We never sell your data to third parties
Baldor L3708T is a 5 HP, 1750 RPM single-phase general purpose motor with a NEMA 213T frame and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) enclosure. Designed for applications like pumps, fans, and compressors, it operates on 115/230V at 60 Hz with a 1.15 service factor and features Class F insulation. This foot-mounted (F1) motor provides reliable performance in industrial environments.
MODEL L3708T
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$1,644.73 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
Rigid
Conduit Box Material
Steel
Design Code
L
Duty Rating
CONT
Enclosure
TEFC
Frame
213T
Frame Material
Steel
HP
5
Hz
60
Insulation Class
F
Inverter Code
Not Inverter
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
116
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
4
Overall Length
19.02 in
Phase
1
Power Factor
93
Pulley Face Code
STANDARD
RPM
1700 - 1800
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
1.375IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
1800
Voltage
230
| Output | 5 |
|---|---|
| RPM | 1750 |
| Pallet Quantity | 12 |
| Specification Number | 37M326T877 |
| Frame | 213T |
| Weight | 116. 000 LB |
| Multiplier | L1 |
| Enclosure | TEFC |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Voltage | 230 |
| Poles | 04 |
| Class | STOCK |
| Type | 3726LC |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 40. 6040 |
| Origin | US |
| Explosion Proof Class/Group | NONE |
| Revision | B |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 542451 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 3726LC |
| Elec. Spec | 37WGT877 |
| CD Diagram | CD0086 |
| Enclosure | TEFC |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Mech. Spec | 37M326 |
| Layout | 37LYM326 |
| Frame | 213T |
| Mounting | F1 |
| Poles | 04 |
| Created Date | 2/11/2010 |
| Base | RG |
| Rotation | R |
| Insulation | F |
| Eff. Date | 5/26/2010 |
| Leads | 2#12 A PH, 2#14 B PH |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By |
Specification History for L3708T
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| 37M326T877 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 2/16/2010 | 26LC 4P TEFC HOR 213T | |
| 37K224T877 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 5/3/2006 | 26LC 4P TEFC HOR 213T | |
| 37F344T877 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 3/10/2006 | 24LC 4P TEFC HOR 213T | |
| 37C01X92 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 8/10/1999 | 35LC 4P TEFC HOR 213T L3708T | |
| 37C01X92 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 6/9/1999 | 35LC 4P TEFC HOR 213T L3708T |
| Nameplate No. | NP1256L |
|---|---|
| CAT. NO. | L3708T |
| SPEC. | 37M326T877 |
| HP | 5 |
| VOLTS | 230 |
| AMP | 20. 5 |
| RPM | 1750 |
| FRAME | 213T |
| HZ | 60 |
| PH | 1 |
| SER. F. | 1. 15 |
| CODE | H |
| DES | L |
| CLASS | F |
| NEMA-NOM-EFF | 84 |
| PF | 93 |
| RATING | 40C AMB-CONT |
| CC | |
| USABLE AT 208V | 22 |
| DE | 6307 |
| ODE | 6206 |
| ENCL | TEFC |
| SN | |
General Characteristics
| Full Load Torque | 15 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 6. 82 Amps |
| Break-Down Torque | 40. 3 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 0. 386 Ohms A Ph / 1. 1 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 32 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 68°C |
| Locked-Rotor Torque | 46. 2 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 79°C |
| Starting Current | 137 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 73 | 86 | 91 | 93 | 93 | 94 | 93 |
| Efficiency | 67 | 81. 1 | 84. 3 | 84. 8 | 84. 1 | 80. 7 | 84. 4 |
