We never sell your data to third parties
Baldor VECP3587T-4 is a 2 HP, 1755 RPM, three-phase severe duty electric motor with a NEMA 145TC frame and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) enclosure. This IEEE 841-rated motor operates on 460V at 60 Hz and features NEMA Premium Super-E efficiency, a 1.15 service factor, and F1 (foot mounted) configuration. Designed for demanding applications in oil & gas, chemical, and wastewater treatment, it includes cast iron construction and carries a 5-year warranty.
MODEL VECP3587T-4
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$1,371.07 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
No Mounting
Conduit Box Material
Cast Iron
Design Code
B
Duty Rating
CONT
Enclosure
TEFC
Frame
145TC
Frame Material
Iron
HP
2
Hz
60
Insulation Class
F
Inverter Code
Inverter Ready
Max Speed
2700 RPM
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
75
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
4
Overall Length
14.57 in
Phase
3
Power Factor
74
Pulley Face Code
C-FACE
RPM
1700 - 1800
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
0.875IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
1800
Voltage
460
| Output | 2 |
|---|---|
| RPM | 1755 |
| Pallet Quantity | 20 |
| Specification Number | 05F006W836G1 |
| Frame | 145TC |
| Weight | 75. 000 LB |
| Multiplier | SD |
| Enclosure | TEFC |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Voltage | 460 |
| Poles | 04 |
| Class | STOCK |
| Type | 0535M |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 52. 4000 |
| Origin | US |
| Explosion Proof Class/Group | NONE |
| Revision | G |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 790278 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 0535M |
| Elec. Spec | 05WGW836 |
| CD Diagram | CD0006 |
| Enclosure | TEFC |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Mech. Spec | 05F006 |
| Layout | 05LYF006 |
| Frame | 145TC |
| Mounting | F1 |
| Poles | 04 |
| Created Date | 2/20/2011 |
| Base | N |
| Rotation | R |
| Insulation | F |
| Eff. Date | 3/13/2013 |
| Leads | 3#18 |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By |
Specification History for VECP3587T-4
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| 05F006W836G1 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 2/21/2011 | 35M 4P TEFC VER 145TC C. P. SP#32-6 SE | |
| 05E999W836G5 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 12/9/2010 | 35M 4P TEFC VER 145TC C. P. SP#32-6 | |
| 05E999W650G1 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 3/28/2008 | 32M 4P TEFC VER 145TC C. P. SP#32-6 SE | |
| 05E999W743G1 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 12/11/2006 | 33M 4P TEFC VER 145TC C. P. SP#32-6 SE | |
| 05E999W650G1 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 8/25/2006 | 32M 4P TEFC VER 145TC C. P. SP#32-6 SE | |
| 05E073W650 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 8/1/2001 | 32M 4P TEFC VER 145TC CHEM PROC SP#32-6 | |
| 05E073W644 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 3/24/2001 | 35M 4P TEFC VER 145TC CHEM PROC SP#32-6 |
| Nameplate No. | NP2069E |
|---|---|
| CAT. NO. | VECP3587T-4 |
| SPEC. | 05F006W836G1 |
| HP | 2 |
| VOLTS | 460 |
| AMP | 2. 8 |
| RPM | 1755 |
| FRAME | 145TC |
| HZ | 60 |
| PH | 3 |
| SER. F. | 1. 15 |
| CODE | L |
| DES | B |
| CL | F |
| NEMA-NOM-EFF | 88. 5 |
| PF | 75 |
| RATING | 40C AMB-CONT |
| CC | 010A |
| USABLE AT 208V | |
| DE | 6205 |
| ODE | 6205 |
| ENCL | TEFC |
| SN | |
General Characteristics
| Full Load Torque | 6. 01 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 1. 64 Amps |
| Break-Down Torque | 26. 6 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 6. 46 Ohms A Ph / 0 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 20. 5 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 38°C |
| Locked-Rotor Torque | 21. 6 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 47°C |
| Starting Current | 25 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 34 | 54 | 67 | 75 | 80 | 83 | 78 |
