We never sell your data to third parties
Baldor M1759T is a two-speed, three-phase general purpose motor rated for 7.5 HP at 1740 RPM and 1.9 HP at 870 RPM. It features a NEMA 215T frame with a 5.25-inch shaft height and is designed for applications requiring variable torque, such as fans and pumps. This 60 Hz motor operates on common three-phase voltages and utilizes a robust construction for industrial environments.
MODEL M1759T
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$2,538.33 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
Rigid
Conduit Box Material
Steel
Design Code
A
Duty Rating
CONT
Enclosure
TEFC
Frame
213T
Frame Material
Steel
HP
7.5
Hz
60
Insulation Class
F
Inverter Code
Not Inverter
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
136
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
4;8
Overall Length
19.01 in
Phase
3
Pulley Face Code
STANDARD
RPM
1745/870
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
1.375IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
2S-1W-VT
Synchronous RPM
1800/900
Voltage
460
| Output | 7. 5/1. 9 |
|---|---|
| RPM | 1740/870 |
| Pallet Quantity | 12 |
| Specification Number | 37A001S198 |
| Frame | 215T |
| Weight | 136. 000 LB |
| Multiplier | L1 |
| Enclosure | TEFC |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Voltage | 460 |
| Poles | 04/08 |
| Class | STOCK |
| Type | 3744M |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 52. 4000 |
| Origin | US |
| Explosion Proof Class/Group | NONE |
| Revision | C |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 499311 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 3744M |
| Elec. Spec | 37WGS198 |
| CD Diagram | CD0032 |
| Enclosure | TEFC |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Mech. Spec | 37A001 |
| Layout | 37LYA001 |
| Frame | 215T |
| Mounting | F1 |
| Poles | 04/08 |
| Created Date | 10/18/2006 |
| Base | RG |
| Rotation | R |
| Insulation | F |
| Eff. Date | 5/8/2009 |
| Leads | 6#14 |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By |
Specification History for M1759T
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| 37A001S198 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 10/18/2006 | 44M 4/8P TEFC HOR 215T | |
| 37A01X576 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 8/10/1999 | 40M 4/8P TEFC HOR 215T | |
| 37A01X576 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 6/17/1999 | 40M 4/8P TEFC HOR 215T |
| Nameplate No. | NP1256L |
|---|---|
| CAT. NO. | M1759T |
| SPEC. | 37A001S198 |
| HP | 7. 5/1. 9 |
| VOLTS | 460 |
| AMP | 9. 3/3. 4 |
| RPM | 1740/870 |
| FRAME | 215T |
| HZ | 60 |
| PH | 3 |
| SER. F. | 1. 15 |
| CODE | K |
| DES | A |
| CLASS | F |
| NEMA-NOM-EFF | |
| PF | |
| RATING | 40C AMB-CONT |
| CC | |
| USABLE AT 208V | |
| DE | 6307 |
| ODE | 6206 |
| ENCL | TEFC |
| SN | |
General Characteristics
| Full Load Torque | 22. 3 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 3. 32 Amps |
| Break-Down Torque | 79. 1 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 1. 63 Ohms A Ph / 0 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 34. 8 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 60°C |
| Locked-Rotor Torque | 43. 5 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 71°C |
| Starting Current | 92. 6 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 55 | 75 | 84 | 88 | 89 | 91 | 89 |
| Efficiency | 80. 2 | 86. 3 | 87 | 87 | 85. 9 | 84. 5 | 86. 3 |
| Speed (RPM) | 1790 | 1781 | 1770 | 1760 | 1749 | 1736 | 1753 |
| Line Amperes | 3. 96 | 5. 39 | 7. 14 | 9. 16 | 11. 4 | 13. 8 | 10. 5 |
General Characteristics
| Full Load Torque | 11. 5 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 2. 15 Amps |
