We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Baldor M1024T is a two-speed, three-phase general purpose motor rated for 5 HP at 1725 RPM and 2.2 HP at 1140 RPM. It features a NEMA 215T frame with a 5.25-inch shaft height and is designed for applications requiring dual-speed operation such as fans, blowers, and conveyors. This motor operates on 60 Hz power with a standard 1.15 service factor and features Class F insulation for reliable performance.
MODEL M1024T
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$2,977.44 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
Rigid
Conduit Box Material
Steel
Design Code
B
Duty Rating
CONT
Enclosure
OPEN
Frame
215T
Frame Material
Steel
HP
2.2
Hz
60
Insulation Class
F
Inverter Code
Not Inverter
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
113
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
4;6
Overall Length
16.32 in
Phase
3
Pulley Face Code
STANDARD
RPM
1140/1725
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
1.375IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
2S-2W-VT
Synchronous RPM
1800/1200
Voltage
230
| Output | 5/2. 2 |
|---|---|
| RPM | 1725/1140 |
| Pallet Quantity | 12 |
| Specification Number | 37B01W24 |
| Frame | 215T |
| Multiplier | L1 |
| Enclosure | OPEN |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Voltage | 230 |
| Poles | 04/06 |
| Class | STOCK |
| Type | 3735M |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 52. 4000 |
| Origin | US |
| Explosion Proof Class/Group | NONE |
| Revision | V |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 498152 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 3735M |
| Elec. Spec | 37WGW024 |
| CD Diagram | CD0013 |
| Enclosure | OPEN |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Mech. Spec | 37B001 |
| Layout | 37LYB001 |
| Frame | 215T |
| Mounting | F1 |
| Poles | 04/06 |
| Created Date | |
| Base | RG |
| Rotation | R |
| Insulation | F |
| Eff. Date | 4/30/2009 |
| Leads | 6#14 |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By |
Specification History for M1024T
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| 37B01W24 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 8/10/1999 | 35M 4/6P OPEN HOR 215T M1024T |
| Nameplate No. | NP1256L |
|---|---|
| CAT. NO. | M1024T |
| SPEC. | 37B01W24 |
| HP | 5/2. 2 |
| VOLTS | 230 |
| AMP | 12. 8/7 |
| RPM | 1725/1140 |
| FRAME | 215T |
| HZ | 60 |
| PH | 3 |
| SER. F. | 1. 15 |
| CODE | J |
| DES | B |
| CLASS | F |
| NEMA-NOM-EFF | |
| PF | |
| RATING | 40C AMB-CONT |
| CC | |
| USABLE AT 208V | |
| DE | 6307 |
| ODE | 6206 |
| ENCL | OPEN |
| SN |
General Characteristics
| Full Load Torque | 15 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 4. 6 Amps |
| Break-Down Torque | 50 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 1. 05 Ohms A Ph / 0 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 38 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 57°C |
| Locked-Rotor Torque | 49 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 70°C |
| Starting Current | 92 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 56 | 73 | 83 | 86 | 88 | 91 | 87 |
| Efficiency | 76. 3 | 82. 4 | 83. 2 | 81. 6 | 80 | 76. 9 | 80. 6 |
| Speed (RPM) | 1779 | 1759 | 1738 | 1715 | 1689 | 1658 | 1699 |
| Line Amperes | 5. 6 | 7. 8 | 10. 2 | 13 | 16 | 19 | 14. 8 |
General Characteristics
| Full Load Torque | 10 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 4. 2 Amps |
| Break-Down Torque | 29 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 2. 17 Ohms A Ph / 0 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 20 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 33°C |
