We never sell your data to third parties
WEG PCJ115 1.5HP 3450RPM single-phase open drip proof (ODP) motor with L56J frame for pool and spa applications. Operates on 115-230V, 60Hz power. Rolled steel construction with ball bearings and Class F insulation.
MODEL PCJ115
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$296.92 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
ODP
Frame
L56J
HP
1.5
Hz
60
Phase
1
RPM
3400 - 3600
Voltage
115-230
Specifications
| Output | 1. 5 HP |
|---|---|
| Poles | 2 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 2. 25 lb. ft |
| Voltage | 115/230 V |
| Frame | L56J |
| RPM | 3450 |
| Full Load Amps | 17. 7/8. 85 A |
| Efficiency (100%) | 69. 6 |
| Power factor (100%) | 0. 79 |
| Insulation | B |
| Noise | --- |
| No load current | 10. 5/5. 25 A |
| Locked rotor current (II/In) | 5. 9 |
| Output HP | 1. 5 HP |
|---|---|
| Frame | L56J |
| Full Load Amps | 17. 7/8. 85 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Weight | Efficiency (%)2 |
SKU: 1315116
Motor purchase
Excellent pricing, very fast delivery, accurate tracking information, motor arrived in perfect condition.
Read moreSKU: 1307933
Just what i needed
This part arrived quickly and the price was right. Worked great for our application.
Read moreSKU: 1313760
Weg premium efficiency motors
MRO Supply Rocks - My motor shipped the next day, free shipping, and their price was the lowest that I could find. I will be pricing all our motors with them first.
Read more| Brand | Cleveland |
| Model | C53660 |
| Brand | M.K. Morse |
| Model | CTR608MC1 |
SKU: 1315116
Motor purchase
Excellent pricing, very fast delivery, accurate tracking information, motor arrived in perfect condition.
Read moreSKU: 1307933
Just what i needed
This part arrived quickly and the price was right. Worked great for our application.
Read moreSKU: 1313760
Weg premium efficiency motors
MRO Supply Rocks - My motor shipped the next day, free shipping, and their price was the lowest that I could find. I will be pricing all our motors with them first.
Read more