We never sell your data to third parties
Leeson W513A 2 HP, 1800 RPM three-phase electric motor with a 145T NEMA frame and a Totally Enclosed Non-Ventilated (TENV) enclosure. Operates on 460V at 60 Hz.
MODEL W513A
$780.12 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TENV
Frame
145T
HP
2
Hz
60
Phase
3
RPM
1700 - 1800
Voltage
460
Regal Beloit Marathon W513A
UPC: 722856055040 | UNSPSC: 26101100 | GTIN:
Electric Motors > AC Motors
Marathon Blue Chip AC Motor, 4-Pole Continuous-Duty, Automotive Motors Application, Severe Duty Motors, Inverter Ready Special Features, 2 hp, 460 VAC, 3 A, 60 Hz Frequency, 3 ph ph, 1740 rpm Speed, 1 Speed, Totally Enclosed Nonvented (TENV) Enclosure, 145T Frame, 0.88 in Dia x 2.56 in L Shaft, Reversible Rotation, 1.15 Service Factor, Ball Bearing, 7.6 ft-lb Torque, Rigid Base Mounting, 40 deg C, Insulation Class: Class F, Cast Iron, 1000:1 Constant Torque Speed, 11.43 in L x 10.79 in W x 7.45 in H Dimensions
Features:
- Bearing Current Protection (BCP)
- Blue Chip motor quality, 100% cast iron construction for rigidity and reduced vibration
- Inpro/Seal VBX bearing isolators on drive end shaft extension TENV and on both ends of TEFC
- Provisions to add stub shaft for an encoder
- Bearing caps
- Precision balanced to 0.08 in/sec
- Extended grease tubes regreasable in service
- Brass drain and breather
- Meets General Motors GM 7E-TA automotive duty, NEMA MG1-1.26.6 waterproof specifications
- Division 2/zone 2 class 1 (gases), groups A, B, C, D
- Meets temperature code T2B
- Actual test and vibration data supplied with each motor
- Horizontal motor orientation
- Squirrel cage inverter rated
Specs:
| Constant Torque Speed Range | 1000:1 |
|---|---|
| Service Factor | 1.15 |
| Special Features | Severe Duty Motors, Inverter Ready |
| Application Type | Automotive Motors |
| Insulation Class | Class F |
| Shaft Size | 0.88 in Dia x 2.56 in L |
| Torque Rating | 7.6 ft-lb |
| Phase | 3 ph |
| Horsepower | 2 hp |
| Number of Speeds | 1 |
| Rotation | Reversible |
| Frame | 145T |
| Bearing Type | Ball |
| Temperature Rating | 40 deg C |
| Enclosure Type | Totally Enclosed Nonvented (TENV) |
| Speed | 1740 rpm |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Mounting Type | Rigid Base |
| Amperage Rating | 3 A |
| Voltage Rating | 460 VAC |
| Dimensions | 11.43 in L x 10.79 in W x 7.45 in H |
| Material | Cast Iron |
| Type | 4-Pole Continuous-Duty |
Packaging:
| Length | 15.5 in |
|---|---|
| Width | 12.25 in |
| Height | 9.38 in |
Certifications/Standards:
CE | CSA Certified | IEEE 841 | IEEE45 USCG | NEMA Premium® XRI® Efficiency | UL Listed
5 Years
SKU: 2526216
Recent purchase
The motor was shipped out fast and received quick enough to not have any downtime and miss any shipments. Will buy from again when needed.
Read moreSKU: 2526483
Replacement motor for air compressor
I was very pleased with my purchase. The item was shipped promptly and the price was very reasonable. Pleasure doing business and I will definitely use them again.
Read moreSKU: 226535
Electric motor
motor looks great just received today motor brand is different Lincoln It should be fine
Read moreSKU: 227546
Great products great price & easy transaction
great products great price & easy transaction. Keep up the good work.
Read more| Brand | Marathon Electric |
| Model | 286TTGCD6526 |
SKU: 2526216
Recent purchase
The motor was shipped out fast and received quick enough to not have any downtime and miss any shipments. Will buy from again when needed.
Read moreSKU: 2526483
Replacement motor for air compressor
I was very pleased with my purchase. The item was shipped promptly and the price was very reasonable. Pleasure doing business and I will definitely use them again.
Read moreSKU: 226535
Electric motor
motor looks great just received today motor brand is different Lincoln It should be fine
Read moreSKU: 227546
Great products great price & easy transaction
great products great price & easy transaction. Keep up the good work.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/