We never sell your data to third parties
Marathon Y1622 60 HP, 3600 RPM three-phase general purpose motor with a 364TS NEMA frame and totally enclosed fan-cooled enclosure. Operates on 230/460V at 60 Hz. Built to industrial duty standards.
MODEL Y1622
Contact supplier for technical support on: 715-675-8090
$6,869.82 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
364TS
HP
60
Hz
60
Phase
3
RPM
3400 - 3600
Voltage
230/460
Marathon AC Motor, 2-Pole Continuous-Duty Low Voltage, Fire Pump Motors Application, Squirrel Cage Induction Run Motors Special Features, 60 hp, 230/460 VAC, 138/69 A, 60 Hz Frequency, 3 ph ph, 3555 rpm Speed, 1 Speed, IP43 TEFC Enclosure, 364TS Frame, 1-7/8 in Dia x 4 in L Extension Shaft, Reversible Rotation, 1.15 Service Factor, Deep Groove Ball Bearing, 88.6 ft-lb Full Load Torque, Rigid Base Mounting, 40 deg C, Insulation Class: Class F, Cast Iron, 29.38 in L x 28.122 in W x 22.478 in H Dimensions
Features:
- Designed for use on pumps for fire pump duty
- Red paint exterior
- Motor will accept a C-face kit
- Single voltage motors have 12 leads and are suitable for wye-delta, across the line, or part winding start
- Dual voltage motors have 12 leads, suitable for wye-delta or across the line start on either voltage, or part winding start on low voltage
- Rated 60/50 Hz, 190/380 or 380 V at next lower horsepower
Specs:
| Service Factor | 1.15 |
|---|---|
| Special Features | Squirrel Cage Induction Run Motors |
| Application Type | Fire Pump Motors |
| Insulation Class | Class F |
| Shaft Size | 1-7/8 in Dia x 4 in L Extension |
| Torque Rating | 88.6 ft-lb Full Load |
| Phase | 3 ph |
| Horsepower | 60 hp |
| Number of Speeds | 1 |
| Rotation | Reversible |
| Frame | 364TS |
| Bearing Type | Deep Groove Ball |
| Temperature Rating | 40 deg C |
| Enclosure Type | IP43 TEFC |
| Speed | 3555 rpm |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Mounting Type | Rigid Base |
| Amperage Rating | 138/69 A |
| Voltage Rating | 230/460 VAC |
| Dimensions | 29.38 in L x 28.122 in W x 22.478 in H |
| Material | Cast Iron |
| Type | 2-Pole Continuous-Duty Low Voltage |
| Brand | MROSupply Fasteners |
| Model | FSTPCK-W54377 |
| Brand | Marathon Electric |
| Model | GT1216A |
| Brand | SKF Bearing |
| Model | NUP 2305 ECP |
| Brand | Harwal |
| Model | 1.500 x 1.874 x .188BOV |