We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
WEG 02036ET3E256JM-W22 is a 20 HP, 3600 RPM, NEMA Premium efficiency (IE3) three-phase motor with a 256JM close-coupled pump frame. This W22 series TEFC motor features a 208-230/460V dual voltage rating, cast iron construction, and a 1.15 service factor. It is designed for severe duty applications with IP55 protection, IEEE 841 vibration levels, and Class I Division 2 certification. The JM face mount and stainless steel shaft are engineered for direct-coupled pump installations.
MODEL 02036ET3E256JM-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$2,659.29 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
254/6JM
HP
20
Hz
60
Phase
3
RPM
3400 - 3600
Voltage
208-230/460
Specifications
| Output | 20 HP |
|---|---|
| Poles | 2 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 29. 4 lb. ft |
| Voltage | 208-230/460 V |
| Frame | 254/6JM |
| RPM | 3520 |
| Full Load Amps | 51. 3-46. 4/23. 2 A |
| Efficiency (100%) | 91. 0 |
| Power factor (100%) | 0. 89 |
| Insulation | F |
| Noise | 72 dB(A) |
| No load current | 13. 0/6. 50 A |
| Locked rotor current (II/In) | 6. 1 |
| Output HP | 20 HP |
|---|---|
| Frame | 254/6JM |
| Full Load Amps | 51. 3-46. 4/23. 2 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Weight | Efficiency (%)2 |
SKU: 1308050
312 amp soft start qty 3
Very fast shipping and each one was crated very well.
Read moreSKU: 6377159
Very pleased
Easy to order, fast delivery, great price and unit works great. couldn't be more pleased with this purchase.
Read moreSKU: 2853624
Happy customer
My first time using MRO . The fast delivery " free" was fantastic .. received exactly what ordered at a very reasonable price , making my customer happy..
Read more| Brand | NTN Bearing |
| Model | SUCNFL207-20C0FG1 |
| Brand | McGill Bearing |
| Model | SB 22312 W33 SS |
| Brand | Electra/Grove Gear |
| Model | GR8130089.00 |
| Brand | McGill Bearing |
| Model | SB 22208 C3 W33 SS |
| Brand | Electra/Grove Gear |
| Model | GR8240186.00 |
SKU: 1308050
312 amp soft start qty 3
Very fast shipping and each one was crated very well.
Read moreSKU: 6377159
Very pleased
Easy to order, fast delivery, great price and unit works great. couldn't be more pleased with this purchase.
Read moreSKU: 2853624
Happy customer
My first time using MRO . The fast delivery " free" was fantastic .. received exactly what ordered at a very reasonable price , making my customer happy..
Read more