We never sell your data to third parties
Baldor EM2515T-5 is a 20 HP, 1765 RPM, three-phase general purpose motor with a NEMA 256T frame (6.25-inch shaft height) and an Open Steel Band (OPSB) enclosure. This Super-E premium efficient motor operates on 575V at 60 Hz, features a 1.15 service factor, and is designed for industrial applications like pumps, fans, and conveyors. It is foot-mounted (F1) with standard conduit box placement.
MODEL EM2515T-5
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$3,073.02 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
Rigid
Conduit Box Material
Steel
Design Code
A
Duty Rating
CONT
Enclosure
OPSB
Frame
256T
Frame Material
Steel
HP
20
Hz
60
Insulation Class
F
Inverter Code
Inverter Ready
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
227
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
4
Overall Length
23.19 in
Phase
3
Power Factor
85
Pulley Face Code
STANDARD
RPM
1700 - 1800
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
1.625IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
1800
Voltage
575
| Output | 20 |
|---|---|
| RPM | 1765 |
| Pallet Quantity | 6 |
| Specification Number | 39K057W948 |
| Frame | 256T |
| Multiplier | L1 |
| Enclosure | OPSB |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | OZARK |
| Voltage | 575 |
| Poles | 04 |
| Class | STOCK |
| Type | 3944M |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 52. 4000 |
| Origin | US |
| Revision | Z |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 783708 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 3944M |
| Elec. Spec | 39WGW948 |
| CD Diagram | CD0006 |
| Enclosure | OPSB |
| Manufacturing Plant | OZARK |
| Mech. Spec | 39K57 |
| Layout | 39LYK057 |
| Frame | 256T |
| Mounting | F1 |
| Poles | 04 |
| Created Date | |
| Base | RG |
| Rotation | R |
| Insulation | F |
| Eff. Date | 2/1/2013 |
| Leads | 3#12 |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By |
Specification History for EM2515T-5
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| 39K057W948 | BALDOR/OZARK | 8/10/1999 | 44M 4P OPSB HOR 256T SUPER-E |
| Nameplate No. | NP1259L |
|---|---|
| CAT. NO. | EM2515T-5 |
| SPEC. | 39K057W948 |
| HP | 20 |
| VOLTS | 575 |
| AMP | 18. 9 |
| RPM | 1765 |
| FRAME | 256T |
| HZ | 60 |
| PH | 3 |
| SER. F. | 1. 15 |
| CODE | H |
| DES | B |
| CL | F |
| NEMA-NOM-EFF | 93 |
| PF | 85 |
| RATING | 40C AMB-CONT |
| CC | 010A |
| USABLE AT 208V | |
| DE | 6309 |
| ODE | 6208 |
| ENCL | OPSB |
| SN | |
General Characteristics
| Full Load Torque | 59. 4 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 7. 8 Amps |
| Break-Down Torque | 203 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 0. 695 Ohms A Ph / 0 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 73. 8 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 33°C |
| Locked-Rotor Torque | 115 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 44°C |
| Starting Current | 130 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 43 | 65 | 82 | 85 | 88 | 85 | 87 |
| Efficiency | 88. 5 | 92. 5 | 93. 2 | 93. 1 | 92. 4 | 91. 5 | 92. 7 |
| Speed (RPM) | 1792 | 1785 | 1777 | 1768 | 1759 | 1748 | 1763 |
| Line Amperes | 10 | 12. 5 | 14. 8 | 18. 9 | 23 | 28. 6 | 21. 36 |
Parts for current product
| Product Number | Description | Quantity |
|---|---|---|
| SA039369 | SA 39K057W948 | 1 EA |
| RA035332 | RA 39K057W948 | 1 EA |
| S/P107-000-005 | SUPER-E PROC'S(254/6 FR. ) ZK PLANT - POL | 1 EA |
| HA6361A01 | LIFTING LUG FOR 37, 39 & 40 FRAME (AUTOP | 2 EA |
