We never sell your data to third parties
WEG 00136OS1BJPR56J is a 1 horsepower, 3600 RPM, single-phase open drip proof (ODP) motor designed for jet pump applications. This motor features a 56J NEMA frame with a close-coupled pump face mount (JP), operates on 115/208-230V at 60Hz, and includes a resilient base (RB) for vibration isolation. It is constructed with a rolled steel frame and is suitable for general purpose pumping duties requiring high starting torque.
MODEL 00136OS1BJPR56J
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$197.28 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
ODP
Frame
E56
HP
1
Hz
60
Phase
1
RPM
3400 - 3600
Voltage
115/208-230
Specifications
| Output | 1 HP |
|---|---|
| Poles | 2 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 1. 47 lb. ft |
| Voltage | 115/208-230 V |
| Frame | E56 |
| RPM | 3520 |
| Full Load Amps | 13. 6/6. 80-6. 80 A |
| Efficiency (100%) | 66. 3 |
| Power factor (100%) | 0. 71 |
| Insulation | B |
| Noise | --- |
| No load current | 9. 70/4. 85 A |
| Locked rotor current (II/In) | 7. 0 |
| Output HP | 1 HP |
|---|---|
| Frame | E56 |
| Full Load Amps | 13. 6/6. 80-6. 80 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Weight | Efficiency (%)2 |
SKU: 2853300
Web motors
The best price I have found plus great and fast shipping would recommend
Read moreSKU: 2519509
Review of motor purchase
Excellent response to online ordering with the lowest price found on the net. Part supplied as advertised with quick shipment. Very satisfied with the first-time purchase from MRO Supply.
Read moreBrand
Baldor
Model
JL1309A
Brand
Century
Model
T1102
Brand
Baldor
Model
CJL1309A
Brand
Leeson
Model
J057
SKU: 2853300
Web motors
The best price I have found plus great and fast shipping would recommend
Read moreSKU: 2519509
Review of motor purchase
Excellent response to online ordering with the lowest price found on the net. Part supplied as advertised with quick shipment. Very satisfied with the first-time purchase from MRO Supply.
Read more