| Efficiency | 80 | 86. 9 | 88. 5 | 88. 6 | 87. 9 | 86. 8 | 88. 2 |
| Speed (RPM) | 1790 | 1779 | 1768 | 1756 | 1743 | 1729 | 1748 |
| Line Amperes | 1. 74 | 2. 01 | 2. 39 | 2. 83 | 3. 34 | 3. 88 | 3. 14 |
Parts for current product
| Product Number | Description | Quantity |
|---|---|---|
| SA178735 | SA 05F006X009G1 | 1 EA |
| RA166808 | RA 05F006X009G1 | 1 EA |
| 34FN3002B01 | EXTERNAL FAN, PLASTIC, . 637/. 639 HUB W/ | 1 EA |
| S/P107-000-001 | SUPER E PROC'S-FS & WS PLTS-POLYREX EM G | 1 EA |
| 06CB1000A02G | CONDUIT BOX, MACH GRAY | 1 EA |
| RM1016 | LEAD SEPARATOR GASKET - 305/306 C. P. MOTO | 1 EA |
| 51XW2520A12 | SCREW, HEX SER SLT HD, ZN, 1/4-20 X. 75 | 2 EA |
| 11XW1032G06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD U | 1 EA |
| HW3001B01 | 003SS CUP WASHER, FOR #8 SCREW | 1 EA |
| 10XN2520S06 | 1/4 20X3/8 HX HD CAP S. S. | 1 EA |
| WD1000B16 | KPA-4C BURNDY TERMINAL | 1 EA |
| 35EP1102B03G | FREP TEFC 205 BRG, GRSR, RLF, . 125 NPT DRAI | 1 EA |
| HW4500A19 | 1/4-28X1/4 SLOTTED PLUG F/S | 1 EA |
| HW4500A17 | 317400 ALEMITE GREASE RELIEF | 1 EA |
| HA4054 | SHORT T-DRAIN FITTING, . 125' N. P. T. | 1 EA |
| HW5100A05 | WVY WSHR F/205 & 304 BRGS | 1 EA |
| 35EP1329A16G | PUEP ENCL 143-5TC 205 BRG, GRSR, RLF, NPT D | 1 EA |
| HW4500A19 | 1/4-28X1/4 SLOTTED PLUG F/S | 1 EA |
| HW4500A17 | 317400 ALEMITE GREASE RELIEF | 1 EA |
| HA4054 | SHORT T-DRAIN FITTING, . 125' N. P. T. | 1 EA |
| 51XN1032A20 | 10-32 X 1 1/4 HX WS SL SR | 2 EA |
| HA3100A28 | THRUBOLT 10-32 X 8. 187 | 4 EA |
| 51XB1214A16 | 12-14X1. 00 HXWSSLD SERTYB | 1 EA |
| 35FH1000A04G | SPL FAN COVER MODEL 35 (GRAY) | 1 EA |
| 10XN2520A16 | 1/4-20 X 1 HEX HEAD CAP SCR, ZINC PLATED | 3 EA |
| HW1001A25 | LOCKWASHER 1/4, ZINC PLT. 493 OD, . 255 I | 3 EA |
| WD4100A03 | DE-750 HEYCO PLUG 62MP0750 MICRO PLASTIC | 1 EA |
| 35FH4500A11 | DRIPCOVER(W/ AUTOPHERETIC PRIMER) | 1 EA |
| HA2001A13 | 35-10103 SPACER WELKER | 3 EA |
| 51XN1032A20 | 10-32 X 1 1/4 HX WS SL SR | 3 EA |
| 06CB1502A01G | LIPPED CONDUIT BOX LID, MACH GRAY EPOXY | 1 EA |
| 06GS1003 | GASKET, KOBX LID, 1/8' THICK BLACK NEOPR | 1 EA |
| 10XN2520A12 | O1/4-20X 3/4 HEX HEAD CAP | 2 EA |
| HW1001A25 | LOCKWASHER 1/4, ZINC PLT. 493 OD, . 255 I | 2 EA |
| HW4600B32SP | V-RING SLINGER 1. 000 X 1. 540 X 0. 240 | 1 EA |
| HA1005A03SP | SLINGER, OD 1. 750, ID. 938, 205 BRG | 1 EA |
| HW2501D13SP | KEY, 3/16 SQ X 1. 375 | 1 EA |
| HA7000A01 | KEY RETAINER 7/8' DIA SHAFT | 1 EA |
| MJ5001A01 | 46-665 RED SEALER | 0. 001 QT |
| 85XU0407S04 | 4X1/4 U DRIVE PIN STAINLESS | 2 EA |
| LB1002 | LABEL, MARINE DUTY (ON ROLLS) | 1 EA |
| MJ1000A75 | GREASE, POLYREX EM EXXON | 0. 05 LB |
| MG1025N19 | PAINT, 778. 50 WILKO, RELIANCE ELEC GREEN | 0. 022 GA |
| LB1125C02 | SUPER-E (STOCK CTN LABEL SUPER-E WITH FL | 1 EA |
| LC0005E01 | CONN. DIA. /WARNING LABEL (LC0005/LB1119) | 1 EA |
| NP2069E | SS CP SUPER-E UL CSA-EEV CC REV MTG | 1 EA |
| 36PA1000 | PACK GROUP W/LB5001 | 1 EA |
| PK3082 | STYROFOAM CRADLE | 1 EA |
| LB1506 | LABEL 'AMERICAN MADE' 1. 50 X 1. 00 | 1 EA |
SKU: 25992
Positive
I am a Purchasing Agent for a company with 30 plants. MRO is one of the best vendors out there. Use you all the time.
Read moreSKU: 701314
Exactly what i needed.
Exactly what was needed, delivered quickly as promised.
Read moreSKU: 2833706
Replacement motor
I ordered this motor on Wednesday and received it on Thursday by truck, fantastic shipping and very good pricing.
Read moreBrand
Baldor
Model
VECP3587T-4
Brand
Baldor
Model
VECP3587T
| Brand | INA Bearing |
| Model | ZMA25/45 |
| Brand | NSK Bearings |
| Model | 6306DDUNR |
SKU: 25992
Positive
I am a Purchasing Agent for a company with 30 plants. MRO is one of the best vendors out there. Use you all the time.
Read moreSKU: 701314
Exactly what i needed.
Exactly what was needed, delivered quickly as promised.
Read moreSKU: 2833706
Replacement motor
I ordered this motor on Wednesday and received it on Thursday by truck, fantastic shipping and very good pricing.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/