We never sell your data to third parties
Baldor CEM3661T-5 is a 3 HP, 1755 RPM, three-phase Super-E premium efficient motor with a NEMA 182TC frame and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) enclosure. This C-face motor operates on 575V at 60 Hz and features a 1.15 service factor, Class F insulation, and NEMA Design B torque. Designed for industrial applications like pumps, fans, and conveyors, it offers NEMA Premium efficiency in a durable, foot-mounted (F1) configuration.
MODEL CEM3661T-5
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$1,450.99 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
Rigid
Conduit Box Material
Cast Iron
Design Code
B
Duty Rating
CONT
Enclosure
TEFC
Frame
182TC
Frame Material
Iron
HP
3
Hz
60
Insulation Class
F
Inverter Code
Inverter Ready
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
102
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
4
Overall Length
15.98 in
Phase
3
Power Factor
77
Pulley Face Code
C-FACE
RPM
1700 - 1800
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
1.125IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
1800
Voltage
575
| Output | 3 |
|---|---|
| RPM | 1755 |
| Pallet Quantity | 12 |
| Specification Number | 06F057X319G1 |
| Frame | 182TC |
| Multiplier | L1 |
| Enclosure | TEFC |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Voltage | 575 |
| Poles | 04 |
| Class | STOCK |
| Type | 0632M |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 52. 4000 |
| Origin | US |
| Explosion Proof Class/Group | NONE |
| Revision | C |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 783716 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 0632M |
| Elec. Spec | 06WGX319 |
| CD Diagram | CD0006 |
| Enclosure | TEFC |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Mech. Spec | 06F057 |
| Layout | 06LYF057 |
| Frame | 182TC |
| Mounting | F1 |
| Poles | 04 |
| Created Date | 10/10/2011 |
| Base | RG |
| Rotation | R |
| Insulation | F |
| Eff. Date | 2/5/2013 |
| Leads | 3#16 |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By |
Specification History for CEM3661T-5
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| 06F057X319G1 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 10/12/2011 | 32M 4P TEFC HOR 182TC SUPER-E | |
| 06F057W358G1 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 8/10/1999 | 28M 4P TEFC HOR 182TC SUPER-E | |
| 06F057W358G1 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 6/9/1999 | 28M 4P TEFC HOR 182TC SUPER-E |
| Nameplate No. | NP1259L |
|---|---|
| CAT. NO. | CEM3661T-5 |
| SPEC. | 06F057X319G1 |
| HP | 3 |
| VOLTS | 575 |
| AMP | 3. 3 |
| RPM | 1755 |
| FRAME | 182TC |
| HZ | 60 |
| PH | 3 |
| SER. F. | 1. 15 |
| CODE | J |
| DES | B |
| CL | F |
| NEMA-NOM-EFF | 89. 5 |
| PF | 77 |
| RATING | 40C AMB-CONT |
| CC | 010A |
| USABLE AT 208V | |
| DE | 6206 |
| ODE | 6205 |
| ENCL | TEFC |
| SN |
General Characteristics
| Full Load Torque | 9. 05 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 1. 7 Amps |
| Break-Down Torque | 33 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 6. 22 Ohms A Ph / 0 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 18. 2 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 35°C |
| Locked-Rotor Torque | 20. 3 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 42°C |
| Starting Current | 23. 8 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 38 | 59 | 71 | 77 | 81 | 83 | 79 |
| Efficiency | 83. 1 | 88. 4 | 89. 8 | 89. 6 | 89. 1 | 87. 7 | 89. 3 |
| Speed (RPM) | 1790 | 1779 | 1769 | 1757 | 1744 | 1730 | 1749 |
| Line Amperes | 1. 86 | 2. 22 | 2. 71 | 3. 27 | 3. 92 | 4. 69 | 3. 66 |
Parts for current product
| Product Number | Description | Quantity |
|---|---|---|
| SA232423 | SA 06F057X319G1 | 1 EA |
| RA219429 | RA 06F057X319G1 | 1 EA |
| 36FN3000C01SP | EXFN, PLASTIC, 5. 25 OD, . 912 ID | 1 EA |
| S/P107-000-001 | SUPER E PROC'S-FS & WS PLTS-POLYREX EM G | 1 EA |
| HW3201A05 | 3/8-16 EYEBOLT | 1 EA |
| 06CB3000 | CONDUIT BOX CAST | 1 EA |
| 06GS1000 | GASKET, CONDUIT BOX | 1 EA |
| 51XW2520A12 | SCREW, HEX SER SLT HD, ZN, 1/4-20 X. 75 | 2 EA |
| 51XW2520A12 | . 25-20 X. 75, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD | 2 EA |
| 11XW1032G06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD U | 1 EA |
| HW3001B01 | 003SS CUP WASHER, FOR #8 SCREW | 1 EA |
| 36EP1101A21 | FR ENDPLATE, MACH | 1 EA |
| HW4500A01 | 1641B(ALEMITE)400 UNIV, GREASE FITT | 1 EA |
| HW4500A17 | 317400 ALEMITE GREASE RELIEF | 1 EA |
| HW5100A05 | WVY WSHR F/205 & 304 BRGS | 1 EA |
| 36EP1300A13 | PU ENDPLATE, MACH | 1 EA |
| HW4500A01 | 1641B(ALEMITE)400 UNIV, GREASE FITT | 1 EA |
| HW4500A17 | 317400 ALEMITE GREASE RELIEF | 1 EA |
| 10XN2520A26 | 1/4-20X 1 5/8 HEX HD | 4 EA |
| HW1001A25 | LOCKWASHER 1/4, ZINC PLT. 493 OD, . 255 I | 4 EA |
| HA3101A34 | THRUBOLT- 1/4-20 X 10. 375 | 4 EA |
| 51XB1214A16 | 12-14X1. 00 HXWSSLD SERTYB | 1 EA |
| 36FH4009A31 | IEC FH W/GREASER & SPL NOTCH, W/ AUTOPHE | 1 EA |
| 51XW1032A06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD S | 3 EA |
| 06CB3500 | CONDUIT BOX LID - ALUMINUM DIE CAST | 1 EA |
| 06GS1001 | GASKET, CONDUIT BOX LID | 1 EA |
| HW2501E16 | 3KEY, 1/4 SQ X 1. 750 | 1 EA |
| HA7000A02 | KEY RETAINER RING, 1 1/8 DIA, 1 3/8 DIA | 1 EA |
| 85XU0407S04 | 4X1/4 U DRIVE PIN STAINLESS | 2 EA |
| LB1115 | LABEL, LIFTING DEVICE | 1 EA |
| MJ1000A75 | GREASE, POLYREX EM EXXON | 0. 05 LB |
| MG1000Y03 | WILKO 689. 710 GOLD PAINT SUPER E | 0. 028 GA |
| LB1119 | WARNING LABEL | 1 EA |
| LB1125C02 | SUPER-E (STOCK CTN LABEL SUPER-E WITH FL | 1 EA |
| LC0006 | CONNECTION LABEL | 1 EA |
| NP1259L | ALUM SUPER-E UL CSA-EEV CC NEMA PREMIUM | 1 EA |
| 36PA1001 | PACKAGING GROUP | 1 EA |
Brand
Baldor
Model
CEM3661T
Brand
Baldor
Model
CEM3661T-5
| Brand | Brook Crompton |
| Model | BC6M125V5D |
Item must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/