We never sell your data to third parties
Baldor EM2515T-G is a 20 HP, 1765 RPM, 3-phase general purpose motor with a NEMA 256T frame (6.25" shaft height) and an Open Steel Band (OPSB) enclosure. This Super-E NEMA Premium efficient motor operates on 208-230/460V at 60 Hz, features a 1.15 service factor, and uses F insulation. Designed for foot mounting (F1) in applications like pumps, fans, and conveyors.
MODEL EM2515T-G
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$3,420.13 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
Rigid
Conduit Box Material
Steel
Design Code
A
Duty Rating
CONT
Enclosure
OPSB
Frame
256T
Frame Material
Steel
HP
20
Hz
60
Insulation Class
H
Inverter Code
Inverter Ready
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
227
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
4
Overall Length
23.19 in
Phase
3
Power Factor
85
Pulley Face Code
STANDARD
RPM
1700 - 1800
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
1.625IN
Shaft Ground Indicator
Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
1800
Voltage
230/460
| Output | 20 |
|---|---|
| RPM | 1765 |
| Pallet Quantity | 0 |
| Specification Number | 39E366W915G1 |
| Frame | 256T |
| Multiplier | L1 |
| Enclosure | OPSB |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | OZARK |
| Voltage | 230/460 |
| Poles | 04 |
| Class | STOCK |
| Type | 3944M |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 52. 4000 |
| Origin | US |
| Revision | E |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 783708 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 3944M |
| Elec. Spec | 39WGW915 |
| CD Diagram | CD0180 |
| Enclosure | OPSB |
| Manufacturing Plant | OZARK |
| Mech. Spec | 39E366 |
| Layout | 39LYE366 |
| Frame | 256T |
| Mounting | F1 |
| Poles | 04 |
| Created Date | 8/20/2010 |
| Base | RG |
| Rotation | R |
| Insulation | H |
| Eff. Date | 2/1/2013 |
| Leads | 9#12 |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By | |
Specification History for EM2515T-G
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| | 39E366W915G1 | BALDOR/OZARK | 8/25/2010 | 44M 4P OPSB HOR 256T SE |
| Nameplate No. | NP1259L |
|---|---|
| CAT. NO. | EM2515T-G |
| SPEC. | 39E366W915G1 |
| HP | 20 |
| VOLTS | 230/460 |
| AMP | 47/23. 5 |
| RPM | 1765 |
| FRAME | 256T |
| HZ | 60 |
| PH | 3 |
| SER. F. | 1. 15 |
| CODE | H |
| DES | B |
| CL | H |
| NEMA-NOM-EFF | 93 |
| PF | 86 |
| RATING | 40C AMB-CONT |
| CC | 010A |
| USABLE AT 208V | 49. 4 |
| DE | 6309 |
| ODE | 6208 |
| ENCL | OPSB |
| SN | |
| | |
General Characteristics
| Full Load Torque | 59. 4 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 9. 55 Amps |
| Break-Down Torque | 203 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 0. 437 Ohms A Ph / 0 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 73. 8 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 33°C |
| Locked-Rotor Torque | 115 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 44°C |
| Starting Current | 160. 8 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 48 | 71 | 81 | 86 | 88 | 88 | 87 |
| Efficiency | 88. 5 | 92. 5 | 93. 2 | 93. 1 | 92. 4 | 91. 5 | 92. 7 |
| Speed (RPM) | 1792 | 1785 | 1777 | 1768 | 1759 | 1748 | 1763 |
| Line Amperes | 11. 06 | 14. 3 | 18. 54 | 23. 44 | 28. 92 | 34. 77 | 26. 69 |
Parts for current product
| Product Number | Description | Quantity |
|---|---|---|
| SA201978 | SA 39E366W915G1 | 1 EA |
| RA189268 | RA 39E366W915G1 | 1 EA |
