We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Baldor ECP3587T-4 is a 2 HP, 1755 RPM, three-phase severe duty electric motor with a NEMA 145T frame (3.5-inch shaft height) and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) enclosure. This IEEE 841-rated motor operates on 460V at 60 Hz, featuring NEMA Premium Super-E efficiency, a 1.15 service factor, and Class F insulation. Designed for demanding applications in oil & gas, chemical, and wastewater treatment, it includes cast iron construction and a 5-year warranty.
MODEL ECP3587T-4
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$1,314.57 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
Rigid
Conduit Box Material
Cast Iron
Design Code
B
Duty Rating
CONT
Enclosure
TEFC
Frame
145T
Frame Material
Iron
HP
2
Hz
60
Insulation Class
F
Inverter Code
Inverter Duty
Max Speed
2700 RPM
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
73
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
4
Overall Length
12.88 in
Phase
3
Power Factor
74
Pulley Face Code
STANDARD
RPM
1700 - 1800
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
0.875IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
1800
Voltage
460
| Output | 2 |
|---|---|
| RPM | 1755 |
| Pallet Quantity | 35 |
| Specification Number | 05F008W836G1 |
| Frame | 145T |
| Multiplier | SD |
| Enclosure | TEFC |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Voltage | 460 |
| Poles | 04 |
| Class | STOCK |
| Type | 0535M |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 52. 4000 |
| Origin | US |
| Explosion Proof Class/Group | NONE |
| Revision | G |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 790278 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 0535M |
| Elec. Spec | 05WGW836 |
| CD Diagram | CD0006 |
| Enclosure | TEFC |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Mech. Spec | 05F008 |
| Layout | 05LYF008 |
| Frame | 145T |
| Mounting | F1 |
| Poles | 04 |
| Created Date | 12/2/2010 |
| Base | RG |
| Rotation | R |
| Insulation | F |
| Eff. Date | 3/13/2013 |
| Leads | 3#18 |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By |
Specification History for ECP3587T-4
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| 05F008W836G1 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 12/8/2010 | 35M 4P TEFC HOR 145T C. P. S/P#32-6 SE | |
| 05F008W650G1 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 3/28/2008 | 32M 4P TEFC HOR 145T C. P. S/P#32-6 SE | |
| 05F008W743G1 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 12/11/2006 | 33M 4P TEFC HOR 145T C. P. S/P#32-6 SE | |
| 05F008W650G1 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 9/5/2006 | 32M 4P TEFC HOR 145T C. P. S/P#32-6 SE | |
| 05E068W650 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 8/1/2001 | 32M 4P TEFC HOR 145T CHEM PROC SP#32-6 | |
| 05E068W251 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 8/9/2000 | 35M 4P TEFC HOR 145T CHEM PROC SP#32-6 | |
| 05E68W88 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 8/10/1999 | 30M 4P TEFC HOR 145T CHEM PROC SP#32-6 | |
| 05E68W88 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 6/9/1999 | 30M 4P TEFC HOR 145T CHEM PROC SP#32-6 |
| Nameplate No. | NP2069E |
|---|---|
| CAT. NO. | ECP3587T-4 |
| SPEC. | 05F008W836G1 |
| HP | 2 |
| VOLTS | 460 |
| AMP | 2. 8 |
| RPM | 1755 |
| FRAME | 145T |
| HZ | 60 |
| PH | 3 |
| SER. F. | 1. 15 |
| CODE | L |
| DES | B |
| CL | F |
| NEMA-NOM-EFF | 88. 5 |
| PF | 75 |
| RATING | 40C AMB-CONT |
| CC | 010A |
| USABLE AT 208V | |
| DE | 6205 |
| ODE | 6205 |
| ENCL | TEFC |
| SN |
General Characteristics
| Full Load Torque | 6. 01 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 1. 64 Amps |
| Break-Down Torque | 26. 6 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 6. 46 Ohms A Ph / 0 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 20. 5 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 38°C |
| Locked-Rotor Torque | 21. 6 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 47°C |
| Starting Current | 25 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 34 | 54 | 67 | 75 | 80 | 83 | 78 |
| Efficiency | 80 | 86. 9 | 88. 5 | 88. 6 | 87. 9 | 86. 8 | 88. 2 |
| Speed (RPM) | 1790 | 1779 | 1768 | 1756 | 1743 | 1729 | 1748 |
| Line Amperes | 1. 74 | 2. 01 | 2. 39 | 2. 83 | 3. 34 | 3. 88 | 3. 14 |
.
Accesories
| Product Number | Description | Multiplier |
|---|---|---|
| 35-1300 | C FACE KIT | A8 |
SKU: 25344
Outstanding customer service & competetive pricing
The website is great and easy to navigate but when we run into $1000+ orders a simple phone call is available.
Read moreSKU: 24486
Happy customer
Our customer only wanted to purchase this particular motors. I was pleased once again to not only find them in stock, but at the cheapest cost to resale.
Read moreSKU: 25992
Positive
I am a Purchasing Agent for a company with 30 plants. MRO is one of the best vendors out there. Use you all the time.
Read moreBrand
Baldor
Model
ECP3587T-5
Brand
Baldor
Model
ECP3587T-4
Brand
Baldor
Model
ECP3587T
Brand
Baldor
Model
EM3558T
Brand
Teco-Westinghouse
Model
NP0024
Brand
WEG
Model
00218ET3E145T-W22
Brand
Baldor
Model
EM3587T
Brand
Marathon Electric
Model
GT1007
Brand
Baldor
Model
ECP3587T
Brand
Baldor
Model
EFM3558T
Brand
Browning
Model
RH2003PE
SKU: 25344
Outstanding customer service & competetive pricing
The website is great and easy to navigate but when we run into $1000+ orders a simple phone call is available.
Read moreSKU: 24486
Happy customer
Our customer only wanted to purchase this particular motors. I was pleased once again to not only find them in stock, but at the cheapest cost to resale.
Read moreSKU: 25992
Positive
I am a Purchasing Agent for a company with 30 plants. MRO is one of the best vendors out there. Use you all the time.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/