| Break-Down Torque | 36. 6 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 6. 66 Ohms A Ph / 0 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 14. 9 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 42°C |
| Locked-Rotor Torque | 17. 6 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 48°C |
| Starting Current | 16. 9 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 30 | 45 | 57 | 64 | 69 | 72 | 67 |
| Efficiency | 70. 7 | 78. 8 | 81. 6 | 81. 3 | 80. 1 | 78. 2 | 80. 6 |
| Speed (RPM) | 899 | 886 | 880 | 872 | 861 | 848 | 865 |
| Line Amperes | 2. 26 | 2. 54 | 2. 93 | 3. 41 | 4. 03 | 4. 79 | 3. 78 |
Parts for current product
| Product Number | Description | Quantity |
|---|---|---|
| SA031367 | SA 37F369X579 | 1 EA |
| RA027406 | RA 37F369X579 | 1 EA |
| HW3200A01 | 3/8-16X3/4 I-BLT WELDED F/S | 1 EA |
| 37CB3004 | 37 CB CASTING W/1. 09 LEAD HOLE @ 6: 00 | 1 EA |
| 37GS1000SP | GASKET, CONDUIT BOX STD., . 06 THICK LEXI | 1 EA |
| 51XW2520A12 | . 25-20 X. 75, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD | 2 EA |
| 11XW1032G06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD U | 1 EA |
| 37EP3101A01SP | FR ENDPLATE, TEFC, 37 L&M, W/GREASER | 1 EA |
| HW4500A01 | 1641B(ALEMITE)400 UNIV, GREASE FITT | 1 EA |
| HW5100A06 | W2420-025 WVY WSHR (WB) | 1 EA |
| 37EP3100A01SP | STD PU ENDPLATE, ENCL, 37 'T'-307 BRG, W/ | 1 EA |
| HW4500A01 | 1641B(ALEMITE)400 UNIV, GREASE FITT | 1 EA |
| HA3104A25 | THRUBOLT. 31-18 X 14. 75 | 4 EA |
| XY3118A12 | 5/16-18 HEX NUT DIRECTIONAL SERRATION | 4 EA |
| 37FN3002A01SP | EXFN, PLASTIC, 9. 00 OD, 1. 155 ID | 1 EA |
| 51XB1214A20 | 12-14X1. 25 HXWSSLD SERTYB | 1 EA |
| 07FH4007SP | IEC FH W/GRSR, NOTCH @ 6: 00 & 3 FAN CVR | 1 EA |
| 51XW1032A06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD S | 3 EA |
| 37CB4516 | LIPPED LID FOR 37 FRAME NEC KOBX | 1 EA |
| 37GS1008SP | 37 GS FOR CB LID - LEXIDE | 1 EA |
| 51XW0832A07 | 8-32 X. 44, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD SE | 4 EA |
| HW2501F21 | KEY, 5/16 SQ X 2. 375 | 1 EA |
| HA7000A02 | KEY RETAINER RING, 1 1/8 DIA, 1 3/8 DIA | 1 EA |
| 85XU0407S04 | 4X1/4 U DRIVE PIN STAINLESS | 2 EA |
| LB1115 | LABEL, LIFTING DEVICE | 1 EA |
| MJ1000A75 | GREASE, POLYREX EM EXXON | 0. 05 LB |
| MG1000G27 | PAINT- S9282E CHARCOAL GREY | 0. 028 GA |
| LB1119 | WARNING LABEL | 1 EA |
| LB1125C01 | STD (STOCK) CARTON LABEL BALDOR WITH FLA | 1 EA |
| LC0032 | CONNECTION LABEL | 1 EA |
| NP1256L | ALUM UL CSA CC | 1 EA |
| 37PA1052 | PALLET PACK GRP, 150 LB MTR 2 X 4 RUNNER | 1 EA |
| LB1506 | LABEL 'AMERICAN MADE' 1. 50 X 1. 00 | 1 EA |
Accesories
| Product Number | Description | Multiplier | |
|---|---|---|---|
| 37-3301 | C FACE KIT | P1 |
SKU: 25904
Nobody does it better
Excellent professional service and great pricing. Best company I work with. People are supportive, knowledgeable and make my job easier. Great people and great company...MRO
Read moreSKU: 25992
Positive
I am a Purchasing Agent for a company with 30 plants. MRO is one of the best vendors out there. Use you all the time.
Read moreBrand
Baldor
Model
M1760T
| Brand | Isostatic |
| Model | EP061012 |
| Brand | Precision Twist Drill |
| Model | 5997179 |
| Brand | ABB |
| Model | ACS355-03U-02A4-4 |
| Brand | RAB Lighting |
| Model | ALEDM5T |
SKU: 25904
Nobody does it better
Excellent professional service and great pricing. Best company I work with. People are supportive, knowledgeable and make my job easier. Great people and great company...MRO
Read moreSKU: 25992
Positive
I am a Purchasing Agent for a company with 30 plants. MRO is one of the best vendors out there. Use you all the time.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/