We never sell your data to third parties
WEG 03036ET3E286JP-W22 is a 30 HP, 3600 RPM, NEMA Premium (IE3) efficiency, three-phase motor with a 286JP close-coupled pump frame. This W22 product line motor features a Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) IP55 enclosure, cast iron construction, and is rated for 208-230/460V, 60 Hz operation. Designed for pump applications, it includes a stainless steel shaft, Class F insulation, and a 1.15 service factor.
MODEL 03036ET3E286JP-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$4,106.46 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
284/6JP
HP
30
Hz
60
Phase
3
RPM
3400 - 3600
Voltage
208-230/460
Specifications
| Output | 30 HP |
|---|---|
| Poles | 2 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 44. 0 lb. ft |
| Voltage | 208-230/460 V |
| Frame | 284/6JP |
| RPM | 3535 |
| Full Load Amps | 74. 8-67. 6/33. 8 A |
| Efficiency (100%) | 91. 7 |
| Power factor (100%) | 0. 89 |
| Insulation | F |
| Noise | 72 dB(A) |
| No load current | 17. 0/8. 50 A |
| Locked rotor current (II/In) | 6. 3 |
| Output HP | 30 HP |
|---|---|
| Frame | 284/6JP |
| Full Load Amps | 74. 8-67. 6/33. 8 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Weight | Efficiency (%)2 |
SKU: 2520103
Thanks, olha!
Olha, unlike the other service reps, actually got this order completed. If it wasn't for her, I would never spend another dime with your company, after what happened to my last order.
Read moreSKU: 1313760
Weg premium efficiency motors
MRO Supply Rocks - My motor shipped the next day, free shipping, and their price was the lowest that I could find. I will be pricing all our motors with them first.
Read moreSKU: 2520103
Thanks, olha!
Olha, unlike the other service reps, actually got this order completed. If it wasn't for her, I would never spend another dime with your company, after what happened to my last order.
Read moreSKU: 1313760
Weg premium efficiency motors
MRO Supply Rocks - My motor shipped the next day, free shipping, and their price was the lowest that I could find. I will be pricing all our motors with them first.
Read more