PX6N060-5
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Brook Crompton PX6N060-5 is a 60 HP 1200 RPM explosion proof motor rated for 575V three-phase 60 Hz service. It features a cast iron NEMA 404T frame with foot mounting. UL listed for hazardous locations Class I Division 1 Groups C&D and Class II Division 1 Groups F&G. Manufactured by Brook Crompton, trusted in motor design since 1898.
MODEL PX6N060-5
SKU
UOM
each
Contact supplier for technical support on: 800 668 6779
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
404T
HP
60
Hz
60
Phase
3
RPM
Voltage
575
  • UL/CSA Approved Class I Group C & D Class II Groups E, F&G T3B 140 - 250T frame
  • UL/CSA Approved Class I Group D Class II Groups E, F&G T3B 280T and above
  • NEMA MG1 Part 31 Inverter Duty
  • UL certified 5: 1 constant torque
  • CSA certified 10: 1 constant torque
  • Service Factor 1.15 sine wave power. 1.0 service factor VFD power
  • IP55 degree of protection
  • NEMA Design B performance
  • Class F insulation
  • Dual rated 60 / 50 Hz