We never sell your data to third parties
WEG 01518XT3E254TC NEMA Premium (IE3) explosion proof three-phase motor, 15 HP, 1770 RPM, 254TC cast iron frame with C-face mounting, 208-230/460V 60Hz. TEFC enclosure with IP55 rating, Class F insulation, 1.15 service factor. Certified Class I Div 1 Groups C, D and Class II Div 1 Groups E, F, G for hazardous locations.
MODEL 01518XT3E254TC
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$2,669.16 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
Enclosure
XP
Frame
254T
HP
15
Hz
60
Phase
3
RPM
1700 - 1800
Voltage
208-230/460
Specifications
| Output | 15 HP |
|---|---|
| Poles | 4 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 43. 9 lb. ft |
| Voltage | 208-230/460 V |
| Frame | 254T |
| RPM | 1770 |
| Full Load Amps | 40. 7-36. 8/18. 4 A |
| Efficiency (100%) | 92. 4 |
| Power factor (100%) | 0. 81 |
| Insulation | F |
| Noise | 69 dB(A) |
| No load current | 17. 2/8. 60 A |
| Locked rotor current (II/In) | 7. 3 |
| Output HP | 15 HP |
|---|---|
| Frame | 254T |
| Full Load Amps | 40. 7-36. 8/18. 4 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Weight | Efficiency (%)2 |
SKU: 2521370
Centrifugal switch
Absolutely what I expected in much less time than I expected! Will definitely order again.
Read moreSKU: 2853300
Web motors
The best price I have found plus great and fast shipping would recommend
Read moreSKU: 2520103
Thanks, olha!
Olha, unlike the other service reps, actually got this order completed. If it wasn't for her, I would never spend another dime with your company, after what happened to my last order.
Read more| Brand | Brook Crompton |
| Model | BC4N005V5C |
| Brand | Marathon Electric |
| Model | R233 |
SKU: 2521370
Centrifugal switch
Absolutely what I expected in much less time than I expected! Will definitely order again.
Read moreSKU: 2853300
Web motors
The best price I have found plus great and fast shipping would recommend
Read moreSKU: 2520103
Thanks, olha!
Olha, unlike the other service reps, actually got this order completed. If it wasn't for her, I would never spend another dime with your company, after what happened to my last order.
Read more