We never sell your data to third parties
Baldor EM4117T is a 30 HP, 1180 RPM 3-phase Super-E premium efficient motor with a NEMA 326T frame (8.00 inch shaft height) and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) enclosure. Designed for pumps, fans, and compressors, it features Class F insulation, a 1.15 service factor, and NEMA Design B torque. This foot-mounted (F1) motor operates on 208-230/460V at 60 Hz.
MODEL EM4117T
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$7,991.57 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
Rigid
Conduit Box Material
Cast Iron
Design Code
A
Duty Rating
CONT
Enclosure
TEFC
Frame
326T
Frame Material
Iron
HP
30
Hz
60
Insulation Class
F
Inverter Code
Inverter Duty
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
655
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
6
Overall Length
30.28 in
Phase
3
Power Factor
78
Pulley Face Code
STANDARD
RPM
1100 - 1200
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
2.125IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
1200
Voltage
230/460
| Output | 30 |
|---|---|
| RPM | 1180 |
| Pallet Quantity | 2 |
| Specification Number | 12C051Y117G1 |
| Frame | 326T |
| Multiplier | L1 |
| Enclosure | TEFC |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | COLUMBUS |
| Voltage | 230/460 |
| Poles | 06 |
| Class | STOCK |
| Type | 1264M |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 52. 8040 |
| Origin | US |
| Explosion Proof Class/Group | NONE |
| Revision | C |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 783708 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 1264M |
| Elec. Spec | 12WGY117 |
| CD Diagram | CD0005 |
| Enclosure | TEFC |
| Manufacturing Plant | COLUMBUS |
| Mech. Spec | 12C51 |
| Layout | 12LYC051 |
| Frame | 326T |
| Mounting | F1 |
| Poles | 06 |
| Created Date | 9/27/2010 |
| Base | RG |
| Rotation | R |
| Insulation | F |
| Eff. Date | 2/1/2013 |
| Leads | 9#8 |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By |
Specification History for EM4117T
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| 12C051Y117G1 | BALDOR/COLUMBUS | 6/11/2011 | 64M 6P TEFC HOR 326T SE | |
| 12C051X511G1 | BALDOR/COLUMBUS | 11/14/2002 | 60M 6P TEFC HOR 326T SUPER-E | |
| 12C051W886G1 | BALDOR/COLUMBUS | 8/10/1999 | 54M 6P TEFC HOR 326T SUPER-E | |
| 12C051W886G1 | BALDOR/COLUMBUS | 6/9/1999 | 54M 6P TEFC HOR 326T SUPER-E |
| Nameplate No. | NP2138L |
|---|---|
| CAT. NO. | EM4117T |
| P/N | |
| ENCLOSURE | TEFC |
| SPEC. | 12C051Y117G1 |
| CC | 010A |
| FRAME | 326T |
| S/N | |
| HP | 30 |
| CLASS | F |
| HZ | 60 |
| RPM | 1180 |
| PH | 3 |
| DES | A |
| VOLT | 230/460 |
| KVA-CODE | H |
| ODE BRG | 6311 |
| DE BRG | 6312 |
| AMP | 78/39 |
| USABLE AT 208V | 83 |
| RATING | 40C AMB-CONT |
| GREASE | POLYREX EM |
| NEMA-NOM-EFF | 93 |
| PF | 78 |
| SER. F. | 1. 15 |
| HTR-VOLTS | |
| HTR-AMPS | |
| MAX. SPACE HEATER TEMP. |
General Characteristics
| Full Load Torque | 133 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 17. 4 Amps |
| Break-Down Torque | 346 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 0. 23274 Ohms A Ph / 0 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 148 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 54°C |
| Locked-Rotor Torque | 194 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 66°C |
| Starting Current | 243 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 42 | 62 | 73 | 78 | 80 | 81 | 79 |
| Efficiency | 88. 7 | 92. 5 | 93. 2 | 93 | 92. 4 | 91. 2 | 92. 6 |
| Speed (RPM) | 1195. 5 | 1192 | 1187. 9 | 1183. 7 | 1178. 9 | 1172. 3 | 1181 |
| Line Amperes | 19. 5 | 24. 5 | 31. 2 | 38. 9 | 47. 6 | 59. 4 | 44. 1 |
Parts for current product
| Product Number | Description | Quantity |
|---|---|---|
| SA203652 | SA 12C051Y117G1 | 1 EA |
| RA190912 | RA 12C051Y117G1 | 1 EA |
| 09FN3001B03SP | EXTERNAL FAN, PLASTIC | 1 EA |
| S/P107-000-004 | SUPER-E(284 FR. & UP)-CL PLANT, POLYREX E | 1 EA |
| 10CB3001 | CONDUIT BOX CAST W/2. 500 LEAD HOLE | 1 EA |
| 12GS1000SP | GASKET | 1 EA |
