We never sell your data to third parties
Baldor M1212T is a 20/5 HP, 1760/880 RPM two-speed, three-phase general purpose motor with a NEMA 256T frame (6.25 inch shaft height) and an Open Drip Proof (ODP) enclosure. Designed for applications requiring dual-speed operation such as fans, blowers, and pumps, it operates on 60 Hz power. This foot-mounted (F1) motor features a 1.15 service factor and Class F insulation for reliable performance in industrial environments.
MODEL M1212T
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$4,495.98 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
Rigid
Conduit Box Material
Steel
Design Code
B
Duty Rating
CONT
Enclosure
OPSB
Frame
256T
Frame Material
Steel
HP
5
Hz
60
Insulation Class
F
Inverter Code
Not Inverter
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
202
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
4;8
Overall Length
21.69 in
Phase
3
Pulley Face Code
STANDARD
RPM
1760/880
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
1.625IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
2S-1W-VT
Synchronous RPM
1800/900
Voltage
460
| Output | 20/5 |
|---|---|
| RPM | 1760/880 |
| Pallet Quantity | 6 |
| Specification Number | 39D101W485 |
| Frame | 256T |
| Weight | 204. 000 LB |
| Multiplier | L1 |
| Enclosure | OPSB |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | OZARK |
| Voltage | 460 |
| Poles | 04/08 |
| Class | STOCK |
| Type | 3936M |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 52. 4000 |
| Origin | US |
| Revision | M |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 738349 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 3936M |
| Elec. Spec | 39WGW485 |
| CD Diagram | CD0032 |
| Enclosure | OPSB |
| Manufacturing Plant | OZARK |
| Mech. Spec | 39D101 |
| Layout | 39LYD101 |
| Frame | 256T |
| Mounting | F1 |
| Poles | 04/08 |
| Created Date | 5/8/2006 |
| Base | RG |
| Rotation | R |
| Insulation | F |
| Eff. Date | 3/21/2012 |
| Leads | 6#12 |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By |
Specification History for M1212T
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| 39D101W485 | BALDOR/OZARK | 5/8/2006 | 36M 4/8P OPSB HOR 256T | |
| 39D101X75 | BALDOR/OZARK | 8/10/1999 | 48M 4/8P OPEN HOR 256T | |
| 39D101X75 | BALDOR/OZARK | 6/17/1999 | 48M 4/8P OPEN HOR 256T |
| Nameplate No. | NP1256L |
|---|---|
| CAT. NO. | M1212T |
| SPEC. | 39D101W485 |
| HP | 20/5 |
| VOLTS | 460 |
| AMP | 26/11. 5 |
| RPM | 1760/880 |
| FRAME | 256T |
| HZ | 60 |
| PH | 3 |
| SER. F. | 1. 15 |
| CODE | H |
| DES | B |
| CLASS | F |
| NEMA-NOM-EFF | |
| PF | |
| RATING | 40C AMB-CONT |
| CC | |
| USABLE AT 208V | |
| DE | 6309 |
| ODE | 6208 |
| ENCL | OPSB |
| SN | |
General Characteristics
| Full Load Torque | 59. 8 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 13. 1 Amps |
| Break-Down Torque | 180 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 0. 635 Ohms A Ph / 0 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 80. 1 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 64°C |
| Locked-Rotor Torque | 94. 4 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 78°C |
| Starting Current | 162 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 40 | 62 | 74 | 81 | 84 | 85 | 83 |
| Efficiency | 83 | 88. 7 | 89. 8 | 89. 6 | 88. 6 | 88. 1 | 89 |
| Speed (RPM) | 1791 | 1782 | 1771 | 1761 | 1749 | 1743 | 1754 |
| Line Amperes | 14. 3 | 17. 1 | 21. 1 | 25. 9 | 31. 4 | 34 | 29. 2 |
General Characteristics
| Full Load Torque | 29. 8 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 8. 88 Amps |
| Break-Down Torque | 84. 4 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 2. 52 Ohms A Ph / 0 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 30. 3 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 57°C |
| Locked-Rotor Torque | 36. 5 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 66°C |
| Starting Current | 38. 2 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 20 | 33 | 43 | 51 | 57 | 60 | 55 |
