We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Baldor L1510T is a 7.5 horsepower, 1725 RPM single-phase general purpose motor with a NEMA 215T frame (5.25 inch shaft height) and Open Drip Proof (ODP) enclosure. Designed for applications like pumps, fans, and compressors, it operates on 60 Hz power. This motor features a 1.15 service factor and Class F insulation for reliable performance in industrial environments.
MODEL L1510T
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$1,784.29 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
Rigid
Conduit Box Material
Steel
Design Code
L
Duty Rating
CONT
Enclosure
OPEN
Frame
213T
Frame Material
Steel
HP
7.5
Hz
60
Insulation Class
F
Inverter Code
Not Inverter
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
134
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
4
Overall Length
17.45 in
Phase
1
Power Factor
93
Pulley Face Code
STANDARD
RPM
1700 - 1800
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
1.375IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
1800
Voltage
230
| Output | 7. 5 |
|---|---|
| RPM | 1725 |
| Pallet Quantity | 12 |
| Specification Number | 37M295W885G1 |
| Frame | 215T |
| Multiplier | L1 |
| Enclosure | OPEN |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Voltage | 230 |
| Poles | 04 |
| Class | STOCK |
| Type | 3744LC |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 40. 6040 |
| Origin | US |
| Explosion Proof Class/Group | NONE |
| Revision | A |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 528298 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 3744LC |
| Elec. Spec | 37WGW885 |
| CD Diagram | CD0017A02 |
| Enclosure | OPEN |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Mech. Spec | 37M295 |
| Layout | 37LYM295 |
| Frame | 215T |
| Mounting | F1 |
| Poles | 04 |
| Created Date | 1/7/2010 |
| Base | RG |
| Rotation | R |
| Insulation | B |
| Eff. Date | 2/11/2010 |
| Leads | 2#10 A PH, 2#14 B PH |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By |
Specification History for L1510T
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| 37M295W885G1 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 1/8/2010 | 44LC 4P OPEN HOR 215T | |
| 37D01W885 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 11/8/2007 | 44LC 4P OPEN HOR 215T L1510T | |
| 37D01W885 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 8/10/1999 | 44LC 4P OPEN HOR 215T L1510T | |
| 37D01W885 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 6/9/1999 | 44LC 4P OPEN HOR 215T L1510T |
| Nameplate No. | NP1256L |
|---|---|
| CAT. NO. | L1510T |
| SPEC. | 37M295W885G1 |
| HP | 7. 5 |
| VOLTS | 230 |
| AMP | 31 |
| RPM | 1725 |
| FRAME | 215T |
| HZ | 60 |
| PH | 1 |
| SER. F. | 1. 15 |
| CODE | G |
| DES | L |
| CLASS | B |
| NEMA-NOM-EFF | 85. 5 |
| PF | 89 |
| RATING | 40C AMB-CONT |
| CC | |
| USABLE AT 208V | 33 |
| DE | 6307 |
| ODE | 6206 |
| ENCL | OPEN |
| SN | |
General Characteristics
| Full Load Torque | 22. 5 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 10. 2 Amps |
| Break-Down Torque | 52 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 0. 265 Ohms A Ph / 1. 545 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 41 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 62°C |
| Locked-Rotor Torque | 53 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 81°C |