| Locked-Rotor Torque | 21 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 39°C |
| Starting Current | 42 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 37 | 53 | 64 | 73 | 78 | 81 | 76 |
| Efficiency | 65. 9 | 76. 2 | 78. 6 | 79. 1 | 78. 5 | 76. 8 | 78. 7 |
| Speed (RPM) | 1189 | 1179 | 1170 | 1159 | 1147 | 1133 | 1152 |
| Line Amperes | 4. 4 | 5. 2 | 6. 2 | 7. 2 | 8. 4 | 9. 8 | 7. 92 |
Parts for current product
| Product Number | Description | Quantity |
|---|---|---|
| SA152856 | SA 37L152S283 | 1 EA |
| RA141616 | RA 37L152S283 | 1 EA |
| HA6361A01 | LIFTING LUG FOR 37, 39 & 40 FRAME (AUTOP | 2 EA |
| 09CB3002SP | CB W/1. 38 LEAD HOLE FOR 37, 39, 307 & 30 | 1 EA |
| HA6429 | KO BOX ADAPTER REXITE | 1 EA |
| 19XW2520A16 | SCREW, 1/4-20X1 TAPTITE-II OR ROLOC 91 | 2 EA |
| 11XW1032G06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD U | 1 EA |
| HW3001B01 | 003SS CUP WASHER, FOR #8 SCREW | 1 EA |
| WD1000B17 | KPA-8C BURNDY TERMINAL | 1 EA |
| 37EP3200A01SP | FR ENDPLATE, 37L&M, OPEN, MACH, W/GREASE | 1 EA |
| HW4500A01 | 1641B(ALEMITE)400 UNIV, GREASE FITT | 1 EA |
| HW5100A06 | W2420-025 WVY WSHR (WB) | 1 EA |
| 37EP3202A01 | STD PULLEY EP MODEL 37 OPEN 309 BRG | 1 EA |
| HW4500A01 | 1641B(ALEMITE)400 UNIV, GREASE FITT | 1 EA |
| XY3118A12 | 5/16-18 HEX NUT DIRECTIONAL SERRATION | 4 EA |
| 09CB3501SP | CONDUIT BOX LID FOR 09CB3001 & 09CB3002 | 1 EA |
| 51XW2520A10 | . 25-20 X. 62, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD | 2 EA |
| HW2501G25 | KEY, 3/8 SQ X 2. 875 | 1 EA |
| 85XU0407S04 | 4X1/4 U DRIVE PIN STAINLESS | 2 EA |
| LB1115 | LABEL, LIFTING DEVICE | 1 EA |
| MJ1000A75 | GREASE, POLYREX EM EXXON | 0. 05 LB |
| MG1000G27 | PAINT- S9282E CHARCOAL GREY | 0. 028 GA |
| HA3104A52 | THRUBOLT, . 31-18 X 17. 000 | 4 EA |
| 37AD2001C01 | BAFFLE PLATE, STAMPED | 2 EA |
| LB1119 | WARNING LABEL | 1 EA |
| LB1125C01 | STD (STOCK) CARTON LABEL BALDOR WITH FLA | 1 EA |
| LC0013 | CONNECTION LABEL | 1 EA |
| NP1256L | ALUM UL CSA CC | 1 EA |
| 37PA1052 | PALLET PACK GRP, 150 LB MTR 2 X 4 RUNNER | 1 EA |
| LB1506 | LABEL 'AMERICAN MADE' 1. 50 X 1. 00 | 1 EA |
Accesories
| Product Number | Description | Multiplier |
|---|---|---|
| 39-3400 | C FACE KIT | A8 |
SKU: 25904
Nobody does it better
Excellent professional service and great pricing. Best company I work with. People are supportive, knowledgeable and make my job easier. Great people and great company...MRO
Read moreSKU: 25590
Fast!
Exact match to the motor I needed. Best price anywhere, and super fast FREE shipping! Gained a new customer!
Read moreSKU: 26636
Baldor electric motors
Great motors...Always top quality. Will continue to purchase from MRO Supply.
Read more| Brand | Hubbell Wiring |
| Model | PH2303PB020 |
| Brand | Dormer Pramet |
| Model | 6706956 |
| Brand | Dichtomatik |
| Model | K30-4-14250 |
| Brand | U.S. Seal Mfg. |
| Model | VGFS-6433 |
| Brand | Pramet |
| Model | 6753416 |
| Brand | Timken Belts |
| Model | 3L550K |
| Brand | Hydraulic Technologies |
| Model | RA556L |
SKU: 25904
Nobody does it better
Excellent professional service and great pricing. Best company I work with. People are supportive, knowledgeable and make my job easier. Great people and great company...MRO
Read moreSKU: 25590
Fast!
Exact match to the motor I needed. Best price anywhere, and super fast FREE shipping! Gained a new customer!
Read moreSKU: 26636
Baldor electric motors
Great motors...Always top quality. Will continue to purchase from MRO Supply.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/