| Speed (RPM) | 1788 | 1776 | 1764 | 1749 | 1731 | 1711 | 1738 |
| Line Amperes | 8. 48 | 11. 7 | 15. 8 | 20. 5 | 25. 9 | 32. 2 | 23. 7 |
Parts for current product
| Product Number | Description | Quantity |
|---|---|---|
| SA190952 | SA 37M325T877 | 1 EA |
| RA178617 | RA 37M325T877 | 1 EA |
| OC3030F11SP | CYL OIL CAP 30MFD/370V | 2 EA |
| EC1189C06SP | ELEC CAP, 189-227 MFD, 250V, 2. 06D X 4. | 1 EA |
| EC1161C06SP | ELEC CAP, 161-193 MFD, 250V, 2. 06D X 4. | 2 EA |
| 37FN3002A01SP | EXFN, PLASTIC, 9. 00 OD, 1. 155 ID | 1 EA |
| HW3200A01 | 3/8-16X3/4 I-BLT WELDED F/S | 1 EA |
| 11XW1032G06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD U | 1 EA |
| HW3001B01 | 003SS CUP WASHER, FOR #8 SCREW | 1 EA |
| 37EP3101A01SP | FR ENDPLATE, TEFC, 37 L&M, W/GREASER | 1 EA |
| HW4500A01 | 1641B(ALEMITE)400 UNIV, GREASE FITT | 1 EA |
| 13XT0832A07 | 8-32X7/16 TYP 23 PAN HD SLT DX | 2 EA |
| 37CB5001A21 | ENCL, A01 BOX W/LID, GASKETS & 1. 09 LEAD | 1 EA |
| HW5100A06 | W2420-025 WVY WSHR (WB) | 1 EA |
| 37EP3100A01SP | STD PU ENDPLATE, ENCL, 37 'T'-307 BRG, W/ | 1 EA |
| HW4500A01 | 1641B(ALEMITE)400 UNIV, GREASE FITT | 1 EA |
| XY3118A12 | 5/16-18 HEX NUT DIRECTIONAL SERRATION | 4 EA |
| 51XB1214A20 | 12-14X1. 25 HXWSSLD SERTYB | 1 EA |
| 07FH4007A06 | IEC FH W/GRS, NOT @6, 3 F/C HOL & NOT FO | 1 EA |
| 51XW1032A06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD S | 3 EA |
| HW2501E18 | KEY, 1/4 SQ X 2. 000 | 1 EA |
| HA7000A02 | KEY RETAINER RING, 1 1/8 DIA, 1 3/8 DIA | 1 EA |
| 85XU0407S04 | 4X1/4 U DRIVE PIN STAINLESS | 2 EA |
| LB1115 | LABEL, LIFTING DEVICE | 1 EA |
| MJ1000A75 | GREASE, POLYREX EM EXXON | 0. 05 LB |
| MG1000G27 | PAINT- S9282E CHARCOAL GREY | 0. 028 GA |
| SP5172A03 | 37 TYPE L TORQ STAT SWITCH LEAD ASSEMBLY | 1 EA |
| WD1000A15 | 3-520132-2 AMP FLAG (4M/RL NON-CANC/NON- | 12 EA |
| HA3104A17 | 5/16-18X13. 250 T-BLT/OHIO | 4 EA |
| NS2539 | INSULATOR FOR 37 FRAMESWITCH (MH1011A10) | 1 EA |
| LB1119 | WARNING LABEL | 1 EA |
| LB1125C01 | STD (STOCK) CARTON LABEL BALDOR WITH FLA | 1 EA |
| LC0086 | CONNECTION LABEL | 1 EA |
| NP1256L | ALUM UL CSA CC | 1 EA |
| G0PA1000 | PACKAGING GROUP | 1 EA |
| LB1506 | LABEL 'AMERICAN MADE' 1. 50 X 1. 00 | 1 EA |
Accesories
| Product Number | Description | Multiplier | |
|---|---|---|---|
| 37-3301 | C FACE KIT | P1 |
SKU: 25992
Positive
I am a Purchasing Agent for a company with 30 plants. MRO is one of the best vendors out there. Use you all the time.
Read moreSKU: 701306
Works great
Fast service product works as described I am nothing but happy at this point
Read moreSKU: 25590
2 hp motors
This order came in without any issues. The price on this order was very competitive.
Read moreBrand
Baldor
Model
L3708TM
Brand
Baldor
Model
L3708T-50
Brand
Baldor
Model
L3708T
Brand
Baldor
Model
FDL3612TM
Brand
Leeson
Model
131538.00
Brand
Marathon Electric
Model
I214A
Brand
Baldor
Model
FDL3731M
Brand
Baldor
Model
L3612TM
Brand
Baldor
Model
EL3612T
Brand
Baldor
Model
L3708TM
Brand
Leeson
Model
131856.00
| Brand | Harwal |
| Model | 16 x 26 x 07U41 |
| Brand | Dichtomatik |
| Model | 67188102 |
| Brand | Harwal |
| Model | 14 x 30 x 05U41 |
| Brand | Dichtomatik |
| Model | 75022233 |
SKU: 25992
Positive
I am a Purchasing Agent for a company with 30 plants. MRO is one of the best vendors out there. Use you all the time.
Read moreSKU: 701306
Works great
Fast service product works as described I am nothing but happy at this point
Read moreSKU: 25590
2 hp motors
This order came in without any issues. The price on this order was very competitive.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/