We never sell your data to third parties
WEG 01818ET3Y180M-W22 is a 25 HP, 1800 RPM, three-phase motor featuring a TEFC (Totally Enclosed Fan Cooled) enclosure and NEMA Premium (IE3) efficiency. This W22 platform motor is constructed with a cast iron frame (IEC 180M) and operates on 460/380-415/660-690V, 60/50 Hz power. It includes Class F insulation, a 1.15 service factor, IP55 protection, and is rated for inverter duty (20:1 constant torque) and severe duty applications, meeting IEEE 841 standards.
MODEL 01818ET3Y180M-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$2,411.75 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
Enclosure
TEFC
Frame
180M
HP
25
Hz
60
Phase
3
RPM
1700 - 1800
Voltage
380/415/460/660/690
Specifications
| Output | 25 HP |
|---|---|
| Poles | 4 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 73. 0 lb. ft |
| Voltage | 460 V |
| Frame | 180M |
| RPM | 1775 |
| Full Load Amps | 30. 6 A |
| Efficiency (100%) | 93. 6 |
| Power factor (100%) | 0. 81 |
| Insulation | F |
| Noise | 64 dB(A) |
| No load current | 15. 2 A |
| Locked rotor current (II/In) | 8. 1 |
| Output HP | 25 HP |
|---|---|
| Frame | 180M |
| Full Load Amps | 30. 6 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Efficiency (%)2 |
SKU: 1312372
New 40hp motor
We had our 40hp compressor go down. We determined over the weekend that a motor winding was bad. First think Monday morning I consulted with the techs at MRO and verified that the manufacturer had a replacement in stock so I placed the order. The new motor (600 lbs) arrived on Wednesday... WOW. Granted the motor was in Georgia and we are in Tennessee but still the service and speedy delivery was incredible!
Read moreSKU: 6377159
Very pleased
Easy to order, fast delivery, great price and unit works great. couldn't be more pleased with this purchase.
Read more| Brand | Gates Rubber |
| Model | H-050-100-LLUKNTB |
SKU: 1312372
New 40hp motor
We had our 40hp compressor go down. We determined over the weekend that a motor winding was bad. First think Monday morning I consulted with the techs at MRO and verified that the manufacturer had a replacement in stock so I placed the order. The new motor (600 lbs) arrived on Wednesday... WOW. Granted the motor was in Georgia and we are in Tennessee but still the service and speedy delivery was incredible!
Read moreSKU: 6377159
Very pleased
Easy to order, fast delivery, great price and unit works great. couldn't be more pleased with this purchase.
Read more