We never sell your data to third parties
WEG PCQ110 is a 1 horsepower, 3600 RPM, single-phase open drip proof (ODP) motor designed for pool and spa applications. It operates on 115/230V, 60Hz power and features a K48Y frame with a 0.5-inch shaft diameter. This general-purpose motor is built with a rolled steel frame and ball bearings, suitable for ventilation and circulation duties where moisture resistance is required.
MODEL PCQ110
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$272.18 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
ODP
Frame
K48Y
HP
1
Hz
60
Phase
1
RPM
3400 - 3600
Voltage
115-230
Specifications
| Output | 1 HP |
|---|---|
| Poles | 2 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 1. 49 lb. ft |
| Voltage | 115/230 V |
| Frame | K48Y |
| RPM | 3470 |
| Full Load Amps | 12. 5/6. 25 A |
| Efficiency (100%) | 70. 1 |
| Power factor (100%) | 0. 74 |
| Insulation | B |
| Noise | --- |
| No load current | 8. 30/4. 15 A |
| Locked rotor current (II/In) | 5. 7 |
| Output HP | 1 HP |
|---|---|
| Frame | K48Y |
| Full Load Amps | 12. 5/6. 25 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
SKU: 1315116
Motor purchase
Excellent pricing, very fast delivery, accurate tracking information, motor arrived in perfect condition.
Read moreSKU: 1312372
New 40hp motor
We had our 40hp compressor go down. We determined over the weekend that a motor winding was bad. First think Monday morning I consulted with the techs at MRO and verified that the manufacturer had a replacement in stock so I placed the order. The new motor (600 lbs) arrived on Wednesday... WOW. Granted the motor was in Georgia and we are in Tennessee but still the service and speedy delivery was incredible!
Read moreSKU: 6377159
Very pleased
Easy to order, fast delivery, great price and unit works great. couldn't be more pleased with this purchase.
Read more| Brand | Gates Rubber |
| Model | 3/5VXP1250 |
| Brand | Marathon Electric |
| Model | 286TTGCD6526 |
SKU: 1315116
Motor purchase
Excellent pricing, very fast delivery, accurate tracking information, motor arrived in perfect condition.
Read moreSKU: 1312372
New 40hp motor
We had our 40hp compressor go down. We determined over the weekend that a motor winding was bad. First think Monday morning I consulted with the techs at MRO and verified that the manufacturer had a replacement in stock so I placed the order. The new motor (600 lbs) arrived on Wednesday... WOW. Granted the motor was in Georgia and we are in Tennessee but still the service and speedy delivery was incredible!
Read moreSKU: 6377159
Very pleased
Easy to order, fast delivery, great price and unit works great. couldn't be more pleased with this purchase.
Read more