We never sell your data to third parties
WEG 01036ET3E215JM-W22 is a NEMA Premium (IE3) efficiency, three-phase, totally enclosed fan-cooled (TEFC) motor from the W22 severe-duty product line. This 10 horsepower, 3600 RPM motor features a 215JM close-coupled pump frame with a stainless steel shaft for direct face mounting to pumps. It operates on 208-230/460V, 60Hz power, with a 1.15 service factor, Class F insulation, and IP55 enclosure protection.
MODEL 01036ET3E215JM-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$1,586.61 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
213/5JM
HP
10
Hz
60
Phase
3
RPM
3400 - 3600
Voltage
208-230/460
Specifications
| Output | 10 HP |
|---|---|
| Poles | 2 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 14. 7 lb. ft |
| Voltage | 208-230/460 V |
| Frame | 213/5JM |
| RPM | 3515 |
| Full Load Amps | 25. 7-23. 2/11. 6 A |
| Efficiency (100%) | 90. 2 |
| Power factor (100%) | 0. 90 |
| Insulation | F |
| Noise | 72 dB(A) |
| No load current | 6. 00/3. 00 A |
| Locked rotor current (II/In) | 7. 2 |
| Output HP | 10 HP |
|---|---|
| Frame | 213/5JM |
| Full Load Amps | 25. 7-23. 2/11. 6 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Weight | Efficiency (%)2 |
SKU: 2519509
Review of motor purchase
Excellent response to online ordering with the lowest price found on the net. Part supplied as advertised with quick shipment. Very satisfied with the first-time purchase from MRO Supply.
Read moreSKU: 2521370
Centrifugal switch
Absolutely what I expected in much less time than I expected! Will definitely order again.
Read moreSKU: 6377159
Very pleased
Easy to order, fast delivery, great price and unit works great. couldn't be more pleased with this purchase.
Read more| Brand | US Motors |
| Model | WD32P2ACR |
| Brand | Electra/Grove Gear |
| Model | GR8130187.00 |
SKU: 2519509
Review of motor purchase
Excellent response to online ordering with the lowest price found on the net. Part supplied as advertised with quick shipment. Very satisfied with the first-time purchase from MRO Supply.
Read moreSKU: 2521370
Centrifugal switch
Absolutely what I expected in much less time than I expected! Will definitely order again.
Read moreSKU: 6377159
Very pleased
Easy to order, fast delivery, great price and unit works great. couldn't be more pleased with this purchase.
Read more