| S/P107-000-005 | SUPER-E PROC'S(254/6 FR. ) ZK PLANT - POL | 1 EA |
| HA6361A01 | LIFTING LUG FOR 37, 39 & 40 FRAME (AUTOP | 2 EA |
| HA6016 | ADAPTER, CAST CONDUIT BOX | 1 EA |
| 09CB3002SP | CB W/1. 38 LEAD HOLE FOR 37, 39, 307 & 30 | 1 EA |
| 51XW2520A12 | . 25-20 X. 75, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD | 2 EA |
| HW1001A25 | LOCKWASHER 1/4, ZINC PLT. 493 OD, . 255 I | 2 EA |
| WD1000B17 | KPA-8C BURNDY TERMINAL | 1 EA |
| 11XW1032G06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD U | 1 EA |
| 39EP3200A01SP | FR/PU ENDPLATE, MACH | 1 EA |
| HW5100A08 | W3118-035 WVY WSHR (WB) | 1 EA |
| 39EP3201A22 | PU ENDPLATE, MACH | 1 EA |
| XY3816A12 | 3/8-16 FINISHED NUT | 8 EA |
| 10XN2520K26 | 1/4-20X 1 5/8 HEX HD, GRADE 5 | 4 EA |
| BP5303 | SHAFT GRD BOLT THROUGH (SGR-54. 5-3FH) | 1 EA |
| 09CB3501SP | CONDUIT BOX LID FOR 09CB3001 & 09CB3002 | 1 EA |
| 51XW2520A12 | . 25-20 X. 75, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD | 2 EA |
| HW2501G25 | KEY, 3/8 SQ X 2. 875 | 1 EA |
| LB1115 | LABEL, LIFTING DEVICE | 1 EA |
| LB5040 | INSTRUCTION TAG, AC & DC | 1 EA |
| HA4051A00 | PLASTIC CAP FOR GREASE FITTING | 1 EA |
| HW4500A03 | GREASE FITTING, . 125 NPT 1610(ALEMITE) 8 | 1 EA |
| HW4500A20 | 1/8NPT SL PIPE PLUG | 1 EA |
| MJ1000A75 | GREASE, POLYREX EM EXXON | 0. 03 LB |
| HA4051A00 | PLASTIC CAP FOR GREASE FITTING | 1 EA |
| HW4500A03 | GREASE FITTING, . 125 NPT 1610(ALEMITE) 8 | 1 EA |
| HW4500A20 | 1/8NPT SL PIPE PLUG | 1 EA |
| MG1000Y03 | WILKO 689. 710 GOLD PAINT SUPER E | 0. 05 GA |
| 85XU0407A04 | #4-7 X 1/4 DRIVE PIN | 2 EA |
| 39AD2002A01 | BAFFLE PLATE 39 OPEN, SLOTTED BAND MTRS | 1 EA |
| 39AD2002A01 | BAFFLE PLATE 39 OPEN, SLOTTED BAND MTRS | 1 EA |
| HA3154A09 | TB STUD 3/8-16 X 16. 25 | 4 EA |
| LB1119 | WARNING LABEL | 1 EA |
| LB1125C02 | SUPER-E (STOCK CTN LABEL SUPER-E WITH FL | 4 EA |
| LC0181 | CONNECTION LABEL | 1 EA |
| NP1259L | ALUM SUPER-E UL CSA-EEV CC NEMA PREMIUM | 1 EA |
| 39PA1000 | PACKAGING GROUP 39 PRINT | 1 EA |
| LB1506 | LABEL 'AMERICAN MADE' 1. 50 X 1. 00 | 1 EA |
SKU: 2840530
Baldor erm3108
This motor is a little bit, maybe a half inch longer than the one I took off. But we were able to use the cradle that it came on.
Read moreSKU: 25590
Fast!
Exact match to the motor I needed. Best price anywhere, and super fast FREE shipping! Gained a new customer!
Read moreSKU: 26636
Baldor electric motors
Great motors...Always top quality. Will continue to purchase from MRO Supply.
Read moreSKU: 26018
Great service!
We were really in a bind and MROSUPPLY had the product in stock for the best price and managed to get it out the same day!
Read moreBrand
Baldor
Model
EM2515T
Brand
Baldor
Model
EM2515T-5
Brand
Baldor
Model
EM2515T-5BG
Brand
Baldor
Model
EM2515T-58
Brand
Baldor
Model
EM2515T-5G
| Brand | Marathon Electric |
| Model | GT1016A-P |
| Brand | Remke |
| Model | 106BQ0030M |
SKU: 2840530
Baldor erm3108
This motor is a little bit, maybe a half inch longer than the one I took off. But we were able to use the cradle that it came on.
Read moreSKU: 25590
Fast!
Exact match to the motor I needed. Best price anywhere, and super fast FREE shipping! Gained a new customer!
Read moreSKU: 26636
Baldor electric motors
Great motors...Always top quality. Will continue to purchase from MRO Supply.
Read moreSKU: 26018
Great service!
We were really in a bind and MROSUPPLY had the product in stock for the best price and managed to get it out the same day!
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/