We never sell your data to third parties
WEG 12518XT3E444T NEMA Premium explosion proof three-phase motor, 125 HP, 1785 RPM, 444/5T cast iron frame, 208-230/460V, 60 Hz. TEFC enclosure with Class F insulation and 1.15 service factor. Certified for Class I Div 1 & 2 Groups C & D and Class II Div 1 Groups E, F, G hazardous locations.
MODEL 12518XT3E444T
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$17,765.29 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
XP
Frame
444/5T
HP
125
Hz
60
Phase
3
RPM
1700 - 1800
Voltage
208-230/460
Specifications
| Output | 125 HP |
|---|---|
| Poles | 4 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 363 lb. ft |
| Voltage | 208-230/460 V |
| Frame | 444/5T |
| RPM | 1785 |
| Full Load Amps | 314-284/142 A |
| Efficiency (100%) | 95. 4 |
| Power factor (100%) | 0. 86 |
| Insulation | F |
| Noise | 76 dB(A) |
| No load current | 92. 5/46. 3 A |
| Locked rotor current (II/In) | 6. 4 |
| Output HP | 125 HP |
|---|---|
| Frame | 444/5T |
| Full Load Amps | 314-284/142 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Weight | Efficiency (%)2 |
SKU: 1313760
Weg premium efficiency motors
MRO Supply Rocks - My motor shipped the next day, free shipping, and their price was the lowest that I could find. I will be pricing all our motors with them first.
Read moreSKU: 1312213
Great service and motor
This company rocks!!! They have done everything right by offering the best price and then delivering the product on time
Read moreSKU: 1312372
New 40hp motor
We had our 40hp compressor go down. We determined over the weekend that a motor winding was bad. First think Monday morning I consulted with the techs at MRO and verified that the manufacturer had a replacement in stock so I placed the order. The new motor (600 lbs) arrived on Wednesday... WOW. Granted the motor was in Georgia and we are in Tennessee but still the service and speedy delivery was incredible!
Read moreSKU: 1315116
Motor purchase
Excellent pricing, very fast delivery, accurate tracking information, motor arrived in perfect condition.
Read moreSKU: 1313760
Weg premium efficiency motors
MRO Supply Rocks - My motor shipped the next day, free shipping, and their price was the lowest that I could find. I will be pricing all our motors with them first.
Read moreSKU: 1312213
Great service and motor
This company rocks!!! They have done everything right by offering the best price and then delivering the product on time
Read moreSKU: 1312372
New 40hp motor
We had our 40hp compressor go down. We determined over the weekend that a motor winding was bad. First think Monday morning I consulted with the techs at MRO and verified that the manufacturer had a replacement in stock so I placed the order. The new motor (600 lbs) arrived on Wednesday... WOW. Granted the motor was in Georgia and we are in Tennessee but still the service and speedy delivery was incredible!
Read moreSKU: 1315116
Motor purchase
Excellent pricing, very fast delivery, accurate tracking information, motor arrived in perfect condition.
Read more