| HA6016 | ADAPTER, CAST CONDUIT BOX | 1 EA |
| 09CB3002SP | CB W/1. 38 LEAD HOLE FOR 37, 39, 307 & 30 | 1 EA |
| 51XW2520A12 | . 25-20 X. 75, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD | 2 EA |
| HW1001A25 | LOCKWASHER 1/4, ZINC PLT. 493 OD, . 255 I | 2 EA |
| WD1000B17 | KPA-8C BURNDY TERMINAL | 1 EA |
| 11XW1032G06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD U | 1 EA |
| 39EP3200A01SP | FR/PU ENDPLATE, MACH | 1 EA |
| HW5100A08 | W3118-035 WVY WSHR (WB) | 1 EA |
| 39EP3201A13 | PU ENDPLATE, MACH | 1 EA |
| XY3816A12 | 3/8-16 FINISHED NUT | 8 EA |
| 09CB3501SP | CONDUIT BOX LID FOR 09CB3001 & 09CB3002 | 1 EA |
| 51XW2520A12 | . 25-20 X. 75, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD | 2 EA |
| HW2501G25 | KEY, 3/8 SQ X 2. 875 | 1 EA |
| LB1115 | LABEL, LIFTING DEVICE | 1 EA |
| HA4051A00 | PLASTIC CAP FOR GREASE FITTING | 1 EA |
| HW4500A03 | GREASE FITTING, . 125 NPT 1610(ALEMITE) 8 | 1 EA |
| HW4500A20 | 1/8NPT SL PIPE PLUG | 1 EA |
| MJ1000A75 | GREASE, POLYREX EM EXXON | 0. 03 LB |
| HA4051A00 | PLASTIC CAP FOR GREASE FITTING | 1 EA |
| HW4500A03 | GREASE FITTING, . 125 NPT 1610(ALEMITE) 8 | 1 EA |
| HW4500A20 | 1/8NPT SL PIPE PLUG | 1 EA |
| MG1000Y03 | WILKO 689. 710 GOLD PAINT SUPER E | 0. 05 GA |
| 85XU0407A04 | #4-7 X 1/4 DRIVE PIN | 2 EA |
| 39AD2002A01 | BAFFLE PLATE 39 OPEN, SLOTTED BAND MTRS | 1 EA |
| 39AD2002A01 | BAFFLE PLATE 39 OPEN, SLOTTED BAND MTRS | 1 EA |
| HA3154A09 | TB STUD 3/8-16 X 16. 25 | 4 EA |
| LC0006 | CONNECTION LABEL | 1 EA |
| NP1259L | ALUM SUPER-E UL CSA-EEV CC NEMA PREMIUM | 1 EA |
| LB1125C02 | SUPER-E (STOCK CTN LABEL SUPER-E WITH FL | 4 EA |
| LB1119 | WARNING LABEL | 1 EA |
| 39PA1000 | PACKAGING GROUP 39 PRINT | 1 EA |
| LB5040 | INSTRUCTION TAG, AC & DC | 1 EA |
Accesories
| Product Number | Description | Multiplier | |
|---|---|---|---|
| 39-3400 | C FACE KIT | A8 |
SKU: 25992
Positive
I am a Purchasing Agent for a company with 30 plants. MRO is one of the best vendors out there. Use you all the time.
Read moreSKU: 2840530
Baldor erm3108
This motor is a little bit, maybe a half inch longer than the one I took off. But we were able to use the cradle that it came on.
Read moreSKU: 23169
Olha saves the day.. again.
I needed a great big motor, in a great big hurry, at a fair price, and Olha came through again. When I'm in the field, I do not have time to muck-around shopping for what I need - hoping that I get the part. It's imperative that I KNOW the part is coming. Prompt communications, and follow-up, is critical to my business, and Olha delivers.
Read moreBrand
Baldor
Model
EM2515T-5G
Brand
Baldor
Model
EM2515T-8G
Brand
Baldor
Model
EM2515T
Brand
Baldor
Model
EM2515T-8
Brand
Baldor
Model
EM2515T-BG
| Brand | Toshiba |
| Model | 0022SDSC44A-P |
SKU: 25992
Positive
I am a Purchasing Agent for a company with 30 plants. MRO is one of the best vendors out there. Use you all the time.
Read moreSKU: 2840530
Baldor erm3108
This motor is a little bit, maybe a half inch longer than the one I took off. But we were able to use the cradle that it came on.
Read moreSKU: 23169
Olha saves the day.. again.
I needed a great big motor, in a great big hurry, at a fair price, and Olha came through again. When I'm in the field, I do not have time to muck-around shopping for what I need - hoping that I get the part. It's imperative that I KNOW the part is coming. Prompt communications, and follow-up, is critical to my business, and Olha delivers.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/