We never sell your data to third parties
Baldor CEM3665T-5 is a 5 HP, 1750 RPM, three-phase Super-E premium efficient motor with a 184TC NEMA frame and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) enclosure. This C-face motor features a 575V winding for 60 Hz operation, a 1.15 service factor, and NEMA Design B torque characteristics. It is designed for general-purpose applications such as pumps, fans, and conveyors, offering high efficiency and reliable performance in industrial settings.
MODEL CEM3665T-5
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$1,481.89 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
Rigid
Conduit Box Material
Cast Iron
Design Code
B
Duty Rating
CONT
Enclosure
TEFC
Frame
184TC
Frame Material
Iron
HP
5
Hz
60
Insulation Class
F
Inverter Code
Inverter Ready
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
113
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
4
Overall Length
15.98 in
Phase
3
Power Factor
79
Pulley Face Code
C-FACE
RPM
1700 - 1800
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
1.125IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
1800
Voltage
575
| Output | 5 |
|---|---|
| RPM | 1750 |
| Pallet Quantity | 12 |
| Specification Number | 06F057X200G1 |
| Frame | 184TC |
| Multiplier | L1 |
| Enclosure | TEFC |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Voltage | 575 |
| Poles | 04 |
| Class | STOCK |
| Type | 0641M |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 52. 4000 |
| Origin | US |
| Explosion Proof Class/Group | NONE |
| Revision | C |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 783716 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 0641M |
| Elec. Spec | 06WGX200 |
| CD Diagram | CD0006 |
| Enclosure | TEFC |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Mech. Spec | 06F057 |
| Layout | 06LYF057 |
| Frame | 184TC |
| Mounting | F1 |
| Poles | 04 |
| Created Date | 8/3/2010 |
| Base | RG |
| Rotation | R |
| Insulation | F |
| Eff. Date | 2/5/2013 |
| Leads | 3#16 |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By |
Specification History for CEM3665T-5
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| 06F057X200G1 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 8/3/2010 | 41M 4P TEFC HOR 184TC SUPER-E | |
| 06F057W357G1 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 8/10/1999 | 40M 4P TEFC HOR 184TC SUPER-E | |
| 06F057W357G1 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 6/9/1999 | 40M 4P TEFC HOR 184TC SUPER-E |
| Nameplate No. | NP1259L |
|---|---|
| CAT. NO. | CEM3665T-5 |
| SPEC. | 06F057X200G1 |
| HP | 5 |
| VOLTS | 575 |
| AMP | 5. 3 |
| RPM | 1750 |
| FRAME | 184TC |
| HZ | 60 |
| PH | 3 |
| SER. F. | 1. 15 |
| CODE | J |
| DES | B |
| CL | F |
| NEMA-NOM-EFF | 89. 5 |
| PF | 79 |
| RATING | 40C AMB-CONT |
| CC | 010A |
| USABLE AT 208V | |
| DE | 6206 |
| ODE | 6205 |
| ENCL | TEFC |
| SN | |
General Characteristics
| Full Load Torque | 15 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 2. 45 Amps |
| Break-Down Torque | 47. 5 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 3. 93 Ohms A Ph / 0 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 28. 1 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 52°C |
| Locked-Rotor Torque | 32. 7 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 64°C |
| Starting Current | 35. 7 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 41 | 63 | 74 | 79 | 82 | 83 | 81 |
