We never sell your data to third parties
Baldor CEM3774T-5 is a 10 HP, 1760 RPM, 3-phase NEMA Premium Super-E motor with a 215TC frame and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) enclosure. This C-face motor operates on 575V at 60 Hz, features a 1.15 service factor, and is designed for demanding applications like pumps, fans, and compressors. Its cast iron construction and Class F insulation ensure reliable performance in industrial environments.
MODEL CEM3774T-5
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$2,228.59 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
Rigid
Conduit Box Material
Cast Iron
Design Code
B
Duty Rating
CONT
Enclosure
TEFC
Frame
215TC
Frame Material
Iron
HP
10
Hz
60
Insulation Class
F
Inverter Code
Inverter Ready
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
231
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
4
Overall Length
19.2 in
Phase
3
Power Factor
83
Pulley Face Code
C-FACE
RPM
1700 - 1800
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
1.375IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
1800
Voltage
575
| Output | 10 |
|---|---|
| RPM | 1760 |
| Pallet Quantity | 6 |
| Specification Number | 07H058Y729G1 |
| Frame | 215TC |
| Weight | 231. 000 LB |
| Multiplier | L1 |
| Enclosure | TEFC |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Voltage | 575 |
| Poles | 04 |
| Class | STOCK |
| Type | 0748M |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 52. 4000 |
| Origin | US |
| Explosion Proof Class/Group | NONE |
| Revision | C |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 783705 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 0748M |
| Elec. Spec | 07WGY729 |
| CD Diagram | CD0006 |
| Enclosure | TEFC |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Mech. Spec | 07H058 |
| Layout | 07LYH058 |
| Frame | 215TC |
| Mounting | F1 |
| Poles | 04 |
| Created Date | 5/7/2010 |
| Base | RG |
| Rotation | R |
| Insulation | F |
| Eff. Date | 2/1/2013 |
| Leads | 3#14 |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By |
Specification History for CEM3774T-5
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| 07H058Y729G1 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 5/7/2010 | 48M 4P TEFC HOR 215TC SUPER-E | |
| 07H058X493 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 3/24/2009 | 48M 4P TEFC HOR 215TC SUPER-E | |
| 07H058X284 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 7/2/2002 | 50M 4P TEFC HOR 215TC SUPER-E | |
| 07H058W760G1 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 8/10/1999 | 50M 4P TEFC HOR 215TC SUPER-E | |
| 07H058W760G1 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 6/9/1999 | 50M 4P TEFC HOR 215TC SUPER-E |
| Nameplate No. | NP1259L |
|---|---|
| CAT. NO. | CEM3774T-5 |
| SPEC. | 07H058Y729G1 |
| HP | 10 |
| VOLTS | 575 |
| AMP | 9. 8 |
| RPM | 1760 |
| FRAME | 215TC |
| HZ | 60 |
| PH | 3 |
| SER. F. | 1. 15 |
| CODE | H |
| DES | B |
| CL | F |
| NEMA-NOM-EFF | 91. 7 |
| PF | 83 |
| RATING | 40C AMB-CONT |
| CC | 010A |
| USABLE AT 208V | |
| DE | 6307 |
| ODE | 6206 |
| ENCL | TEFC |
| SN | |
General Characteristics
| Full Load Torque | 29. 8 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 3. 65 Amps |
| Break-Down Torque | 82. 6 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 1. 68 Ohms A Ph / 0 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 41. 2 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 64°C |
