We never sell your data to third parties
WEG 00218ET3W100L-W22 is a NEMA Premium (IE3) efficiency, three-phase TEFC motor rated 2 HP at 1800 RPM. This W22 severe duty motor features a 100L IEC metric frame, cast iron construction, and a wide voltage range of 460/220-240/380-415V for global 50/60 Hz applications. It includes Class F insulation, IP55 protection, and is designed for inverter duty with IEEE 841 vibration levels for harsh industrial environments.
MODEL 00218ET3W100L-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$583.15 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
Enclosure
TEFC
Frame
100L
HP
3
Hz
60
Phase
3
RPM
1700 - 1800
Voltage
220/240/380/415/460
Specifications
| Output | 3 HP |
|---|---|
| Poles | 4 |
| Frequency | 60 Hz |
| Voltage | 460 V |
| Frame | 100L |
| RPM | 1740 |
| Full Load Amps | 3. 91 A |
| Efficiency (100%) | 89. 5 |
| Power factor (100%) | 0. 79 |
| Insulation | F |
| Noise | --- |
| No load current | 2. 20 A |
| Locked rotor current (II/In) | 7. 6 |
| Output HP | 3 HP |
|---|---|
| Frame | 100L |
| Full Load Amps | 3. 91 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
SKU: 1312213
Great service and motor
This company rocks!!! They have done everything right by offering the best price and then delivering the product on time
Read moreSKU: 1312372
New 40hp motor
We had our 40hp compressor go down. We determined over the weekend that a motor winding was bad. First think Monday morning I consulted with the techs at MRO and verified that the manufacturer had a replacement in stock so I placed the order. The new motor (600 lbs) arrived on Wednesday... WOW. Granted the motor was in Georgia and we are in Tennessee but still the service and speedy delivery was incredible!
Read moreSKU: 2853300
Web motors
The best price I have found plus great and fast shipping would recommend
Read moreSKU: 2521370
Centrifugal switch
Absolutely what I expected in much less time than I expected! Will definitely order again.
Read more| Brand | Siemens Controls |
| Model | 6ES7155-6AA01-0BN0 |
| Brand | Cleveland |
| Model | C52159 |
| Brand | Consolidated Bearings |
| Model | 61826 |
SKU: 1312213
Great service and motor
This company rocks!!! They have done everything right by offering the best price and then delivering the product on time
Read moreSKU: 1312372
New 40hp motor
We had our 40hp compressor go down. We determined over the weekend that a motor winding was bad. First think Monday morning I consulted with the techs at MRO and verified that the manufacturer had a replacement in stock so I placed the order. The new motor (600 lbs) arrived on Wednesday... WOW. Granted the motor was in Georgia and we are in Tennessee but still the service and speedy delivery was incredible!
Read moreSKU: 2853300
Web motors
The best price I have found plus great and fast shipping would recommend
Read moreSKU: 2521370
Centrifugal switch
Absolutely what I expected in much less time than I expected! Will definitely order again.
Read more