| Efficiency | 63. 2 | 75. 6 | 79. 9 | 81. 2 | 80. 9 | 80. 2 | 81 |
| Speed (RPM) | 896 | 890 | 887 | 881 | 873 | 868 | 876 |
| Line Amperes | 9. 02 | 9. 5 | 10. 2 | 11. 3 | 12. 6 | 13. 8 | 12. 08 |
Parts for current product
| Product Number | Description | Quantity |
|---|---|---|
| SA188549 | SA 40D101X164 | 1 EA |
| RA176281 | RA 40D101X164 | 1 EA |
| HA6361A01 | LIFTING LUG FOR 37, 39 & 40 FRAME (AUTOP | 2 EA |
| HA6017A01 | CAST ADAPTOR | 1 EA |
| 19XW3118A12 | . 31-18 X. 75 HEX WASHER HEAD TAPTITE II | 2 EA |
| HW1001A31 | LOCKWASHER 5/16, ZINC PLT. 591 OD, . 319 I | 2 EA |
| 10CB3000SP | STD KO BOX MODEL 310, 312, 314 MTRS W/2. 00 | 1 EA |
| 19XW3118A12 | . 31-18 X. 75 HEX WASHER HEAD TAPTITE II | 4 EA |
| HW1001A31 | LOCKWASHER 5/16, ZINC PLT. 591 OD, . 319 I | 4 EA |
| WD1000B16 | KPA-4C BURNDY TERMINAL | 1 EA |
| 51XF2520A08 | SCREW, HEX SER SLT HD, ZN 1/4-20 X. 50 L | 1 EA |
| 40EP3200A02 | STD FREP OPEN 309 BRG | 1 EA |
| HW5100A11 | W3917-042 WVY WSHR (WB) | 1 EA |
| 40EP3200B05 | STD PUEP OPEN 311 BRG | 1 EA |
| XY3816A12 | 3/8-16 FINISHED NUT | 8 EA |
| 10CB3500SP | CONDUIT BOX LID, CAST | 1 EA |
| 51XW2520A12 | . 25-20 X. 75, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD | 4 EA |
| HW2501H28 | KEY, 1/2 SQ X 3. 250 | 1 EA |
| LB1115 | LABEL, LIFTING DEVICE | 1 EA |
| LB5040 | INSTRUCTION TAG, AC & DC | 1 EA |
| HW4500A03 | GREASE FITTING, . 125 NPT 1610(ALEMITE) 8 | 1 EA |
| HW4500A20 | 1/8NPT SL PIPE PLUG | 1 EA |
| HA4051A00 | PLASTIC CAP FOR GREASE FITTING | 1 EA |
| MJ1000A75 | GREASE, POLYREX EM EXXON | 0. 05 LB |
| HW4500A03 | GREASE FITTING, . 125 NPT 1610(ALEMITE) 8 | 1 EA |
| HW4500A20 | 1/8NPT SL PIPE PLUG | 1 EA |
| HA4051A00 | PLASTIC CAP FOR GREASE FITTING | 1 EA |
| MG1000G27 | PAINT- S9282E CHARCOAL GREY | 0. 07 GA |
| 85XU0407A04 | #4-7 X 1/4 DRIVE PIN | 2 EA |
| 40AD2002A01 | LEXAN BAFFLE 40 FR OPEN | 1 EA |
| 40AD2002A01 | LEXAN BAFFLE 40 FR OPEN | 1 EA |
| HA3154A03 | STUD, 3/8-16 X 17. 75 | 4 EA |
| LB1119 | WARNING LABEL | 1 EA |
| LB1125C01 | STD (STOCK) CARTON LABEL BALDOR WITH FLA | 4 EA |
| LC0032 | CONNECTION LABEL | 1 EA |
| NP1256L | ALUM UL CSA CC | 1 EA |
| 40PA1000 | PACKAGING GROUP | 1 EA |
| LB1506 | LABEL 'AMERICAN MADE' 1. 50 X 1. 00 | 1 EA |
Accesories
| Product Number | Description | Multiplier | |
|---|---|---|---|
| 40-1400 | C FACE KIT | A8 |
SKU: 701029
Quality, fast shipping
This is a very professional supply company. They have excellent prices, fast deliveries and parts that you will not find any where else. i am glad I found them when I purchased a Baldor Motor, now I just purchased the cap.
Read moreSKU: 25590
2 hp motors
This order came in without any issues. The price on this order was very competitive.
Read moreSKU: 26018
Great service!
We were really in a bind and MROSUPPLY had the product in stock for the best price and managed to get it out the same day!
Read moreSKU: 25992
Positive
I am a Purchasing Agent for a company with 30 plants. MRO is one of the best vendors out there. Use you all the time.
Read more| Brand | MROSupply Fasteners |
| Model | FSTPCK-495075 |
| Brand | PEER Bearing |
| Model | FHSFD204-20MMG |
| Brand | Bando |
| Model | 100-DS3M-423 |
SKU: 701029
Quality, fast shipping
This is a very professional supply company. They have excellent prices, fast deliveries and parts that you will not find any where else. i am glad I found them when I purchased a Baldor Motor, now I just purchased the cap.
Read moreSKU: 25590
2 hp motors
This order came in without any issues. The price on this order was very competitive.
Read moreSKU: 26018
Great service!
We were really in a bind and MROSUPPLY had the product in stock for the best price and managed to get it out the same day!
Read moreSKU: 25992
Positive
I am a Purchasing Agent for a company with 30 plants. MRO is one of the best vendors out there. Use you all the time.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/