We never sell your data to third parties
WEG 00536ES3ESA80ML is a 5 horsepower, 3600 RPM, three-phase AC motor with a standard efficiency rating and a Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) enclosure. This motor features a 208-230/460V dual voltage rating, a 60 Hz frequency, and an 80ML frame designed for saw arbor applications. It is constructed with a cast iron frame for durability and includes ball bearings, Class F insulation, and a 1.15 service factor for reliable operation in demanding industrial environments.
MODEL 00536ES3ESA80ML
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$1,073.74 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
Enclosure
TEFC
Frame
80M
HP
5
Hz
60
Phase
3
RPM
3400 - 3600
Voltage
208-230/460
Specifications
| Output | 5 HP |
|---|---|
| Poles | 2 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 7. 47 lb. ft |
| Voltage | 208-230/460 V |
| Frame | 80M |
| RPM | 3470 |
| Full Load Amps | 14. 7-13. 3/6. 65 A |
| Efficiency (100%) | 85. 0 |
| Power factor (100%) | 0. 82 |
| Insulation | F |
| Noise | 62 dB(A) |
| No load current | 5. 74/2. 87 A |
| Locked rotor current (II/In) | 8. 0 |
| Output HP | 5 HP |
|---|---|
| Frame | 80M |
| Full Load Amps | 14. 7-13. 3/6. 65 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Weight | Efficiency (%)2 |
SKU: 2853300
Web motors
The best price I have found plus great and fast shipping would recommend
Read moreSKU: 2520103
Thanks, olha!
Olha, unlike the other service reps, actually got this order completed. If it wasn't for her, I would never spend another dime with your company, after what happened to my last order.
Read moreSKU: 1315116
Motor purchase
Excellent pricing, very fast delivery, accurate tracking information, motor arrived in perfect condition.
Read moreSKU: 2519509
Review of motor purchase
Excellent response to online ordering with the lowest price found on the net. Part supplied as advertised with quick shipment. Very satisfied with the first-time purchase from MRO Supply.
Read moreWhen your electric motor fails, it is important to ask the main question: “Do you buy a new one or repair the current one” If you decide to buy a new motor, the first step should be to understand its design and how it works. Then, you should follow the outlined five steps to pick the perfect fit for your appliance.
Read MoreSKU: 2853300
Web motors
The best price I have found plus great and fast shipping would recommend
Read moreSKU: 2520103
Thanks, olha!
Olha, unlike the other service reps, actually got this order completed. If it wasn't for her, I would never spend another dime with your company, after what happened to my last order.
Read moreSKU: 1315116
Motor purchase
Excellent pricing, very fast delivery, accurate tracking information, motor arrived in perfect condition.
Read moreSKU: 2519509
Review of motor purchase
Excellent response to online ordering with the lowest price found on the net. Part supplied as advertised with quick shipment. Very satisfied with the first-time purchase from MRO Supply.
Read more