We never sell your data to third parties
WEG 00536XT3H184TC NEMA Premium explosion proof three-phase motor, 5 HP, 3505 RPM, 575V, 184TC frame. XP enclosure with TEFC cast iron construction. Class I Div 1 Groups C, D and Class II Div 1 Groups E, F, G certified. T4 temperature code. NEMA Premium efficiency (IE3).
MODEL 00536XT3H184TC
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$1,226.47 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
XP
Frame
184T
HP
5
Hz
60
Phase
3
RPM
3400 - 3600
Voltage
575
Specifications
| Output | 5 HP |
|---|---|
| Poles | 2 |
| Frequency | 60 Hz |
| Voltage | 575 V |
| Frame | 184T |
| RPM | 3505 |
| Full Load Amps | 4. 88 A |
| Efficiency (100%) | 88. 5 |
| Power factor (100%) | 0. 86 |
| Insulation | F |
| Noise | 69 dB(A) |
| No load current | 2. 08 A |
| Locked rotor current (II/In) | 9. 0 |
| Output HP | 5 HP |
|---|---|
| Frame | 184T |
| Full Load Amps | 4. 88 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
SKU: 1312372
New 40hp motor
We had our 40hp compressor go down. We determined over the weekend that a motor winding was bad. First think Monday morning I consulted with the techs at MRO and verified that the manufacturer had a replacement in stock so I placed the order. The new motor (600 lbs) arrived on Wednesday... WOW. Granted the motor was in Georgia and we are in Tennessee but still the service and speedy delivery was incredible!
Read moreSKU: 1312213
Great service and motor
This company rocks!!! They have done everything right by offering the best price and then delivering the product on time
Read moreSKU: 1315116
Motor purchase
Excellent pricing, very fast delivery, accurate tracking information, motor arrived in perfect condition.
Read more| Brand | SKF Bearing |
| Model | NUP 208 ECP |
| Brand | Consolidated Bearings |
| Model | FY-115 |
SKU: 1312372
New 40hp motor
We had our 40hp compressor go down. We determined over the weekend that a motor winding was bad. First think Monday morning I consulted with the techs at MRO and verified that the manufacturer had a replacement in stock so I placed the order. The new motor (600 lbs) arrived on Wednesday... WOW. Granted the motor was in Georgia and we are in Tennessee but still the service and speedy delivery was incredible!
Read moreSKU: 1312213
Great service and motor
This company rocks!!! They have done everything right by offering the best price and then delivering the product on time
Read moreSKU: 1315116
Motor purchase
Excellent pricing, very fast delivery, accurate tracking information, motor arrived in perfect condition.
Read more