We never sell your data to third parties
Baldor WCL1511T is a 10 HP, 3450 RPM single-phase open drip proof (ODP) electric motor with a NEMA 215TCZ frame, featuring a C-face mounting flange. It operates on 60 Hz power and is designed for general-purpose applications such as fans, blowers, and industrial machinery. This motor is part of Baldor's single-phase product line, built for reliable performance in ventilated, indoor environments.
MODEL WCL1511T
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$3,211.28 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
Rigid
Conduit Box Material
Steel
Design Code
L
Duty Rating
CONT
Enclosure
OPEN
Frame
215TCZ
Frame Material
Steel
HP
10
Hz
60
Insulation Class
F
Inverter Code
Not Inverter
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
143
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
2
Overall Length
22.38 in
Phase
1
Power Factor
86
Pulley Face Code
C-FACE
RPM
3400 - 3600
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
0.875IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
3600
Voltage
230
| Output | 10 |
|---|---|
| RPM | 3450 |
| Pallet Quantity | 9 |
| Specification Number | 37E284X47 |
| Frame | 215TCZ |
| Multiplier | L1 |
| Enclosure | OPEN |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Voltage | 230 |
| Poles | 02 |
| Class | STOCK |
| Type | 3740L |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 40. 6040 |
| Origin | US |
| Explosion Proof Class/Group | NONE |
| Revision | AD |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 519817 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 3740L |
| Elec. Spec | 37WGX047 |
| CD Diagram | CD0017A01 |
| Enclosure | OPEN |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Mech. Spec | 37E284 |
| Layout | 37LYE284 |
| Frame | 215TCZ |
| Mounting | F1 |
| Poles | 02 |
| Created Date | |
| Base | RG |
| Rotation | R |
| Insulation | F |
| Eff. Date | 11/23/2009 |
| Leads | 2#8 A PH, 2#14 B PH |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By |
Specification History for WCL1511T
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| 37E284X47 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 8/10/1999 | 40L 2P OPEN HOR 215TCZ WCL1511T |
| Nameplate No. | NP1256L |
|---|---|
| CAT. NO. | WCL1511T |
| SPEC. | 37E284X47 |
| HP | 10 |
| VOLTS | 230 |
| AMP | 46 |
| RPM | 3450 |
| FRAME | 215TCZ |
| HZ | 60 |
| PH | 1 |
| SER. F. | 1. 15 |
| CODE | G |
| DES | L |
| CLASS | F |
| NEMA-NOM-EFF | 83 |
| PF | 86 |
| RATING | 40C AMB-CONT |
| CC | |
| USABLE AT 208V | 48 |
| DE | 6309 |
| ODE | 6206 |
| ENCL | OPEN |
| SN |
General Characteristics
| Full Load Torque | 15 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 19. 3 Amps |
| Break-Down Torque | 46. 4 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 0. 163 Ohms A Ph / 0. 728 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 27. 6 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 100°C |
| Locked-Rotor Torque | 30. 6 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 115°C |
| Starting Current | 280 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 56 | 72 | 82 | 86 | 88 | 87 | 87 |
| Efficiency | 63 | 79. 3 | 81. 1 | 83. 7 | 82. 8 | 80. 7 | 83. 2 |
| Speed (RPM) | 3587 | 3570 | 3552 | 3536 | 3512 | 3482 | 3522 |
| Line Amperes | 23. 5 | 29 | 37. 2 | 45. 5 | 55. 6 | 68. 6 | 51. 6 |
Parts for current product
| Product Number | Description | Quantity |
|---|---|---|
| SA199527 | SA 35X834T481H1 | 1 EA |
| RA186859 | RA 35X834T481H1 | 1 EA |
| S/P101-000-000 | EPACT PROCEDURES-FS PLANT-POLYREX EM, NO | 1 EA |
| NS2512A01 | INSULATOR, CONDUIT BOX X | 1 EA |
| 35CB3007 | 35 CB CASTING W/. 88 DIA. LEAD HOLE | 1 EA |
| 51XB1016A07 | 10-16 X 7/16 HXWSSLD SERTYB | 2 EA |
| 11XW1032G06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD U | 1 EA |
| 35EP3201A01 | STD FR ENDPLATE-OPEN-203 BRG W/GREASER | 1 EA |
| HW4500A01 | 1641B(ALEMITE)400 UNIV, GREASE FITT | 1 EA |
| HA1100A03 | SCREEN, RODENT | 1 EA |
| 51XN1032A04 | 10-32 X 0. 25 HX WS SL SR | 4 EA |
| HW1000A10 | #10 FLAT WASHER (SAE) | 4 EA |
| HW5100A03SP | WAVY WASHER (W1543-017) | 1 EA |
| 35EP1410A04 | PUEP OPEN 182-4T FOR SLINGER | 1 EA |
| HW4500A01 | 1641B(ALEMITE)400 UNIV, GREASE FITT | 1 EA |
| HA1222 | RODENT SCREEN - 37 C-FACE MOTORS | 4 EA |
| 51XT1032A04 | 10-32X1/4 HX WA SL SR TYT (F/S) | 4 EA |
| HW1000A10 | #10 FLAT WASHER (SAE) | 4 EA |
| 10XN2520A28 | 1/4-20X 1 3/4 HEX HD | 4 EA |
| HW1001A25 | LOCKWASHER 1/4, ZINC PLT. 493 OD, . 255 I | 4 EA |
| 35CB4521 | 35 LIPPED CB LID (GALV & PHOSPH) | 1 EA |
| 51XW0832A07 | 8-32 X. 44, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD SE | 4 EA |
| HA2009A01 | 36-4613 SL ANOD. ALUM (STER | 1 EA |
| 80XN1032A06 | 10-32 X 3/8 SET SC HEX SOCK | 1 EA |
| HW2501D13SP | KEY, 3/16 SQ X 1. 375 | 1 EA |
| HA7000A01 | KEY RETAINER 7/8' DIA SHAFT | 1 EA |
| 85XU0407S04 | 4X1/4 U DRIVE PIN STAINLESS | 2 EA |
| MJ1000A75 | GREASE, POLYREX EM EXXON | 0. 05 LB |
| MG1000G27 | PAINT- S9282E CHARCOAL GREY | 0. 017 GA |
| HA3100A18 | THRUBOLT 10-32 X 9. 250 | 4 EA |
| 35AD2005A01 | BAFFLE PLATE, MOD 35-SLTD BAND MTRS TDR | 2 EA |
| LB1125C04 | STD-E (STOCK CTN LABEL STD-E WITH FLAG) | 1 EA |
| LC0005E01 | CONN. DIA. /WARNING LABEL (LC0005/LB1119) | 1 EA |
| NP1256L | ALUM UL CSA CC | 1 EA |
| G7PA1000 | PACKAGING GROUP / BALDOR | 1 EA |
| PK3085 | STYROFOAM SHAFT SUPPORT ZELLERBACH | 1 EA |
| LB1506 | LABEL 'AMERICAN MADE' 1. 50 X 1. 00 | 1 EA |
| Brand | Bando |
| Model | 100-S3M-516UK |
| Brand | Marathon Electric |
| Model | 256TTFCD6042 |
| Brand | Dichtomatik |
| Model | MA21-110X140X18 |
Item must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/