We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
WEG 02236ET3Y180M-W22 is a 30 HP, 3600 RPM, NEMA Premium (IE3) efficiency three-phase motor in a Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) enclosure. This W22 product line motor features a 180M IEC metric frame, cast iron construction, and a wide voltage rating of 460/380-415/660-690V for 50/60 Hz operation. It includes Class F insulation, IP55 protection, and is suitable for inverter duty applications with a 20:1 constant torque speed range.
MODEL 02236ET3Y180M-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$3,131.95 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
180M
HP
30
Hz
60
Phase
3
RPM
3400 - 3600
Voltage
380/415/460/660/690
Specifications
| Output | 30 HP |
|---|---|
| Poles | 2 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 43. 7 lb. ft |
| Voltage | 460 V |
| Frame | 180M |
| RPM | 3555 |
| Full Load Amps | 34. 7 A |
| Efficiency (100%) | 92. 4 |
| Power factor (100%) | 0. 86 |
| Insulation | F |
| Noise | 72 dB(A) |
| No load current | 14. 0 A |
| Locked rotor current (II/In) | 8. 5 |
| Output HP | 30 HP |
|---|---|
| Frame | 180M |
| Full Load Amps | 34. 7 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Efficiency (%)2 |
SKU: 1307933
Just what i needed
This part arrived quickly and the price was right. Worked great for our application.
Read moreSKU: 2853624
Happy customer
My first time using MRO . The fast delivery " free" was fantastic .. received exactly what ordered at a very reasonable price , making my customer happy..
Read moreSKU: 1313760
Weg premium efficiency motors
MRO Supply Rocks - My motor shipped the next day, free shipping, and their price was the lowest that I could find. I will be pricing all our motors with them first.
Read moreSKU: 1308050
312 amp soft start qty 3
Very fast shipping and each one was crated very well.
Read more| Brand | Toshiba |
| Model | B0034FLF2OMH03 |
| Brand | Electra/Grove Gear |
| Model | GR8130197.00 |
| Brand | McGill Bearing |
| Model | SB 22209 W33 SS |
| Brand | SIEGMA |
| Model | 6IK200RGU-HFT/6GU9KB |
SKU: 1307933
Just what i needed
This part arrived quickly and the price was right. Worked great for our application.
Read moreSKU: 2853624
Happy customer
My first time using MRO . The fast delivery " free" was fantastic .. received exactly what ordered at a very reasonable price , making my customer happy..
Read moreSKU: 1313760
Weg premium efficiency motors
MRO Supply Rocks - My motor shipped the next day, free shipping, and their price was the lowest that I could find. I will be pricing all our motors with them first.
Read moreSKU: 1308050
312 amp soft start qty 3
Very fast shipping and each one was crated very well.
Read more