We never sell your data to third parties
Leeson 131538.00 5 HP, 1740 RPM single-phase general purpose motor with NEMA 184T frame and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) enclosure. Operates on 230V at 60 Hz with 1.15 service factor. Rolled steel frame, Class F insulation, ball bearings. Continuous duty for industrial applications.
MODEL 131538.00
$919.27 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
Drive End Bearing Size
6206
Drive End Bearing Type
Ball
Efficiency
81
Enclosure
TEFC
Frame
184T
Frame Material
Rolled Steel
Frequency
60
HP
5
Hz
60
Insulation Class
F
KW
3.7
Number of Poles
4
Opp. Drive End Bearing Size
6205
Opp. Drive End Bearing Type
Ball
Phase
1
RPM
1700 - 1800
Shaft Diameter
1.125
Shaft Length
2.75
Voltage
230
Regal Beloit Leeson&Reg; 131538.00
UPC: 691720017869 | UNSPSC: 26101602 | GTIN:
Electric Motors > AC Motors
LEESON AC Motor, 4-Pole Continuous Duty, Application Type: Compressor Motors, Fan and Blower Motors, General Purpose AC Motors, Special Features: Capacitor Start Motors, 5 hp, 230 VAC, 23 A, 60 Hz, 1 ph, 1740 rpm, 1 Speed, Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC), 184T Frame, 1.13 in Dia x 2.75 in L Shaft, Selective CCW, Service Factor: 1, Ball Bearing, 15 ft-lb, C-Face Footed Rigid Base Mount, 40 deg C, Insulation Class: Class F, Rolled Steel, 10:1 Variable Torque Speed, 17.46 in L x 11.31 in H
Features:
- Durable rolled steel construction
- NEMA design B performance
- Meets or exceed NEMA service factors
- Double shielded ball bearings
- Thermally protected ratings
Specs:
| Type | 4-Pole Continuous Duty |
|---|---|
| Material | Rolled Steel |
| Dimensions | 17.46 in L x 11.31 in H |
| Voltage Rating | 230 VAC |
| Amperage Rating | 23 A |
| Mounting Type | C-Face Footed Rigid Base |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Speed | 1740 rpm |
| Enclosure Type | Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) |
| Temperature Rating | 40 deg C |
| Bearing Type | Ball |
| Frame | 184T |
| Rotation | Selective CCW |
| Number of Speeds | 1 |
| Horsepower | 5 hp |
| Phase | 1 ph |
| Torque Rating | 15 ft-lb |
| Shaft Size | 1.13 in Dia x 2.75 in L |
| Insulation Class | Class F |
| Application Type | Compressor Motors, Fan and Blower Motors, General Purpose AC Motors |
| Special Features | Capacitor Start Motors |
| Service Factor | 1 |
| Variable Torque Speed Range | 10:1 |
Certifications/Standards:
CSA Certified | UL Listed
1 Year
SKU: 2834617
Just a comment
The Leeson electrical motors that were ordered arrived quickly and without incident. However, shipping them individually in the Leeson boxes is risky. the boxes are barely taped and using FedEx causes them to be left whenever and where ever. in my case, they were left out overnite in the rain and now the boxes are roached. MRO processed the order promptly. This is a shipping comment, not an adverse business comment.
Read moreSKU: 2526150
Owner
I like this company, the people are very friendly and they help you with whatever you need.
Read moreBrand
Baldor
Model
FDL3612TM
Brand
Baldor
Model
L3708T
Brand
Marathon Electric
Model
I214A
Brand
Baldor
Model
FDL3731M
Brand
Baldor
Model
L3612TM
Brand
Baldor
Model
EL3612T
Brand
Baldor
Model
L3708TM
Brand
Leeson
Model
131856.00
SKU: 2834617
Just a comment
The Leeson electrical motors that were ordered arrived quickly and without incident. However, shipping them individually in the Leeson boxes is risky. the boxes are barely taped and using FedEx causes them to be left whenever and where ever. in my case, they were left out overnite in the rain and now the boxes are roached. MRO processed the order promptly. This is a shipping comment, not an adverse business comment.
Read moreSKU: 2526150
Owner
I like this company, the people are very friendly and they help you with whatever you need.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/