| Starting Current | 184 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 53 | 77 | 86 | 90 | 90 | 90 | 0 |
| Efficiency | 75. 6 | 87. 1 | 88 | 85. 6 | 82. 7 | 77 | 0 |
| Speed (RPM) | 1790 | 1776 | 1760 | 1743 | 1719 | 1690 | 0 |
| Line Amperes | 11 | 15. 6 | 21. 5 | 28. 9 | 37. 2 | 47. 6 | 33. 9 |
Parts for current product
| Product Number | Description | Quantity | |
|---|---|---|---|
| SA155064 | SA 37K267X047G1 | 1 EA | |
| RA143721 | RA 37K267X047G1 | 1 EA | |
| HA6361A01 | LIFTING LUG FOR 37, 39 & 40 FRAME (AUTOP | 2 EA | |
| 37CB3006 | 37 CB CASTING W/1. 38 LEAD HOLE @ 6: 00 | 1 EA | |
| 51XW2520A12 | . 25-20 X. 75, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD | 2 EA | |
| 11XW1032G06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD U | 1 EA | |
| 37EP3200A01SP | FR ENDPLATE, 37L&M, OPEN, MACH, W/GREASE | 1 EA | |
| HW4500A01 | 1641B(ALEMITE)400 UNIV, GREASE FITT | 1 EA | |
| SP1008A01 | BAFFLE, MODEL 36 & 37 | 1 EA | |
| 13XT0832A07 | 8-32X7/16 TYP 23 PAN HD SLT DX | 2 EA | |
| 10XN2520A10 | 1/4-20X 5/8 HEX HD X | 2 EA | |
| HW1001A25 | LOCKWASHER 1/4, ZINC PLT. 493 OD, . 255 I | 2 EA | |
| HW5100A06 | W2420-025 WVY WSHR (WB) | 1 EA | |
| 37EP3201A01 | PU ENDPLATE, MACH 213-5T | 1 EA | |
| HW4500A01 | 1641B(ALEMITE)400 UNIV, GREASE FITT | 1 EA | |
| XY3118A12 | 5/16-18 HEX NUT DIRECTIONAL SERRATION | 4 EA | |
| 37CB4516 | LIPPED LID FOR 37 FRAME NEC KOBX | 1 EA | |
| 51XW0832A07 | 8-32 X. 44, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD SE | 4 EA | |
| HW2501F21 | KEY, 5/16 SQ X 2. 375 | 1 EA | |
| HA7000A02 | KEY RETAINER RING, 1 1/8 DIA, 1 3/8 DIA | 1 EA | |
| 85XU0407S04 | 4X1/4 U DRIVE PIN STAINLESS | 2 EA | |
| LB1115 | LABEL, LIFTING DEVICE | 1 EA | |
| MJ1000A75 | GREASE, POLYREX EM EXXON | 0. 05 LB | |
| MG1000G27 | PAINT- S9282E CHARCOAL GREY | 0. 028 GA | |
| 37CB5007A01 | CAPACITOR BOX KIT, 37CB3802, 3 EC1216C0 | 1 EA | |
| SP5172A01 | 37 TYPE L TORQ STAT SWITCH LEAD ASSEMBLY | 1 EA | |
| HA3104A35 | THRUBOLT. 31-18 X 13. 687 | 4 EA | |
| LB1119 | WARNING LABEL | 1 EA | |
| LB1125C01 | STD (STOCK) CARTON LABEL BALDOR WITH FLA | 1 EA | |
| LC0017 | CONN LABEL-1 PHASE-SINGLE VOLT-REV ROTNO | 1 EA | |
| NP1256L | ALUM UL CSA CC | 1 EA | |
| 36PA1001 | PACKAGING GROUP | 1 EA | |
| LB1506 | LABEL 'AMERICAN MADE' 1. 50 X 1. 00 | 1 EA |
Accesories
| Product Number | Description | Multiplier | |
|---|---|---|---|
| 37-1404 | C FACE KIT | A8 |
SKU: 25344
Outstanding customer service & competetive pricing
The website is great and easy to navigate but when we run into $1000+ orders a simple phone call is available.
Read moreSKU: 25904
Nobody does it better
Excellent professional service and great pricing. Best company I work with. People are supportive, knowledgeable and make my job easier. Great people and great company...MRO
Read moreBrand
Marathon Electric
Model
140155.00
Brand
WEG
Model
00718OS1CCD215T
SKU: 25344
Outstanding customer service & competetive pricing
The website is great and easy to navigate but when we run into $1000+ orders a simple phone call is available.
Read moreSKU: 25904
Nobody does it better
Excellent professional service and great pricing. Best company I work with. People are supportive, knowledgeable and make my job easier. Great people and great company...MRO
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/