We never sell your data to third parties
WEG 00236XT3H145T is a 2 horsepower, 3600 RPM, NEMA Premium efficiency (IE3) explosion proof three-phase motor. This hazardous location motor features a 145T cast iron frame, 575V voltage rating, and 60Hz operation. It is designed for Class I Div 1 Groups C, D and Class II Div 1 Groups E, F, G hazardous environments with T4 temperature code. The motor includes a TEFC IP55 enclosure, Class F insulation, and a 1.15 service factor for severe duty applications.
MODEL 00236XT3H145T
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$865.47 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
XP
Frame
145T
HP
2
Hz
60
Phase
3
RPM
3400 - 3600
Voltage
575
Specifications
| Output | 2 HP |
|---|---|
| Poles | 2 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 2. 96 lb. ft |
| Voltage | 575 V |
| Frame | 145T |
| RPM | 3495 |
| Full Load Amps | 2. 15 A |
| Efficiency (100%) | 85. 5 |
| Power factor (100%) | 0. 82 |
| Insulation | F |
| Noise | 68 dB(A) |
| No load current | 1. 04 A |
| Locked rotor current (II/In) | 9. 4 |
| Output HP | 2 HP |
|---|---|
| Frame | 145T |
| Full Load Amps | 2. 15 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Efficiency (%)2 |
SKU: 2853624
Happy customer
My first time using MRO . The fast delivery " free" was fantastic .. received exactly what ordered at a very reasonable price , making my customer happy..
Read moreSKU: 2521370
Centrifugal switch
Absolutely what I expected in much less time than I expected! Will definitely order again.
Read more| Brand | NTN Bearing |
| Model | 22328EAKW33 |
| Brand | Bestorq |
| Model | 2800-8M-20 |
SKU: 2853624
Happy customer
My first time using MRO . The fast delivery " free" was fantastic .. received exactly what ordered at a very reasonable price , making my customer happy..
Read moreSKU: 2521370
Centrifugal switch
Absolutely what I expected in much less time than I expected! Will definitely order again.
Read more