| Locked-Rotor Torque | 53. 9 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 80°C |
| Starting Current | 66. 3 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 49 | 70 | 79 | 83 | 85 | 84 | 84 |
| Efficiency | 90. 2 | 92. 1 | 92. 7 | 92. 2 | 91 | 89. 1 | 91. 5 |
| Speed (RPM) | 1791 | 1782 | 1774 | 1764 | 1752 | 1738 | 1757 |
| Line Amperes | 4. 28 | 5. 74 | 7. 6 | 9. 79 | 12. 2 | 15 | 11. 2 |
Parts for current product
| Product Number | Description | Quantity |
|---|---|---|
| SA194652 | SA 07H058Y729G1 | 1 EA |
| RA182238 | RA 07H058Y729G1 | 1 EA |
| 37FN3002C01 | EXFN, PLASTIC, 6. 00 OD, 1. 155 ID | 1 EA |
| S/P107-000-001 | SUPER E PROC'S-FS & WS PLTS-POLYREX EM G | 1 EA |
| HW3201A05 | 3/8-16 EYEBOLT | 1 EA |
| 09CB3002SP | CB W/1. 38 LEAD HOLE FOR 37, 39, 307 & 30 | 1 EA |
| 09GS1000SP | GASKET-CONDUIT BOX, 1/16 THICK LEXIDE | 1 EA |
| 51XW2520A12 | . 25-20 X. 75, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD | 2 EA |
| 11XW1032G06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD U | 1 EA |
| HW3001B02 | BRASS CUP WASHER W/GROUND SYMBOL TAB, | 1 EA |
| 37EP1100A41 | FR ENDPLATE MACH FOR GREASER & RELIEF | 1 EA |
| HW4500A17 | 317400 ALEMITE GREASE RELIEF | 1 EA |
| HW4500A01 | 1641B(ALEMITE)400 UNIV, GREASE FITT | 1 EA |
| HW5100A06 | W2420-025 WVY WSHR (WB) | 1 EA |
| 37EP1300A10 | FACE MTD EP, 307BRG, 213-5TC, GRSR, RELIEF & | 1 EA |
| HW4500A17 | 317400 ALEMITE GREASE RELIEF | 1 EA |
| HW4500A01 | 1641B(ALEMITE)400 UNIV, GREASE FITT | 1 EA |
| 10XN2520A30 | HEX HD CAP SCREW-STD THD-. 25 X 20 THD PE | 4 EA |
| HW1001A25 | LOCKWASHER 1/4, ZINC PLT. 493 OD, . 255 I | 4 EA |
| XY3118A12 | 5/16-18 HEX NUT DIRECTIONAL SERRATION | 4 EA |
| 51XB1214A20 | 12-14X1. 25 HXWSSLD SERTYB | 1 EA |
| 07FH4007SP | IEC FH W/GRSR, NOTCH @ 6: 00 & 3 FAN CVR | 1 EA |
| 51XW1032A06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD S | 3 EA |
| 09CB3501SP | CONDUIT BOX LID FOR 09CB3001 & 09CB3002 | 1 EA |
| 09GS1013SP | 09 GS FOR 09CB3501 LID - LEXIDE | 1 EA |
| 51XW2520A12 | . 25-20 X. 75, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD | 2 EA |
| HW2501F21 | KEY, 5/16 SQ X 2. 375 | 1 EA |
| HA7000A02 | KEY RETAINER RING, 1 1/8 DIA, 1 3/8 DIA | 1 EA |
| 85XU0407S04 | 4X1/4 U DRIVE PIN STAINLESS | 2 EA |
| LB1115 | LABEL, LIFTING DEVICE | 1 EA |
| MJ1000A75 | GREASE, POLYREX EM EXXON | 0. 05 LB |
| MG1000Y03 | WILKO 689. 710 GOLD PAINT SUPER E | 0. 036 GA |
| HA3104A32 | THRUBOLT- 5/16-18 X12. 750 | 4 EA |
| LB1119 | WARNING LABEL | 1 EA |
| LB1125C02 | SUPER-E (STOCK CTN LABEL SUPER-E WITH FL | 1 EA |
| LC0006 | CONNECTION LABEL | 1 EA |
| NP1259L | ALUM SUPER-E UL CSA-EEV CC NEMA PREMIUM | 1 EA |
| 07PA1011 | PKG GRP, 07 CAST IRON PK1181 | 1 EA |
SKU: 25590
2 hp motors
This order came in without any issues. The price on this order was very competitive.
Read moreBrand
Baldor
Model
CEM4103T-5
Brand
Baldor
Model
CEM4106T
Brand
Baldor
Model
CEM3774T
Brand
Baldor
Model
CEM3771T
Brand
Baldor
Model
CEM3771T-5
| Brand | Gates Rubber |
| Model | 552-3MGT-15 |
| Brand | Marathon Electric |
| Model | TCA0113AE231GAA009 |
SKU: 25590
2 hp motors
This order came in without any issues. The price on this order was very competitive.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/