olha!
Olha, unlike the other service reps, actually got this order completed. If it wasn't for her, I would never spend another dime with your company, after what happened to my last order.
Read moreSKU: 2853624
Happy customer
My first time using MRO . The fast delivery " free" was fantastic .. received exactly what ordered at a very reasonable price , making my customer happy..
Read moreSKU: 2519509
Review of motor purchase
Excellent response to online ordering with the lowest price found on the net. Part supplied as advertised with quick shipment. Very satisfied with the first-time purchase from MRO Supply.
Read more| Brand | Marathon Electric |
| Model | GT3115A |
SKU: 1312213
Great service and motor
This company rocks!!! They have done everything right by offering the best price and then delivering the product on time
Read moreSKU: 2520103
Thanks, olha!
Olha, unlike the other service reps, actually got this order completed. If it wasn't for her, I would never spend another dime with your company, after what happened to my last order.
Read moreSKU: 2853624
Happy customer
My first time using MRO . The fast delivery " free" was fantastic .. received exactly what ordered at a very reasonable price , making my customer happy..
Read moreSKU: 2519509
Review of motor purchase
Excellent response to online ordering with the lowest price found on the net. Part supplied as advertised with quick shipment. Very satisfied with the first-time purchase from MRO Supply.
Read more