| Efficiency | 86. 3 | 90. 6 | 90. 3 | 89. 5 | 88. 5 | 86. 2 | 88. 9 |
| Speed (RPM) | 1788 | 1776 | 1763 | 1748 | 1732 | 1712 | 1738 |
| Line Amperes | 2. 72 | 3. 34 | 4. 21 | 5. 26 | 6. 44 | 7. 8 | 5. 97 |
Parts for current product
| Product Number | Description | Quantity | |
|---|---|---|---|
| SA200773 | SA 06F057X200G1 | 1 EA | |
| RA188086 | RA 06F057X200G1 | 1 EA | |
| 36FN3000C01SP | EXFN, PLASTIC, 5. 25 OD, . 912 ID | 1 EA | |
| S/P107-000-001 | SUPER E PROC'S-FS & WS PLTS-POLYREX EM G | 1 EA | |
| HW3201A05 | 3/8-16 EYEBOLT | 1 EA | |
| 06CB3000 | CONDUIT BOX CAST | 1 EA | |
| 06GS1000 | GASKET, CONDUIT BOX | 1 EA | |
| 51XW2520A12 | SCREW, HEX SER SLT HD, ZN, 1/4-20 X. 75 | 2 EA | |
| 51XW2520A12 | . 25-20 X. 75, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD | 2 EA | |
| 11XW1032G06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD U | 1 EA | |
| HW3001B01 | 003SS CUP WASHER, FOR #8 SCREW | 1 EA | |
| 36EP1101A21 | FR ENDPLATE, MACH | 1 EA | |
| HW4500A01 | 1641B(ALEMITE)400 UNIV, GREASE FITT | 1 EA | |
| HW4500A17 | 317400 ALEMITE GREASE RELIEF | 1 EA | |
| HW5100A05 | WVY WSHR F/205 & 304 BRGS | 1 EA | |
| 36EP1300A13 | PU ENDPLATE, MACH | 1 EA | |
| HW4500A01 | 1641B(ALEMITE)400 UNIV, GREASE FITT | 1 EA | |
| HW4500A17 | 317400 ALEMITE GREASE RELIEF | 1 EA | |
| 10XN2520A26 | 1/4-20X 1 5/8 HEX HD | 4 EA | |
| HW1001A25 | LOCKWASHER 1/4, ZINC PLT. 493 OD, . 255 I | 4 EA | |
| HA3101A34 | THRUBOLT- 1/4-20 X 10. 375 | 4 EA | |
| 51XB1214A16 | 12-14X1. 00 HXWSSLD SERTYB | 1 EA | |
| 36FH4009A31 | IEC FH W/GREASER & SPL NOTCH, W/ AUTOPHE | 1 EA | |
| 51XW1032A06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD S | 3 EA | |
| 06CB3500 | CONDUIT BOX LID - ALUMINUM DIE CAST | 1 EA | |
| 06GS1001 | GASKET, CONDUIT BOX LID | 1 EA | |
| HW2501E16 | 3KEY, 1/4 SQ X 1. 750 | 1 EA | |
| HA7000A02 | KEY RETAINER RING, 1 1/8 DIA, 1 3/8 DIA | 1 EA | |
| 85XU0407S04 | 4X1/4 U DRIVE PIN STAINLESS | 2 EA | |
| LB1115 | LABEL, LIFTING DEVICE | 1 EA | |
| MJ1000A75 | GREASE, POLYREX EM EXXON | 0. 05 LB | |
| MG1000Y03 | WILKO 689. 710 GOLD PAINT SUPER E | 0. 028 GA | |
| LB1119 | WARNING LABEL | 1 EA | |
| LB1125C02 | SUPER-E (STOCK CTN LABEL SUPER-E WITH FL | 1 EA | |
| LC0006 | CONNECTION LABEL | 1 EA | |
| NP1259L | ALUM SUPER-E UL CSA-EEV CC NEMA PREMIUM | 1 EA | |
| 36PA1001 | PACKAGING GROUP | 1 EA |
SKU: 26636
Baldor electric motors
Great motors...Always top quality. Will continue to purchase from MRO Supply.
Read moreSKU: 2833706
Replacement motor
I ordered this motor on Wednesday and received it on Thursday by truck, fantastic shipping and very good pricing.
Read moreSKU: 25710
Exellent value, prizes
One of the best companies I have purchased equipment from. Low prices fast shipping. Best customer service.What else do I need.
Read moreBrand
Baldor
Model
CEM3665T-5
Brand
Baldor
Model
CEM3665T
| Brand | Bestorq |
| Model | 1400XH400 |
SKU: 26636
Baldor electric motors
Great motors...Always top quality. Will continue to purchase from MRO Supply.
Read moreSKU: 2833706
Replacement motor
I ordered this motor on Wednesday and received it on Thursday by truck, fantastic shipping and very good pricing.
Read moreSKU: 25710
Exellent value, prizes
One of the best companies I have purchased equipment from. Low prices fast shipping. Best customer service.What else do I need.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/