We never sell your data to third parties
Marathon GT1216A Globetrotter series 7-1/2 HP, 1800 RPM three-phase general purpose motor with NEMA 213TC frame and Totally Enclosed Fan Cooled enclosure. Operates on 230/460V at 60 Hz with 1.15 service factor. Suitable for industrial applications requiring reliable TEFC performance.
MODEL GT1216A
Contact supplier for technical support on: 715-675-8090
$1,306.62 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
Enclosure
TEFC
Frame
213TC
HP
7-1/2
Hz
60
Phase
3
RPM
1700 - 1800
Voltage
230/460
See all of our 7.5 HP 213TC Motors
Marathon AC Motor, 4-Pole Continuous/Inverter Duty Low Voltage, Application Type: General Purpose AC Motors, Special Features: Squirrel Cage Inverter Rated Motors, 7-1/2 hp, 230/460 VAC, 19/9.5 A, 60 Hz, 3 ph, 1768 rpm, 1 Speed, IP43 TEFC Enclosure, 213TC Frame, 1-3/8 in Dia x 3.38 in L Extension Shaft, Reversible, Service Factor: 1.15, Deep Groove Ball Bearing, 22.3 ft-lb Full Load Torque, Rigid Base Mount, 40 deg C, Insulation Class: Class F, Rolled Steel, Constant Torque Speed Range: 10:1, Variable Torque Speed Range: 10:1, 19.1 in W x 13.07 in D x 11 in H
Features:
- Standard assembly F1, reversible to F2 assembly
Specs:
| Variable Torque Speed Range | 10:1 |
|---|---|
| Constant Torque Speed Range | 10:1 |
| Service Factor | 1.15 |
| Special Features | Squirrel Cage Inverter Rated Motors |
| Application Type | General Purpose AC Motors |
| Insulation Class | Class F |
| Shaft Size | 1-3/8 in Dia x 3.38 in L Extension |
| Torque Rating | 22.3 ft-lb Full Load |
| Phase | 3 ph |
| Horsepower | 7-1/2 hp |
| Number of Speeds | 1 |
| Rotation | Reversible |
| Frame | 213TC |
| Bearing Type | Deep Groove Ball |
| Temperature Rating | 40 deg C |
| Enclosure Type | IP43 TEFC |
| Speed | 1768 rpm |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Mounting Type | Rigid Base |
| Amperage Rating | 19/9.5 A |
| Voltage Rating | 230/460 VAC |
| Dimensions | 19.1 in W x 13.07 in D x 11 in H |
| Material | Rolled Steel |
| Type | 4-Pole Continuous/Inverter Duty Low Voltage |
SKU: 2270509
Marathon electric motor
motor started and ran as it should have .Very pleased with it ,also MRO supply Fast shipping.Recieved the very nrxt day
Read moreSKU: 2303511
Marathon y543 shipping
The purchase from MRO went smoothly, and it arrived. However, the shipping department needs some remedial training. The box containing the motor was not strapped to the pallet, just set on top of it. As a result, the box rolled off the pallet and was split open. The freight company managed to wrap it up (upside down) with stretch film and put it back on the pallet, but it looked terrible. By a stroke of good fortune the motor was not damaged by this treatment and it looks OK. I can supply photos on request.
Read moreSKU: 2270613
Ordered new motor
New motor came within 3 days of ordering thanks for the perfect product and service
Read moreSKU: 2270586
Awsome service
The motor on my bandsaw went out and after looking around Oklahoma City, I looked on the web and found MROSupply. They had the best price of anyone. I ordered it on Wednesday and it was on my porch on Friday! Awsome Service! James I. McCaslin
Read more| Brand | SKF Bearing |
| Model | NUP 2305 ECP |
| Brand | Harwal |
| Model | 1.500 x 1.874 x .188BOV |
SKU: 2270509
Marathon electric motor
motor started and ran as it should have .Very pleased with it ,also MRO supply Fast shipping.Recieved the very nrxt day
Read moreSKU: 2303511
Marathon y543 shipping
The purchase from MRO went smoothly, and it arrived. However, the shipping department needs some remedial training. The box containing the motor was not strapped to the pallet, just set on top of it. As a result, the box rolled off the pallet and was split open. The freight company managed to wrap it up (upside down) with stretch film and put it back on the pallet, but it looked terrible. By a stroke of good fortune the motor was not damaged by this treatment and it looks OK. I can supply photos on request.
Read moreSKU: 2270613
Ordered new motor
New motor came within 3 days of ordering thanks for the perfect product and service
Read moreSKU: 2270586
Awsome service
The motor on my bandsaw went out and after looking around Oklahoma City, I looked on the web and found MROSupply. They had the best price of anyone. I ordered it on Wednesday and it was on my porch on Friday! Awsome Service! James I. McCaslin
Read more