We never sell your data to third parties
WEG PCQ120H is a 2 horsepower, 3600 RPM, single-phase open drip proof (ODP) motor designed for pool and spa applications. It operates on 230V, 60Hz power and features a M48Y frame with a 0.5-inch shaft diameter. This general-purpose motor is built with a rolled steel frame and ball bearings, offering reliable performance for ventilation, circulation, and pumping duties in residential and commercial aquatic environments.
MODEL PCQ120H
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$494.87 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
ODP
Frame
M48Y
HP
2
Hz
60
Phase
1
RPM
3400 - 3600
Voltage
230
Specifications
| Output | 2 HP |
|---|---|
| Poles | 2 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 2. 97 lb. ft |
| Voltage | 230 V |
| Frame | M48Y |
| RPM | 3490 |
| Full Load Amps | 9. 20 A |
| Efficiency (100%) | 78. 3 |
| Power factor (100%) | 0. 90 |
| Insulation | B |
| Noise | --- |
| No load current | 3. 60 A |
| Locked rotor current (II/In) | 7. 0 |
| Output HP | 2 HP |
|---|---|
| Frame | M48Y |
| Full Load Amps | 9. 20 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
SKU: 1312255
Large motor purchased
Great website. prices very competitive. Would use again.
Read moreSKU: 1315116
Motor purchase
Excellent pricing, very fast delivery, accurate tracking information, motor arrived in perfect condition.
Read moreSKU: 1308050
312 amp soft start qty 3
Very fast shipping and each one was crated very well.
Read moreSKU: 6377159
Very pleased
Easy to order, fast delivery, great price and unit works great. couldn't be more pleased with this purchase.
Read more| Brand | Bestorq |
| Model | 2800-14M-40 |
| Brand | Marathon Electric |
| Model | 284TSTGCD16531 |
SKU: 1312255
Large motor purchased
Great website. prices very competitive. Would use again.
Read moreSKU: 1315116
Motor purchase
Excellent pricing, very fast delivery, accurate tracking information, motor arrived in perfect condition.
Read moreSKU: 1308050
312 amp soft start qty 3
Very fast shipping and each one was crated very well.
Read moreSKU: 6377159
Very pleased
Easy to order, fast delivery, great price and unit works great. couldn't be more pleased with this purchase.
Read more