| 10XN3118K12 | 5/16-18 X. 75 GRADE 5, ZINC PLATED | 4 EA |
| HW1001A31 | LOCKWASHER 5/16, ZINC PLT. 591 OD, . 319 I | 4 EA |
| WD1000B16 | KPA-4C BURNDY TERMINAL | 1 EA |
| 51XF2520A08 | SCREW, HEX SER SLT HD, ZN 1/4-20 X. 50 L | 1 EA |
| HA3400A13SP | STUD, 1/2-13 X 7' WELKER | 4 EA |
| HW1001A50 | LOCKWASHER 1/2, ZINC PLT, . 879 OD, . 509 I | 4 EA |
| HW5100A13 | W4627-047 WVY WSHER | 1 EA |
| 10XN3118K36 | 5/16-18 X 2. 25' HEX HD, GRADE 5 | 2 EA |
| HW1001A31 | LOCKWASHER 5/16, ZINC PLT. 591 OD, . 319 I | 2 EA |
| 12EP1106A01 | PU ENDPLATE, MACH 324-6T | 1 EA |
| HW4600B41 | V-RING SLINGER 2. 125 X 2. 880 X 0. 280 | 1 EA |
| 10XN5013K28 | 1/2-13 X 1. 75 HEX HEAD MACH SCREW, GRAD | 4 EA |
| HW1001A50 | LOCKWASHER 1/2, ZINC PLT, . 879 OD, . 509 I | 4 EA |
| 10XN3118K40 | 5/16-18 X 2. 50' HEX HD, GRADE 5 | 4 EA |
| HW1001A31 | LOCKWASHER 5/16, ZINC PLT. 591 OD, . 319 I | 4 EA |
| 12FH1002SP | FAN COVER, CAST QF, WAUPACA QUALITY | 1 EA |
| HW1001A50 | LOCKWASHER 1/2, ZINC PLT, . 879 OD, . 509 I | 4 EA |
| XY5013A12 | NUT, 1/2-13, HEX, STEEL, ZINCPLATED | 4 EA |
| 10CB3500SP | CONDUIT BOX LID, CAST | 1 EA |
| 10GS1000SP | GASKET, CONDUIT BOX LID | 1 EA |
| 51XW2520A12 | . 25-20 X. 75, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD | 4 EA |
| HW2501H33 | KEY, 1/2 SQ X 3. 875 | 1 EA |
| LB1115 | LABEL, LIFTING DEVICE | 1 EA |
| LB5040 | INSTRUCTION TAG, AC & DC | 1 EA |
| 12EP1107A05 | FR ENDPLATE, MACH 324-6T | 1 EA |
| HW4500A21 | 1618BALEMITE FITTING 825 UNIVERSAL | 1 EA |
| HA4017A01 | 1/8 X 4 GREASE EXT (F/S) | 1 EA |
| HW4500A17 | 317400 ALEMITE GREASE RELIEF | 1 EA |
| HA4001A01SP | DRAIN PLUG, PLASTIC (MICRO PLAS) | 1 EA |
| HA4051A00 | PLASTIC CAP FOR GREASE FITTING | 1 EA |
| MJ1000A75 | GREASE, POLYREX EM EXXON | 0. 2 LB |
| HW4500A03 | GREASE FITTING, . 125 NPT 1610(ALEMITE) 8 | 1 EA |
| HW4500A17 | 317400 ALEMITE GREASE RELIEF | 1 EA |
| HA4001A01SP | DRAIN PLUG, PLASTIC (MICRO PLAS) | 1 EA |
| HA4051A00 | PLASTIC CAP FOR GREASE FITTING | 1 EA |
| HW2500A25 | WOODRUFF KEY USA #1008 #BLOW CARBON STEE | 1 EA |
| 51XB1214A20 | 12-14X1. 25 HXWSSLD SERTYB | 1 EA |
| MG1000Y03 | WILKO 689. 710 GOLD PAINT SUPER E | 0. 08 GA |
| 85XU0407A04 | #4-7 X 1/4 DRIVE PIN | 4 EA |
| LB1125C02 | SUPER-E (STOCK CTN LABEL SUPER-E WITH FL | 4 EA |
| LC0005E02 | SPL CONN. DIA. /WARN. LABEL(LC0005/LB1119) | 1 EA |
| NP2138L | ALUM SUPER-E UL CSA-EEV PREM CC (300 | 1 EA |
| 12PA1000 | PACKAGING GROUP COMBINED PRINT PK1024A06 | 1 EA |
| LB1506 | LABEL 'AMERICAN MADE' 1. 50 X 1. 00 | 1 EA |
Accesories
| Product Number | Description | Multiplier |
|---|---|---|
| 12-1105 | C FACE KIT | A8 |
| 12EP1501A03SP | D-FLANGE KIT | A8 |
SKU: 27348
Baldor ga16 pedestal
As specified. Prompt delivery of two pedestals. No problems. Excellent in every regard.
Read moreSKU: 25590
2 hp motors
This order came in without any issues. The price on this order was very competitive.
Read moreSKU: 24486
Happy customer
Our customer only wanted to purchase this particular motors. I was pleased once again to not only find them in stock, but at the cheapest cost to resale.
Read moreBrand
WEG
Model
03012ET3E326T-W22
Brand
Marathon Electric
Model
GT1032A
Brand
Baldor
Model
ECP4117T
Brand
Teco-Westinghouse
Model
QT0306
Brand
Baldor
Model
EM4117T-G
Brand
Baldor
Model
ECP4117T-4
| Brand | NTN Bearing |
| Model | 6307LUC3 |
| Brand | Marathon Electric |
| Model | W569 |
| Brand | Bunting Bearings |
| Model | NF050705 |
| Brand | Union Butterfield |
| Model | 15887/16X14NO2 |
| Brand | Baldor |
| Model | GBSM100-MRP120-3 |
SKU: 27348
Baldor ga16 pedestal
As specified. Prompt delivery of two pedestals. No problems. Excellent in every regard.
Read moreSKU: 25590
2 hp motors
This order came in without any issues. The price on this order was very competitive.
Read moreSKU: 24486
Happy customer
Our customer only wanted to purchase this particular motors. I was pleased once again to not only find them in stock, but at the cheapest cost to resale.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/